ՀՀ ոռոգման նորմերի արդիականացումը կլիմայի կանխատեսվող փոփոխության համատեքստում
Հայաստանը կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելի երկրներից է: Երկրում դիտվում է կլիմայի փոփոխության բարձր ազդեցություն, կլիմայի փոփոխության նկատմամբ բարձր զգայունություն և հարմարվողականության միջոցառումների սահմանափակ կիրառում: Ապագա կլիմայական կանխատեսումներով նախատեսվում է ջերմաստիճանի շարունակական աճ և տեղումների նվազում: Համաշխարհային ռեսուրսների ինստիտուտի կողմից Հայաստանը դիտարկվում է որպես բարձր ելակետային ջրի սթրես ունեցող երկիր և ՄԱԿ-ի 164 անդամ երկրների շարքում ջրի սթրեսի ամենաբարձր մակարդակ ունեցող երկրներից է:
Այս համատեքստում, ջրային ռեսուրսների պատշաճ և արդյունավետ կառավարումը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործընթացում և Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության առաջնահերթություններից է:
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում իրականացված այս ուսումնասիրության նպատակն է աջակցել ՀՀ ջրային ռեսուրսների ինտեգրված կառավարման, մասնավորապես ոռոգման ջրի կառավարման բարելավմանը:

Modernization of RA irrigation norms in the context of forecasted climate change
Armenia is among countries vulnerable to climate change. High impact of climate change as well as high sensitivity to climate change and limited implementation of adaptation measures are observed in the country, Continuous increase in temperature and decrease in precipitation are forecasted for the upcoming years. According to World Resources Institute, Armenia is among top high water stress countries, and within 164 UN member states is one of the countries with the highest levels of water stress.
In this regard proper and effective management of water resources plays an important role in the socio-economic development of Armenia and is one of the priorities of the National Security Strategy of the Republic of Armenia.
This study, conducted within the framework of the UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project, aims at supporting the improvement of Armenia's integrated water resources management, particularly in irrigation sector.