ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում քննարկվել են կլիմայի փոփոխության համատեքստում քաղաքային կանաչ ենթակառուցվածքների կառավարման խնդիրներն ու բարելավման հնարավորությունները
29 նոյեմբերի 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Նոյեմբերի 28-ին Ա․ Թախտաջյանի անվան Բուսաբանության ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ում կայացած աշխատանքային հանդիպման ընթացքում ներկայացվել և շահառուների հետ քննարկվել է  «ՀՀ քաղաքային կանաչ տնկարկների բարելավման և օպտիմալացման խնդիրները՝ կապված կլիմայի կանխատեսվող փոփոխությունների հետ» ուղեցույցի նախագիծը: Ուղեցույցը մշակվում է  «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում Ա․ Թախտաջյանի անվան Բուսաբանության ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ի կողմից և նպատակ ունի նպաստել քաղաքային կանաչ ենթակառուցվածքների կառավարման բարելավմանը և նոր գործելաոճերի կիրառմանը՝ հաշվի առնելով կլիմայի փոփոխության առկա և կանխատեսվող փոփոխությունները:
Կատարված աշխատանքների շրջանակում դիտարկվել է Երևանի, Գյումրու և Վանաձորի կանաչ ենթակառուցվածքների առկա վիճակը, դրանցում օգտագործված ծառաթփային տեսակաշարը և կլիմայի կանխատեսվող փոփոխության դեպքում դրանց հարմարվողականության ու փոփոխության առանձնահատկություններն ու հնարավորությունները: Վերջնականացվելուց հետո ուսումնասիրության արդյունքներն օգտագործվելու են նաև «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում ներկայումս Երևան քաղաքի համար մշակվող հարմարվողականության ծրագրի աշխատանքներում:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցեց Շրջակա միջավայրի և Տարածքային կառավարման և ենթակառուվածքների նախարարությունների, Երևանի և Գյումրու քաղաքապետարանների, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի, Ա․ Թախտաջյանի անվան Բուսաբանության ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ի, «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի և ՄԱԶԾ 24 ներկայացուցիչ:

Urban green infrastructure management issues and development opportunities in the context of climate change discussed in the frame of UNDP-GCF NAP project
29 November 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
During a workshop held on November 28, at the Takhtajan Institute of Botany of the Armenian National Academy of Sciences SNCO, a draft version of "Improvement and optimization of green urban spaces in Armenia in the context of projected climate changes” guideline was presented and discussed with the stakeholders. The guideline has been developed by the Institute of Botany SNCO in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project and aims to contribute to the improvement of urban green infrastructure management and the application of new practices, taking into account the current and projected climate change.
In the frame of completed works green infrastructures of Yerevan, Gyumri and Vanadzor cities, including types of planted trees and shrubs, as well as possibilities of their adaptation to predicted climate changes were analyzed. Once finalized the analysis will as well be used in the adaptation plan of Yerevan city currently being developed in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project.
24 representatives of the Ministries of Environment and Territorial Administration and Infrastructure; Yerevan and Gyumri Municipalities; Armenian National Agrarian University; “Armenia Tree Project” NGO; Institute of Botany of the Armenian National Academy of Sciences SNCO and UNDP participated in the event.