ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում քննարկվել է արբանյակային հեռազննման տվյալների կիրառումը ջրային ռեսուրսների խոցելիության ու էվապոտրանսպիրացիայի գնահատման և կանխատեսման գործընթացում
18 դեկտեմբերի 2020
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Դեկտեմբերի 18-ին կայացավ  «Ջրային ռեսուրսների խոցելիության և էվապոտրանսպիրացիայի գնահատում ու կանխատեսում՝ հիմնված արբանյակային հեռազննման տվյալների վրա» խորագրով աշխատաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր` Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում ՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» մասնագետների համար։
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցների ուշադրությանը ներկայացվեցին ջրային ռեսուրսների խոցելիութան գնահատման գործընթացում արբանյակային հեռազննման տվյալների կիրառման հնարավորությունները, կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելիության գնահատման գործիքներն ու ալգորիթմները, ինչպես նաև արբանյակային պատկերների միջոցով փաստացի և պոտենցիալ էվապոտրանսպիրացիայի գնահատման հնարավորությունները։ Անցկացվեց նաև գործնական դասընթաց արբանյակային պատկերների միջոցով փաստացի և պոտենցիալ էվապոտրանսպիրացիայի գնահատման և կանխատեսման համար համապատասխան գործիքների և տվյալների հավաքածուի կիրառության վերաբերյալ: Գործնական աշխատանքները շարունակվեցին նաև դեկտեմբերի 25-ին՝ հնարավորություն ընձեռելով մասնակիցներին կիրառել ձեռք բերված տեսական գիտելիքներն ու կատարել գործնական առաջադրանքներ։
Արդեն իսկ ծանոթ լինելով QGIS ծրագրի վերլուծական գործիքների հարավորություններին և օգտագործելով 2019թ․ փաստացի էվապոտրանսպիրացիայի ռասետրային շերտն ու ՀՀ տարածքի ռելիեֆի թվային մոդելը՝ մասնակիցներն ինքնուրույն կատարեցին փաստացի էվապոտրանսպիրացիայի արժեքների հաշվարկ՝ ըստ բարձրության գոտիների (մինչև 1000 մ, 1000-2000 մ, 2000-3000 մ, 3000 մ-ից բարձր) ողջ Հայաստանի տարածքի համար։
Երկօրյա աշխատաժողովի ավարտին, դասընթացները հաջողությամբ ավարտելու համար, մասնակիցներին շնորհվեցին հավաստագրեր:
Աշխատաժողովին մասնակցեցին կենտրոնի՝ Կիրառական կլիմատոլոգիայի, Կլիմայի ուսումնասիրության և մոնիթորինգի, Հիդրոօդերևութաբանության ուսումնասի­րու­թյունների և մոնիթորինգի, Հիդրոգրաֆիայի, Հիդրոմորֆոլոգիայի և մոնիթորինգի, Ագրոօդերութաբանության, Անտառային մոնիթորինգի բաժինների, ինչպես նաև օպերատիվ ծառայության աշխատակիցները։

"Assessment and forecast of water resources vulnerability and evapotranspiration based on satellite remote sensing data" seminar took place on December 18. The event was organized for the specialists of the Ministry of Environment “Hydrometeorology and Monitoring Center” in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project.
During the seminar, practices of using satellite remote sensing data in the process of assessing the vulnerability of water resources, tools and algorithms for assessing vulnerability to climate change, as well as possibilities of assessing actual and potential evapotranspiration through satellite imagery were presented to the attention of participants. Practical training on application of appropriate tools and data collection practices for the assessment and prediction of actual and potential evapotranspiration using satellite imagery was as well organized.
Practical works continued on December 25, allowing participants to apply acquired theoretical knowledge and complete practical tasks. Being now familiar with the capabilities of QGIS analytical tools, using the actual evapotranspiration raster layer for 2019 and the digital terrain model of the RA, participants calculated actual evapotranspiration values for the whole territory of Armenia for relevant altitude zones (up to 1000 m, 1000-2000 m, 2000-3000 m, 3000 m).
Participants received certificates upon successfully completing the 2-day training.
Specialist from Applied climatology, Climate research and monitoring, Hydro-meteorological studies and monitoring, Hydrography, Hydro-morphology and monitoring, Agro-Meteorology and Forest Surveillance Service departments, as well as the operation service participated in the event.