Ընդունվել է գյուղատնտեսության ոլորտի ռազմավարության իրականացման 2023-2026թթ միջոցառումների ծրագիրը
Կառավարության որոշմամբ, լրացումներ են կատարվել ՀՀ կառավարության N 1886-Լ «Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտի տնտեսական զարգացումն ապահովող հիմնական ուղղությունների 2020-2030 թվականների ռազմավարությունը և Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտի տնտեսական զարգացումն ապահովող հիմնական ուղղությունների 2020-2030 թվականների ռազմավարության կատարմանն ուղղված 2020-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը և ժամանակացույցը հաստատելու մասին» որոշման մեջ:
Որոշման ընդունումը պայմանավորված է 2020-2030թթ. ռազմավարության կատարումն ապահովող միջոցառումների նոր ծրագրի ընդունման անհրաժեշտությամբ։
Որոշմամբ սահմանվել են այն միջոցառումները, որոնք նախատեսվում է իրականացնել 2023-2026թթ., դրանց իրականացման համար հնարավոր ֆինանսավորման աղբյուրներն ու ակնկալվող արդյունքները:
Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ գյուղատնտեսության ոլորտի խոցելիությունը և ոլորտի կայուն զարգացման համար կլիմայի բացասական ազդեցությունների նվազեցմանն ուղղված հարմարվողականության միջոցառումների կարևորությունը հաշվի առնելով՝ առաջարկվող միջոցառումների ծրագրում ներառվել են նաև «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում մշակված՝ գյուղատնտեսության ոլորտի հարմարվողականության բարձրացմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներ:
Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից ներկայացված որոշման հիմնավորման համաձայն՝ ոլորտի ընդհանուր զարգացումն ապահովելու համատեքստում, 2023-2026թթ. միջոցառումների ծրագիրը միտված է մասնավորապես նպաստել կլիմայական վտանգների, ռիսկերի և աղետների նկատմամբ գյուղատնտեսության ոլորտի դիմակայունության, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության մարտահրավերների նկատմամբ հարմարվողականության կարողության և արդյունավետության բարձրացմանը:
Մասնավորապես՝ հիմնվելով տեղական և միջազգային լավագույն փորձի վրա միջոցառումներով նպատակ է դրվում հզորացնել գյուղատնտեսության ոլորտում ներգրավված կառույցների, գյուղացիական տնտեսությունների և համապատասխան մասնագետների կարողությունները, այդ թվում՝ կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված խոցելիությունների կրճատմանն ուղղված հարմարվողականության կարողությունները:
Բացի այդ, նախատեսվում է կլիմայական վտանգների, ռիսկերի և աղետների նկատմամբ գյուղատնտեսական արտադրության դիմակայունության բարձրացման նպատակով պարբերաբար մշակել և գործարկել ապահովագրական նոր պրոդուկտներ, մշակել և ներդնել փոփոխվող բնակլիմայական պայմաններին համապատասխան սերմնաբուծության և սերմարտադրության ոլորտներին հասցեական աջակցության արդյունավետ մեխանիզմներ, ներդնել հողային և ջրային ռեսուրսների օգտագործման կայուն ու խնայողական տեխնոլոգիաներ, մշակել և իրականացնել հիդրոօդերևութաբանական վտանգավոր երևույթների բացասական ազդեցությունը մեղմող միջոցառումներ, այդ թվում՝ վաղ ազդարարման համակարգի գործարկումը, աջակցել սառնարանային տնտեսությունների ներդրմանը, ջերմոցային տնտեսությունների զարգացմանը, խրախուսել ինտենսիվ այգեգործությունը, կանխարգելել կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված հիվանդությունների և վնասատուների տարածումը և այլն։
Միջոցառումների իրականացումը կնպաստի նաև գյուղատնտեսության ոլորտում կլիմայի փոփոխության ազդեցության, վտանգների և խոցելիությունների վերաբերյալ գիտելիքի և հմտությունների հզորացմանը, գյուղատնտեսական արտադրության դիմակայունության բարձրացմանը կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների, հիդրոօդերևութաբանական վտանգավոր երևույթների և ռիսկերի նկատմամբ, ինչպես նաև ոլորտին և տնտեսվարողներին հասցվող վնասների կրճատմանը։

By the decision of the Government, amendments were made to the RA Government decision N 1886-L on "The Strategy of the Main Directions Ensuring Economic Development in Agricultural Sector of the Republic of Armenia for 2020-2030 and the 2020-2022 Action Plan and Schedule for the Implementation of the Strategy of the Main Directions Ensuring Economic Development in Agricultural Sector of the Republic of Armenia for 2020-2030".
The decision was due to the need to adopt a new action plan to ensure the implementation of the 2020-2030 strategy.
The decisions defines measures to be implemented in 2023-2026, potential financial sources necessary for their implementation and expected results.
Taking into account the vulnerability of the agricultural sector to climate change and the importance of adaptation measures for the sustainable development of the sector, a number of measures aimed at enhancing adaptation in agricultural sector, developed in the frame of the UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project, were also integrated in the proposed action plan.
According to the justification of the decision presented by the Ministry of Economy, in the context of ensuring the overall development of the sector, the 2023-2026 action plan is aimed among others at increasing the resistance of the agricultural sector towards climate hazards, risks and disasters, as well as increasing the capacity and efficiency of adaptation to the challenges of climate change.
In particular, being based on local and international best practices measures included in the action plan aim to strengthen the capacities of entities, farms and relevant professionals involved in the agricultural sector, including adaptation capacities reducing vulnerabilities caused by climate change.
In addition, in order to increase the resistance of agriculture to climate hazards, risks and disasters, it is planned to regularly develop and launch new insurance products; develop and implement effective mechanisms of targeted support to seed breeding and seed production suited to changing climate conditions; introduce sustainable and efficient technologies for land and water use; develop and implement measures to mitigate negative impacts of extreme weather events, including the launch of an early warning system; support the introduction of cold storage; promote development of greenhouse industry; encourage intensive horticulture; prevent the spread of diseases and pests caused by climate change, etc.
The implementation of the action plan will contribute to the strengthening of the awareness on climate change, its impacts, risks and vulnerabilities and increasing adaptation capacities in the sector; increasing the sector’s resistance to negative impacts of climate change, extreme weather events and climate related natural; as well as reducing loss and damages resulted by climate change.