Կլիմայական արկղիկ ուսումնական ձեռնարկ
«Կլիմայական  արկղիկ»-ը ուսումնական նյութերի հավաքածու է, որը նվիրված է կլիմայի փոփոխություն թեմային: Այն հասցեագրված է 2-ից 12-րդ դասարանների աշակերտներին և բնագիտական առարկաներ դասավանդող ուսուցիչներին: «Կլիմայական  արկղիկի»  նպատակն է աշակերտներին տրամադրել գիտելիք շրջակա միջաբայրի և դրա վրա մարդու գործունեության ազդեցության մասին, ձևավորել բնապահպանական մշակույթ, դաստիարակել բնության նկատմամբ խնայողական վերաբերմունք և բնական պաշարների պատասխանատու սպառման վարքագիծ, ինչպես նաև աջակցել ուսուցիչներին պատրաստելու և իրականացնելու դասեր, որոնք անմիջականորեն, կամ անուղղակի կերպով կապված են կլիմայի փոփոխության հետ: «Կլիմայական  արկղիկ» ուսումնական ձեռնարկը մշակվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականցվող «Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ կրթական և իրազեկվածության բարձրացման Կլիմայական արկղիկ» եռամյա տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ կրթական և իրազեկվածության բարձրացման՝ Կլիմայական արկղիկ» ծրագիրը հանդիսանում է տարածաշրջանային ծրագրի մաս և իրականացվում է Հայաստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Մոլդովայում, Տաջիկստանում, Թուրքմենստանում, Ուզբեկստանում և Բելառուսում:  Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության և ՄԱԶԾ «Զարգացման տրաստային հիմնա­դրամի» և համաֆինանսավորվում ՄԱԶԾ տեղական գրասենյակների կողմից։

Climate Box educational manual
"Climate Box" is a collection of educational materials related to the subject of climate change, targeting pupils of 2nd to 12th grades as well as teachers of natural science classes. The purpose of the “Climate Box” is to provide pupils with knowledge about the environment,  impacts of human activity, to develop an environmental culture, to promote nature protection and responsible use of natural resource, and to assist teachers in planning and implementing lessons directly or indirectly related to climate change. "Climate Box" educational manual has been developed within the framework of “Climate Box: Climate Change Education and Awareness Project”, a three-year regional initiative implemented locally by UNDP in Armenia.
“Climate Box: Climate Change Education and Awareness Project” implemented by UNDP in Armenia in close cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia is part of a regional program implemented in Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan and Belarus. The project is funded by Russia-UNDP Trust Fund for Development and co-funded by local UNDP country offices.