Իրազեկման արշավ կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության վերաբերյալ ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում մեկնարկել է լրագրության ոլորտում ուսանողների, ինչպես նաև ԲՈՒՀ-երի և մասնագիտական կրթական հաստատությունների դասախոսների համար նախատեսված դասընթացների շարքը:
Դասընթացների նպատակն է բարձրացնել կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության վերաբերյալ լրագրության ոլորտում ուսանողների և դասախոսների իրազեկության մակարդակը, տրամադրել տարբեր ոլորտների լուսաբանման համատեքստում թեման գտնելու, ուսումնասիրելու և բարձրաձայնելու համար անհրաժեշտ գիտելիք և հմտություններ՝ այդպիսով նպաստելով Հայաստանում կլիմայի փոփոխության և կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության հարցերի վերաբերյալ հանրային իրազեկման բարձրացմանն ու ակտիվ լուսաբանմանը։
«Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությունը Հայաստանում. լրագրողական հայացք» խորագրով առաջին դասընթացը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 6-7 Գյումրիում և նախատեսված էր Շիրակի և Վանաձորի պետական համալսարանների լրագրության  ֆակուլտետի ուսանողների և շրջանավարտների համար: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում՝ Շիրակի և Վանաձորի պետական համալսարանների հետ համագործակցությամբ:
Դասընթացի մասնակիցները ծանոթացան Հայաստանում կլիմայի փոփոխության միտումներին, ազդեցություններին, խոցելի ոլորտներում առկա ռիսկերին, հասանելի հարմարվողականության միջոցառումներին, ինչպես նաև խմբային աշխատանքների շրջանակում քննարկեցին հասարակության շրջանում կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրների, ոլորտում առկա ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների և հարմարվողականության կարևորության վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանն ուղղված անհրաժեշտ միջոցառումների շրջանակը:

A series of training sessions aimed at media students and faculty members of state universities and specialized educational institutions have been launched in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project.
Training sessions are aimed at raising the awareness of media students and lecturers of journalism faculties on climate change and climate change adaptation, providing the necessary knowledge to find, study and report on relevant subjects in different sectors, thus contributing to awareness raising on climate change and climate change adaptation among the society and active reporting on these topics.
The first training course of the “Climate change adaptation in Armenia: journalistic perspective" series took place on November 6-7 in Gyumri, Shirak region and was aimed at media students and alumni of Shirak and Vanadzor State Universities. The event was organized in cooperation with Shirak and Vanadzor State Universities.
Over the two days, participants of the training got acquainted with the climate change trends, impacts, risks and vulnerabilities, available adaptation measures in Armenia, as well as discussed and presented measures and practices aimed at raising public awareness on climate change issues, necessary institutional changes and adaptation measures during practical group works.