Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում
28 նոյեմբերի 2023 Գյուղատնտեսության և ջրային ռեսուրսների ոլորտներում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մոնիթորինգի, գնահատման և հաշվետվայնության ցուցիչներ
ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» և ՄԱԶԾ-ԳԷՀ «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» (CBIT) ծրագրերի շրջանակներում
04 մայիսի 2023 ՀՀ ջրային ռեսուրսների վրա կլիմայի փոփոխության սոցիալ-տնտեսական ազդեցության գնահատում և ջրային ոլորտի հարմարվողականության գործողությունների ծախսարդյունավետության վերլուծություն
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում իրականացվել է  Հայաստանի ջրային ռեսուրսների վրա կլիմայի փոփոխության սոցիալ-տնտեսական ազդեցության գնահատում և ջրային ոլորտի հարմարվողականության գործողությունների ծախսարդյունավետության վերլուծությունը, որը ներառում է «Ջրային ռեսուրսների ոլորտում առաջարկ-պահանջարկի վերլուծություն և կանխատեսումներ», «Ջրային ռեսուրսների ոլորտի վրա կլիմայի փոփոխության սոցիալ-տնտեսական ազդեցության գնահատում», ինչպես նաև «Հարմարվողականության միջոցառումների և ռազմավարությունների ծախս-օգուտ վերլուծություն» հետազոտությունները:
11 ապրիլի 2023 ՀՀ կանաչ տնկարկների բարելավման և օպտիմալացման խնդիրները՝ կլիմայի փոփոխության համատեքստում
Կլիմայի փոփոխության պատճառով ոչ միայն բարձրանում է մթնոլորտային օդի միջին ջերմաստիճանը, այլև նվազում է տեղումերի քանակը, փոփոխվում է դրանց տեղաբաշխումը տարվա ընթացքում, փոխվում է դրանց բնույթն ու ինտենսիվությունը, ավելանում են եղանակային ծայրահեղ դրսևորումերը և կլիմայական գործոններով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակները, ինչը էական բացասական ազդեցություն է ունենում բնական էկոհամակարգերի, տնտեսության և մարդու առողջության վրա։
09 փետրվարի 2023 Կլիմայի փոփոխության ռիսկերը Էներգետիկ ոլորտում և հարմարվողականության միջոցառումների առաջարկություններ հետազոտություն
Իրականացվել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում
15 դեկտեմբերի 2022 Կլիմայի փոփոխությունը և միգրացիան Հայաստանում. փորձնական ուսումնասիրություն
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում իրականացվել է «Կլիմայի փոփոխությունը և միգրացիան Հայաստանում» փորձնական ուսումնասիրությունը:
14 դեկտեմբերի 2022 Հայաստանում էներգետիկ ոլորտի վրա կլիմայի փոփոխության ռիսկերի և ազդեցությունների վերլուծություն
Մշակվել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում
10 դեկտեմբերի 2022 Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը սողանքների վրա և սողանքների ռիսկի կառավարումը համայնքներում
Սողանքները լուրջ խնդիր են լեռնային բնակավայրերի բնակչության և ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ աշինությունների, ճանապարհների,  գազամատակարարման խողովակների, էլ. Էներգիայի փոխանցման ցանցերի և այլն անվտանգության, ապահովման և գյուղատնտեսական նշանակության հողերի լիարժեք օգտագործման համար:
08 դեկտեմբերի 2022 ՀՀ առողջապահության ոլորտում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ծրագիրը և 2022-2026 թվականների միջոցառումների ցանկը
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում մշակվել է ՀՀ առողջապահության ոլորտում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ծրագիրը և 2022-2026 թվականների միջոցառումների ցանկը:
08 նոյեմբերի 2022 Հայաստանում ջրային ռեսուրսների ոլորտում կլիմայի փոփոխության ազդեցության սոցիալ-տնտեսական գնահատում և ոլորտային հարմարվողականության միջոցառումների ծախս-օգուտ վերլուծություն. ջրառաջարկի և ջրպահանջարկի վերլուծություն և կանխատեսումներ
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում իրականացվել է «Հայաստանում ջրային ռեսուրսների ոլորտում կլիմայի փոփոխության ազդեցության սոցիալ-տնտեսական գնահատում և ոլորտային հարմարվողականության միջոցառումների ծախս-օգուտ վերլուծություն. ջրառաջարկի և ջրպահանջարկի վերլուծություն և կանխատեսումներ» ուսումնասիրությունը:
22 օգոստոսի 2022 ՀՀ Հարմարվողականության ազգային ծրագրի հաղորդակցման ռազմավարությունը
21 փետրվարի 2022 ՀՀ hարավային և Արարատյան ջրավազանային կառավարման պլանները թարմացված տարբերակը
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում թարմացվել են Հարավային և Արարատյան ջրավազանային կառավարման պլանների ընտրված ենթաբաժիններ
26 հունվարի 2022 ՀՀ տուրիզմի ոլորտի հարմարվողականության ծրագիրը
13 հունվարի 2022 Տավուշի և Շիրակի մարզերի հարմարվողականության ծրագրերը
Մշակվել են «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում
06 դեկտեմբերի 2021 Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի կլիմայական ռիսկերի և խոցելիության գնահատում
29 նոյեմբերի 2021 Կեղտաջրերի և կեղտաջրերի նստվածքի մաքրմանը և հեռացմանը ներկայացվող պահանջների և ստանդարտների ուսումնասիրություն
Իրականացվել է «Հարմար­վողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում
07 սեպտեմբերի 2021 ՀՀ ջրային ոլորտի հարմարվողականության պլան
17 օգոստոսի 2021 Հեռահար զոնդավորման հիման վրա էվապոտրանսպիրացիայի և հեռանկարային կանխատեսումների գնահատում
14 մայիսի 2021 ՀՀ Հարմարվողականության Ազգային Ծրագիր
2021թ.-ի մայիսի 13-ին, ՀՀ Կառավարությունը հաստատել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի աջակցությամբ մշակված «Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագիրը և 2021-2025 թվականների միջոցառումների ցանկը»՝ ոլորտում իրականացվող գործընթացներին տալով ավելի ինստիտուցիոնալ բնույթ:
15 մարտի 2021 Կլիմայական արկղիկ ուսումնական ձեռնարկ
«Կլիմայական  արկղիկ»-ը ուսումնական նյութերի հավաքածու է, որը նվիրված է կլիմայի փոփոխություն թեմային:
10 դեկտեմբերի 2020 Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության միջոցառումները գյուղատնտեսության ոլորտում
Գյուղատնտեսությունն ամբողջ աշխարհում կլիմայի փոփոխության (ԿՓ) նկատմամբ ամենախոցելի ոլորտներից է:
27 նոյեմբերի 2020 Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ ջրային ոլորտի խոցելիության գնահատման համար օգտագործվող տվյալների հավաքածուների ու սցենարների համադրություն և ներդաշնեկեցում
«Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ ջրային ոլորտի խոցելիության գնահատման համար օգտագործվող տվյալների հավաքածուների ու սցենարների համադրություն և ներդաշնեկեցում» ուսումնասիրությունն իրականացվել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում:
18 նոյեմբերի 2020 Հայաստանում գյուղատնտեսության խոցելիությունն ու հարմարվողականության հնարավորությունները կլիմայի փոփոխության համատեքստում
Հայաստանում կլիմայի փոփոխության նկատմամբ գյուղատնտեսության ոլորտի խոցելիության և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության գնահատման սույն զեկույցը պատրաստվել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոնի (CARD) խորհրդատուների կողմից:
12 հուլիսի 2020 ՀՀ ոռոգման նորմերի արդիականացումը կլիմայի կանխատեսվող փոփոխության համատեքստում
Հայաստանը կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելի երկրներից է:
22 հունիսի 2020 Հայաստանում ջրային ոլորտի խոցելիությունն ու հարմարվողականության հնարավորությունները կլիմայի փոփոխության համատեքստում
«Կլիմայի փոփոխության պայմաններում ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում իրավական, ինստիտուցիոնալ, խոցելիության գնահատման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության պլանավորման բացերի ու խոչընդոտների բացահայտում և վերլուծում» ուսումնասիրությունն իրականացվել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում «Գեոինֆո» ՍՊԸ-ի կողմից:
12 ապրիլի 2020 Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերում անավարտ, նախագծված և նախատեսվող ջրամբարների հիդրոլգիական պայմանների վերլուծությունը կլիմայի փոփոխության համատեքստում
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում իրականացված սույն վերլուծության  նպատակն է ամփոփ գնահատել
20 դեկտեմբերի 2023 Կլիմայի փոփոխության ռիսկերի ատլաս Լոռու և Շիրակի մարզերի համար

Armenia's National Adaptation Plan
28 november 2023 Agriculture and Water Sectors Indicators for Monitoring, Evaluation and Reporting of Climate Change Adaptation
08 may 2023 Development of a Monitoring and Evaluation Framework for Adaptation to Climate Change
04 may 2023 Social-Economic assessment of climate change impact on Armenia’s water sector and economic cost-benefit analysis of water sector adaptation measures
“Social-Economic assessment of climate change impact on Armenia’s water sector and economic cost-benefit analysis of water sector adaptation measures” analysis was conducted in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project.
11 april 2023 Issues of improvement and optimization of urban greening in Armenia in the context of climate change
Apart from the increase of global annual temperature, climate change affects precipitation patterns having a significant negative impact on natural ecosystems, economy and human health.
09 february 2023 "Climate Change risks in Energy sector and proposed adaptation measures" study
Implemented in the frame of UNDP-GCF NAP project
15 december 2022 Climate change and migration in Armenia. case study
“Climate change and migration in Armenia” case study has been conducted in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan project.
14 december 2022 Climate change threat and exposure analysis for energy sector in Armenia
Prepared in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan Project.
10 december 2022 Climate change impacts on landslides and landslide risk management in communities
One of the main impacts of climate change has on mountainous countries is the increase of landslide risk.
08 december 2022 Climate change adaptation plan in healthcare sector and the list of measures for the period of 2022-2026
Climate change adaptation plan in healthcare sector and the list of measures for the period of 2022-2026 has been developed in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan project.
08 november 2022 Social-Economic assessment of climate change impact on Armenia’s water sector and economic cost-benefit analysis of water sector adaptation measures: supply/demand analysis and projections
"Social-Economic assessment of climate change impact on Armenia’s water sector and economic cost-benefit analysis of water sector adaptation measures: supply/demand analysis and projections" anlysis has been completed in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan project.
22 august 2022 Strategic Communication Plan for National Adaptation Planning Processes in Armenia
Developed in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project
21 february 2022 Updated RA Southern and Ararat River Basin Management Plans
Selected chapters of the RA Southern and Ararat River Basin Management Plans updated in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan project.
26 january 2022 RA Tourism sector adaptation plan
13 january 2022 Tavush and Shirak marz adaptation plans
06 december 2021 Climate risk and vulnerability assessment for Armenia’s agriculture sector
implemented in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project
29 november 2021 A study on requirements and standards for wastewater treatment
Implemented in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan (NAP) project.
07 september 2021 Armenia's water sector adaptation plan
Developed in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan project
17 august 2021 Study on "Remote-Sensing based Assessment of Evapotranspiration and Forecasted Projections"
Conducted in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan project
14 may 2021 National Adaptation Plan of the Republic of Armenia
On May 13, 2021 the RA Government approved the Decision on “Climate Change National Adaptation Action Plan and the List of Measures for 2021-2025” developed with the support of the UNDP-GCF "National Adaptation Plan to advance medium and long-term adaptation planning in Armenia" project, giving a more institutional nature to the processes implemented in the sector.
15 march 2021 Climate Box educational manual
"Climate Box" is a collection of educational materials related to the subject of climate change, targeting pupils of 2nd to 12th grades as well as teachers of natural science classes.
10 december 2020 Climate change adaptation measures in agriculture sector
Around the globe, agriculture is one of the fields that are most vulnerable to climate change
27 november 2020 Harmonization of Datasets and Scenarios used for Water Vulnerability Assessment due to Climate Change
"Harmonization of Datasets and Scenarios used for Water Vulnerability Assessment due to Climate Change" report has been prepaired in the frame of UNDP-GCF Armenia's National Adaptaiton Plan project and is aimed at performing climate risk and vulnerability analysis for the water sector, which is one of the key steps in the development of the water sector adaptation plan for Armenia.
18 november 2020 Vulnerability and adaptation opportunities in Armenia's agriculture sector in the context of climate change
This assessment of agricultural sector vulnerability to climate change and climate change adaptation opportunities in Armenia was prepared by consultants of the Center for Agribusiness and Rural Development (CARD) in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project.
12 july 2020 Modernization of RA irrigation norms in the context of forecasted climate change
Armenia is among countries vulnerable to climate change
22 june 2020 Vulnerability and adaptation opportunities in Armenia's water sector in the context of climate change
“Water resources management under climate change conditions: legal, institutional, vulnerability assessment and adaptation gaps and barriers” study was implemented by GeoInfo LLC in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project.
12 april 2020 Analysis of hydrological conditions of unfinished, designed and planned reservoirs in Tavush and Gegharkunik provinces in the context of climate change
Current analysis, implemented in the frame of Armenia's National Adaptation Plan UNDP-GCF project
20 december 2023 Climate Change Risk Atlas for Lori and Shirak provinces