Հարմարվողականության ազգային ծրագրի մեկնարկային սեմինար
Փետրվարի 13-ին, 2019թ. Անի հյուրանոցում տեղի ունեցավ ՄԱԶԾ-ԿԿՀ Ծրագրի մեկնարկային աշխատաժողովը, որի նպատակն էր ներկայացնել Ծրագրի հիմնական նպատակները և նախա­տեսվող գործողությունները, ինչպես նաև ազգային գործընկերների և միջազգային կազմակերպու­թյուն­­ների հետ խորհրդակցություն­ների միջոցով աջակցել Հայաստանի ստանձնած կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանը: Մեկնարկային աշխատաժողովին ներկա էին տարբեր նախարարությունների և գերատեսչությունների, միջազգային և ոչ կառավարական կազմակերպությունների և մասնավոր հատվածի մոտ 90 ներկայացուցիչներ:
Մեկնարկային աշխատաժողովին բացման խոսքով ելույթ ունեցան ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը: ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը ներկայաց­րեց հարմարվողականության պլանավոր­­ման խնդիր­ները ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի շրջանակում, որին էլ հետևեց նոր մեկնարկած ՄԱԶԾ-ԿԿՀ Ծրագրի ներկայացումը: Բնապահպանության նախարարության հետ համակարգմամբ, ինչպես նաև այլ ազգային և տեղական գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրի նպատակը ազգային հարմարվողականության ծրագրի մշակումն է, որը կօգնի ներառել կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությունը ազգային, ոլորտային և տեղական կառավարման պլանավորման և բյուջետավորման գործընթացներում, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխությունների նկատմամբ կայուն աճի կարևոր մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների հավաքագրման գծով օժանդակությունը։
Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի կողմից Հայաստանին  տրամադրվել է 2.7 մլն դոլար չորս տարի տևողությամբ «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստա­նում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանա­վորման  առաջխաղացման համար» Ծրագրի իրականացման համար, որը լիովին համահունչ է Փարիզի համաձայնագրի ներքո երկրի նախատեսված հարմարվողականության առաջնահերթություններին։
Այս ծրագրի շրջանակներում ռազմավարական գործընկերությունը Բնապահպա­նության նախարարության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի՝ որպես իրականացնող գործընկերոջ, ուղղված է աջակցելու Հայաստանի Հանրապե­տության կառավարու­թյանը կլիմայի հարմարվո­ղականության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրի ձևավորմանը: Սա հնարավոր կլինի իրագործել կլիմայի հետ կապված ռիսկերի բացահայտման և դրանց մեղմման ռազմավարու­թյունների՝ շարունակական զարգացման պլանավորման և բյուջետա­վորման գործընթացներում հետագա ներառման միջոցով։ Նախատեսվում է, որ ազգային հարմարվողականության պլանավորման գործընթացի զարգացմանը զուգընթաց, Հայաստանում հիմքեր կձևավորվեն ինստիտուցիոնալ մակարդակում կայուն հարմարվողականության գործ­ընթացների համար, առաջնային խոցելի ոլորտներին, մասնավորապես` ջրային ռեսուրսների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, առողջապահության, զբոսա­շրջության և մարդկային բնակավայրերի ոլորտներին ուղղորդված համակարգային և կրկնելի գործընթացների մշակման միջոցով։
Տեղական և միջազգային կազմակերպություններն առանձին ներկայացրեցին իրենց փորձը և կլիմայի փոփոխության ռիսկերի, խոցելիության և հարմարվողականության հետ կապված ընթացիկ գործունեությունը: Արդյունավետ քննարկվեցին կլիմայի փոփոխության ռիսկերը և հետագա համագործակցության ուղիները դոնորների աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի միջև, ինչպես նաև աշխատաժողովի եզրափակիչ մասում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տարբեր կազմակերպությունների հետ բացահայտել պոտենցիալ համագործակցության հնարավորությունները՝ առավել հետաքրքիր համագործակցության և ազդեցության համատեղման համար:

On February 13, 2019, the UNDP-GCF project inception workshop took place in Ani hotel in Yerevan to present the main objectives and planned activities, as well as consult with national partners and international organizations supporting Armenia in meeting its sustainable development objectives. Around 90 representatives of various ministries and agencies, international and non-governmental organizations and private sector attended the inception workshop.
Irina Ghaplanyan, First Deputy Minister of Nature Protection and Dmitry Mariyasin, UNDP Resident Representative in Armenia made opening speeches. Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Program Coordinator delivered a presentation on adaptation planning issues within the scope of the UN Framework Convention on Climate Change, which was followed by the presentation of newly launched UNDP-GCF Project. The Project, in partnership with the Ministry of Nature Protection, and in close coordination with other national and local partners, aims to develop a National Adaptation Plan to address integration of climate change adaptation into national, sectorial and local government planning and budgeting, as well support in leveraging funds to meet critical challenges for climate resilient growth.
The Green Climate Fund provided Armenia with 2.7 million USD for the implementation of the four-year “National adaptation plan to advance medium and long-term adaptation planning in Armenia” project that is fully aligned with the country’s adaptation priorities under the Paris Agreement.
The strategic partnership between the Ministry of Nature Protection and UNDP as the implementing partner for this project will provide support to the Government of Armenia in formulating a mid- and long-term climate adaptation programme. This will be achieved through identification of climate related risks and subsequent integration of coping strategies and opportunities into continuous development planning and budgeting. It is envisaged that with the development of a national adaptation planning process, Armenia will lay the groundwork for institutionalized sustainable adaptation processes, through systemic and iterative processes targeting the priority vulnerable sectors: water resources, agriculture, energy, health, tourism and human settlements.
Separately the local and international organizations presented their experience and on-going activities related to climate change risks and vulnerability and adaptation. The effective discussion on climate change risks and future cooperation among the donor-supported projects took place, as well as on the closing session of the workshop, it was agreed to define possible partnership opportunities with different organizations to bring out the most interesting collaborating potentials and synergy of impact.