ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում կայացավ կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության թեմաներով քառօրյա դասընթաց Այրումի երիտասարդների համար
22 նոյեմբերի 2021
Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Նոյեմբերի 17-ից 20-ը «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի և «Հզորացնելով երիտասարդների հմտությունները՝ հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության և Հայաստանի զարգացման» «ՄԱԿ-ի հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի ծրագրի շրջանակում Տավուշի մարզի Այրում խոշորացված համայնքի 8 բնակավայրի ավագ դպրոցների ավելի քան 20 սանի համար անցկացվեց «Կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրը. ինչպես է վերջինս ազդում բնության և մարդու վրա և ինչպես կանխարգելել կլիմայի վտանգավոր փոփոխությունները» քառօրյա դասընթաց:
Դասընթացի ընթացքում ՄԱԶԾ փորձագետները երիտասարդներին ներկայցրեցին կլիմայի փոփոխության գլոբալ միտումները, ազդեցություններն ու ռիսկերը, հարմարվողկանության և մեղմման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը, Հայաստանում առկա իրավիճակն ու կանխատեսումները, կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելի ոլորտներում, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսության և ջրային ռեսուրսների ոլորտներում անհրաժեշտ և կիրառելի հարմարվողականության միջոցառումները, ինչպես նաև լեռնային շրջանների վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը, սողանքային ռիսկերը, հակասողանքային միջոցառումները նաև սողանքների մոնիթորինգի ու կանխարգելման գործընթացում համայնքների դերը:

4-day training on climate change and adaptation related issues organized for youth of Ayrum in the frame of UNDP-GCF NAP Project
22 November 2021
Alt Alt Alt Alt Alt Alt
“Climate change: impact on nature and humanity, and how to prevent detrimental impacts of climate change” a 4-day training session was held on November 17-20, engaging over 20 students from high schools of 8 settlements of Ayrum community, Tavush region. The training session was organized in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project and Armenian UN Association Empowering Youth for Human Rights and Development project.
During the training, UNDP experts introduced young participants to global climate change trends, impacts and risks, the need and effectiveness of adaptation and mitigation measures, the current situation and forecasts in Armenia, climate change vulnerabilities, risks and necessary adaptation measures particularly in agriculture and water resources sectors. The Impact of climate change on mountainous regions landslide risks, landslide prevention measures and the role of communities in landslide monitoring and prevention processes.