ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում մշակվում է կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգ
16 դեկտեմբերի 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Դեկտեմբերի 15-ին աշխատանքային հանդիպման ընթացքում ներկայացվել և շահառուների հետ քննարկվել են կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի նախագիծը և գյուղատնտեսության ու ջրային ռեսուրսների ոլորտների համար առաջարկվող կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ցուցիչների մշակման աշխատանքների նախնական արդյունքները: Աշխատանքներն իրականացվում են «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում՝ «Գաուսս» միջազգային կազմակերպության և «ՍԻՎԻՏՏԱ ԷՅԷՄ» խորհրդատ­վական ընկերության կողմից:
Աշխատաժողովի նպատակն էր ներկայացնել և շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկել մշակվող կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի նախագիծը, ինչպես նաև հարմարվողականության մշտադի­տարկման առաջարկվող կարճաժամկետ, միջնա­ժամկետ և երկարաժամկետ ցուցիչների նախնական արդյունքները՝ ջրային ռեսուրսների և գյուղատնտեսության ոլորտների համար։ Նշված ցուցիչները նպատա­կաուղղված են աջակցելու կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադի­տարկման և գնահատման համակարգի գործարկմանը և դրա արդյունավետության բարձրացմանը՝ հաշվի առնելով ազգային բնութագրերը և առաջարկվող չափողականության, հաշվետվայնության և հավաստագրման համակարգը:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը, ով ընդգծեց հստակ ցուցիչներ ու համապատասխան գնահատման մեխանիզմներ ամբողջացնող կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի կարևորությունը ոլորտային և մարզային հարմարվողականության ծրագրերի շրջանակում ընդգրկված միջոցառումների արդյունքների արդյունավետության գնահատման և երկարաժամկետ հարմարվողականության քաղաքականության մշակման գործընթացում:
Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի մշակման աշխատանքները կամփոփվեն «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում։
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց Շրջակա միջավայրի, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Էկոնոմիկայի նախարարությունների, Կադաստրի կոմիտեի, ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Գաուսս» և «ՍԻՎԻՏՏԱ ԷՅԷՄ» խորհրդատ­վական ընկերությունների և ՄԱԶԾ 29 ներկայացուցիչ:
Ներկայացված նյութերը և Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի նախագիծը (անգլերեն)

Monitoring and evaluation framework for climate change adaptation being developed in the frame of UNDP-GCF NAP project
16 December 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
During a workshop held on December 15, preliminary results of ongoing works for the development of a climate change adaptation monitoring and evaluation framework, as well as proposed short-, medium- and long-term adaptation indicators for water and agriculture sectors in Armenia were presented and discussed with the stakeholders. The works are carried out in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project by the international "Gauss" and "CIVITTA AM" consulting companies.
The workshop aimed at presenting and discussing with stakeholders the climate change adaptation monitoring and evaluation framework, as well as the preliminarily proposed short-, medium- and long-term adaptation indicators for water and agriculture sectors. The latter are intended to support the operationalization of the climate change adaptation monitoring and evaluation system, increasing its efficiency, taking into account national characteristics as well as the proposed monitoring, reporting and verification system.
UNDP Climate change programme coordinator Diana Harutyunyan delivered opening remarks emphasizing the importance of a climate change adaptation monitoring and evaluation system incorporating clear indicators and appropriate evaluation mechanisms in the process of evaluating results and the efficiency of measures included in sectoral and regional adaptation plans and developing long-term adaptation policies.
Development of the climate change adaptation monitoring and evaluation system will be finalized under the “Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement” UNDP-GEF project.
29 representatives of Ministries of Environment; Labour and Social Affairs; and Economy, the Cadastre Committee, "Hydrometeorology and Monitoring Center"   State Non-Commercial Organization, consulting companies "Gauss" and "CIVITTA AM" and UNDP attended the workshop and participated online.