Հայաստանում սելավների ռիսկի կառավարման հիմնախնդիրները ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի ուշադրության կենտրոնում
Մարտի 6-ին տեղի ունեցավ սելավների ռիսկի կառավարման խնդիրներին նվիրված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի անդրանիկ հանդիպումը:  Արտակարգ իրավիճակների, Շրջակա միջավայրի, Էկոնոմիկայի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների և ՄԱԶԾ ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբի կազմավորման նպատակը երկրում սելավների ռիսկի նվազեցման, պատրաստվածության ապահովման, պատշաճ արձագանքման և հետրևանքների արդյունավետ վերացման համար անհրաժեշտ միջոցառումների հստակեցումն ու կանոնակարգումն է: Աշխատանքային խումբը ձևավորվել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի նախաձեռնությամբ և համակարգվում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության կողմից:
Սելավները Հայաստանում դասվում են առավել աղետալի երևույթների դասին և մեծ վնաս են հասցնում բնակչությանը, բնակավայրերին, կառուցվածքներին, հաղորդակցուղիներին և գյուղատնտեսությանը։ Ըստ կառավարության հրապարակված տվյալների՝ Հայաստանի ընդհանուր տարածքի մոտ 30 տոկոսը գտնվում է սելավների ռիսկի ներքո: Բնակչությանը և սոցիալ-տնտեսական ենթակառուցվածքներին սելավների պատճառած նյութական վնասները կազմում են տարեկան շուրջ 2,0-2,2 մլրդ դրամ:
Սելավների տարեգրությունն ու տնտեսությանը պատճառած վնասները հաշվի առնելով՝ դրանց ռիսկերի նվազեցումն ու արձագանքման ընթացակարգերի հստակեցումն առաջնային հիմնախնդիրների շարքում են՝ հատկապես կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված հիդրո-օդերևույթաբանական վտանգավոր երևույթների ինտենսիվության և հաճախականության աճի պայմաններում:
Հանդիպման ընթացքում Արտակարգ իրավիճակների  նախարարության ներկայացուցիչների և ՄԱԶԾ փորձագետների կողմից ներկայացվեցին սելավների ռիսկի կառավարման խնդիրները, առկա իրավական կարգավորման դաշտը, այնուհետև աշխատանքային խմբի անդամների հետ քննարկվեցին արդյունավետ կառավարման գործընթացը և վերջինիս կարգավորման համար անհրաժեշտ օրենսդրաիրավական փաթեթը: Հստակեցվեցին նաև խմբի գործունեության ձևաչափն ու աշխատանքային պլանը:

The first meeting of the interdepartmental working group on mudflow risk management took place on March 6. The purpose of this working group comprised of representatives of the Ministries of Emergency Situations, Environement, Economy, Territorial Administration and Infrastructures as well as UNDP is to clarify and regulate measures necessary to reduce mudflow risks, ensure preparedness, proper and timely response as well as efficient elimination of consequences. The working group has been formed on the initiative of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan Project and is coordinated by the Ministry of Emergency Situations.
In Armenia mudflows are classified among the most disastrous phenomena and cause great damage to the population, settlements, structures, communications and agriculture. According to the data published by the government, about 30 percent of Armenia's territory is under the risk of mudflows. Material damages caused by mudflows to the population and socio-economic infrastructures amount to about 2.0-2.2 billion AMD annually.
Taking into account the periodicity of mudflows and damages caused to the economy, mudflow risk reduction and clarification of response procedures are key priorities especially in view of increasing intensity and frequency of hydro-meteorological hazards resulted by the climate change.
During the meeting representatives of the Ministry of emergency situations and UNDP experts presented issues of mudflow risk management as well as existing legal framework, afterwards participants discussed the process of efficient mudflow management as well as legislative documents necessary to regulate it. The format of the future meetings as well as the working plan were as well approved during the meeting.