ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում ներկայացվել են Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի կլիմայական ռիսկերի ու խոցելիության գնահատման արդյունքները և հարմարվողականության ծրագրի նախագիծը
04 փետրվարի 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Փետրվարի 3-ին առցանց հարթակում կայացած աշխատաժողովի ընթացքում ամփոփվել են «Հայաստանում զբոսա­շրջու­թյան ոլորտի կլիմայական ռիսկերի ու խոցելիության գնահատման» արդյունքները, և ներկայացվել է ոլորտային հարմար­վողա­կանության ծրագրի նախագիծը: Աշխատանքն իրականացվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում, «Ի-Վի Քոնսալթինգ» ՓԲԸ կողմից:
Աշխատաժողովի նպատակն էր ներկայացնել և շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկել զբոսաշրջության տարբեր ենթաոլորտներում կլիմայի փոփոխության նկատմամբ ռիսկերի և խոցելիության ուսումնասիրության արդյունքները՝ վեր հանելով ոլորտի գործունեության այն ուղղությունները, տեսակները և շահառու խմբերը, որոնք առավել խոցելի են կլիմայի փոփոխության նկատմամբ, ներկայացնել հարմարվողականության գերակա միջո­ցառումները, ինչպես նաև հավաքագրել մեկնաբանու­թյուն­ներ՝ դրանց լրամշակման նպատակով։
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Տերյանը ողջույնի խոսքում կարևորեց կլիմայի փոփոխության ռիսկերի նկատմամբ Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի խոցելիության գնահատման և հարմարվողականության ծրագրի մշակման աշխատանքները՝ նշելով որ դրանցով է պայմանավորված ոլորտի համար անհրաժեշտ վերափոխումների իրականացումը:
«Այս ուսումնասիրության շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները նպատակաուղղված են աջակցելու ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը ոլորտի զարգացման պլանավորման ծրագրերում և համապատասխան միջոցառումների մշակման աշխատանքներում՝ արդյունքում հնարավորություն տալով ունենալ բացահայտված հարմարվողականության միջոցառումների համար ավելի մանրամասն գնահատում և հայեցակարգային փաստաթղթերի մշակում՝ ներդրումների ապահովմանն աջակցելու նպատակով»,-նշեց փոխնախարար Տերյանը՝ հավելելով, որ երկրի առկա ներուժը դիվերսիֆիկացնելու, միջազգային չափանիշներին համապատասխան ենթակառուցվածքներ ունենալու և զբոսաշրջային ակտիվ սեզոնը երկարացնելու համար անհրաժեշտ է հետամուտ լինել կլիմայի փոփոխության ազդեցություններին և ոլորտի զարգացումներն ուղղորդել դրանց համապատասխան:
ՀՀ շրջակա միջավայրի փոխնախարար Աննա Մազմանյանը նշեց, որ կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունների նկատմամբ տուրիզմի ոլորտի հարմարվողականության համար անհրաժեշտ միջոցառումներն ու գործողությունները դեռևս խորքային բացահայտման կարիք ունեն:
«Չնայած, որ կա տպավորություն, որ Հայաստանում տուրիզմը լավ է զարգացած, և, օրինակ, 2019թ-ին մենք ունեինք ռեկորդային այցելուների քանակ՝ ոլորտային ռազմավարության և ենթակառուցվածքների զարգացման մոտեցումներում կլիմայի փոփոխության հարցերը հաշվի առնելու առումով, իմ կարծիքով, դեռ շատ անելիք ունենք: Առանձնակի կարևորում եմ կլիմայի փոփոխության թեմաների շուրջ ոլորտում ներգրավված բոլոր շահառուների իրազեկման մակարդակի բարձրացումը, որպեսզի իրենք իրենց հերթին կարողանան այդ մասին իրազեկել զբոսաշրջիկին»,-նշեց փոխնախարար Մազմանյանը՝ ավելացնելով, որ պետք է աշխատանք տարվի նաև ոլորտում ներգրավված հյուրանոցներին ու ռեստորանային համալիրներին իրազեկելու կլիմայի փոփոխության վրա իրենց բացասական ազդեցության և ածխածնային հետքի կրճատմանն ուղղված գործողություններում կարևոր դերակատարության մասին:
Հայաստանում ՄԱԶԾ Մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նաթսվլիշվիլին միջոցառման մասնակիցներին ողջունելիս ընդգծեց կլիմայի փոփոխության և զբոսաշրջության ոլորտի միջև շատ սերտ կապը՝ աշխարհում և, մասնավորապես, Հայաստանում:
«Ծովի մակարդակի բարձրացումը, միջին տարեկան ջերմաստիճանի աճը, եղանակային վտանգավոր երևույթների հաճախականության և ինտենսիվության աճը, տեղումների քանակի նվազումը՝  ներառյալ ձյան տեսքով, նաև կլիմայի փոփոխության այլ բացասական ազդեցությունները զգալիորեն ազդում են ոլորտի վրա՝ կրճատելով այցելուների թիվը և վտանգելով ենթակառուցվածքային ակտիվները: Հատկապես Հայաստանում այս ռիսկերն անտեսել չենք կարող: Զբոսաշրջությունը Հայաստանի տնտեսական առանցքային ոլորտներից մեկն է, 2019-ին զբոսաշրջության ուղղակի ազդեցությունը ՀՆԱ-ի վրա կազմել է շուրջ 4,6 տոկոս և ապահովել է ընդհանուր զբաղվածության ավելի քան 13,8 տոկոսը, իսկ զբոսաշրջությանն ու հարակից ծառայություններին բաժին է ընկել ծառայությունների ընդհանուր արտահանման ծավալի մոտ երկու երրորդը: Դա նշանակում է, որ այս ոլորտի վրա ցանկացած ազդեցություն շատ էական է ողջ երկրի համար։ Հետևաբար, ոլորտի կայուն զարգացումը քննարկելիս, կարևոր է բացահայտել, պլանավորել և իրականացնել համապարփակ և փաստահեն հարմարվողական միջոցառումներ, որոնք ոլորտում կապահովեն ճկունություն և հարմարվողականության կարողությունների զարգացում, ինչպես նաև արդյունավետ աղետների արձագանքում կլիմայի նկատմամբ առավել խոցելի բնակավայրերում և շրջաններում», նշեց Նաթիա Նաթսվլիշվիլին՝ հավելելով, որ Զբոսաշրջության ոլորտի հարմարվողականության պլանը, կաջակցի երկրին կլիմայի փոփոխության ռիսկերը և հարմարվողականության միջոցառումները ներառելու ոլորտի զարգացման պլաններում և ռազմավարություններում՝ ոլորտային համակարգերը, ենթակառուցվածքները և ծառայությունները դարձնելով ավելի դիմացկուն կլիմայի փոփոխության նկատմամբ և նպաստելով միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կայուն զարգացման նպատակներին:
Առցանց աշխատաժողովին մասնակցեց ոլորտի ավելի քան 75 շահառու, այդ թվում` Շրջակա միջավայրի, Արտակարգ իրավիճակների, էկոնոմիկայի նախարարությունների, Վիճակագրական կոմիտեի, Լոռու մարզպետարանի, Երևանի քաղաքապետարանի, ՄԱԶԾ, մարզային կառույցների ու հասարակական կազմակերպությունների, կրթական հաստատությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

Results of the Climate Risk and Vulnerability Assessment in RA Tourism Sector and draft Sectorial Adaptation Plan were summarized and presented during an online workshop held on February 3. The work was conducted by EV Consulting CJSC, in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project.
The aim of the workshop was to present and discuss with stakeholders results of the climate risk and vulnerability assessment done for a number of subsectors of tourism sector, identifying areas of activity, types and beneficiary groups that are most vulnerable to climate change; present priority adaptation measures as well as collect comments and suggestions to further amend and finalize the documents.
In his welcoming speech, RA Deputy Minister of Economy Narek Teryan emphasized the importance of climate risk and vulnerability assessment of the tourism sector and development of sectoral adaptation plan, saying that they define and condition implementation of necessary transformations of the sector.
“The work carried out in the frame of this study is aimed at assisting the RA Ministry of Economy in planning development programs in the sector, as well as designing relevant measures, as a result allowing to have a more detailed assessment of identified adaptation measures and development of conceptual documents to support investments”, said Deputy Minister Teryan, adding that following climate change impacts and directing sectoral developments accordingly is essential for diversifying the existing potential of the country, having infrastructures that correspond to international standards and prolonging the active tourist season.
RA Deputy Minister of Environment Anna Mazmanyan noted that measures and actions necessary for the adaptation of the tourism sector to the negative impacts of climate change still need in-depth analysis.
“Although there is an impression that tourism in Armenia is well developed, and for example, in 2019 we had a record number of visitors, however, in my opinion, we still have a lot to do in terms of including climate change related issues in sectoral development strategy and infrastructure development approaches. I particularly find important to raise the awareness of all stakeholders involved in the field on climate change related issues, so that they, in turn, can inform tourists about those”, - said Deputy Minister Mazmanyan mentioning that actions should also be to raise awareness of hotels and restaurants operating in the field on their negative impact on climate change and important role in actions aimed at carbon footprint reduction.
Welcoming the participants, UNDP Resident Representative in Armenia Natia Natsvlishvili emphasized the very close connection between climate change and the tourism sector in the world, as well as in Armenia.
“Rising sea levels, extreme temperatures, increase in the frequency and intensity of weather extremes, decrease in precipitation including snowfall, other negative impacts of climate change affect significantly the sector, reducing number of visitors and posing a risk for the infrastructure assets. Particularly in Armenia, these are not risks that can be easily disregarded. Tourism is one of the key economic sectors in Armenia: direct impact of tourism on the GDP in 2019 was around 4.6 percent and it provided over 13.8 percent of total employment, also tourism and related services accounted for nearly two-third of total service exports. It means that any impact on the tourism is very significant for the country as a whole. Therefore, when discussing sustainable development of the sector, it is important to identify, plan and implement comprehensive and evidence-based adaptation measures that will ensure resilience and adaptation capacity building, as well as disaster response in communities, regions that are most vulnerable to climate change”, said Natia Natsvlishvili noting that the tourism sector adaptation plan will support the country in mainstreaming climate change risks and adaptation considerations and measures into sector development plans and strategies, making the sector systems, infrastructure, and services more resilient to climate change and contributing to medium and long-term sustainability goals.
Over 75 stakeholders participated in the online workshop including representatives of Ministries of Environment, Emergency situations and Economy, the Statistics committee, Yerevan Municipality, Lori Regional administration, UNDP, regional and non-governmental organizations, educational institutions and international organizations.