Կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության թեմաներով վերապատրաստում ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողների համար` ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում
15 մարտի 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Շարունակվում է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում լրագրության ոլորտում ուսանողների, ինչպես նաև ԲՈՒՀ-երի դասախոսների համար նախատեսված դասընթացների շարքը:
«Կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության թեմաների լուսաբանման առանձնահատկությունները» խորագրով դասընթացը կազմակերպվել էր մարտի 11-13՝ Երևանի  պետական համալսարանի  Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողների և դասախոսների համար:
Եռօրյա դասընթացի նպատակն է բարձրացնել կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության վերաբերյալ լրագրության ոլորտում ուսանողների և դասախոսների իրազեկության մակարդակը, տրամադրել տարբեր ոլորտների լուսաբանման համատեքստում թեման գտնելու, ուսումնասիրելու և բարձրաձայնելու համար անհրաժեշտ գիտելիք և հմտություններ՝ այդպիսով նպաստելով Հայաստանում կլիմայի փոփոխության և կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության հարցերի վերաբերյալ հանրային իրազեկման բարձրացմանն ու ակտիվ լուսաբանմանը։
Դասընթացի մասնակիցները ծանոթացան Հայաստանում կլիմայի փոփոխության միտումներին, ազդեցություններին, խոցելի ոլորտներում առկա ռիսկերին, հասանելի հարմարվողականության միջոցառումներին, թեմաները մարդկային պատմությունների միջոցաով լուսաբանելու հնարավորություններին և գործելակերպերինմ ինչպես նաև խմբային աշխատանքների շրջանակում քննարկեցին հասարակության շրջանում կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրների, ոլորտում առկա ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների և հարմարվողականության կարևորության վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանն ուղղված անհրաժեշտ միջոցառումների շրջանակը: Մասնակից դասախոսների հետ քննարկվեցին նաև կլիմայի փոփոխությանն ու հարմարվողականությանն առնչվող թեմաները կրթական գործընթացում ներառելու հնարավորությունները:

Climate change and climate change adaptation trainings for YSU media students held in the frame of UNDP-GCF NAP project
15 March 2022
The series of training sessions implemented in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project aimed at media students and faculty members of state universities continues.
Another “Specificities of reporting on climate change adaptation in Armenia” training session was organized on March 11-13 engaging students and lecturers of Yerevan State University Faculty of Journalism.
The three-day training  aimed at raising the awareness of media students and lecturers of Journalism faculty on climate change and climate change adaptation, providing the necessary knowledge to find, study and report on relevant subjects in different sectors, thus contributing to awareness raising on climate change and climate change adaptation among the society and active reporting on these topics.
Participants of the training got acquainted with the climate change trends, impacts, risks and vulnerabilities, available adaptation measures in Armenia, as well as discussed and presented measures and practices aimed at raising public awareness on climate change issues, necessary institutional changes and adaptation measures during practical group works. Opportunities to include topics related to climate change and adaptation in the educational process were additionally discussed with the participating lecturers.
Overall 24 students and lecturers of Yerevan State University Faculty of Journalism participated in the training session.