ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում մշակվել է Կլիմայական և կապակցված բնական վտանգների և ռիսկերի ԱՏՀ քարտեզների հավաքածու՝ Շիրակի և Լոռու մարզերի համար
16 օգոստոսի 2022
Օգոստոսի 15-ին կայացավ «Կլիմայական և կապակցված բնական վտանգների ու ռիսկերի աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերի (ԱՏՀ) քարտեզների հավաքածուի ներկայացում և քննարկում» խորագրով աշխատաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում. Աշխատանքներն իրականացվել են «ԳԵՈՌԻՍԿ» գիտահետա­զո­տա­կան ընկերության կողմից:
Աշխատաժողովի նպատակն էր ներկայացնել և շահառուների հետ քննարկել Շիրակի և Լոռու մարզերի համար մշակված Կլիմայական և կա­պակցված բնական վտանգ­ների և ռիսկերի աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերի (ԱՏՀ) քարտեզների հավաքածուն, ինչպես նաև ցուցադրել տարածական տվյալների հավաքագրման, կառավարման և ազատ տարածման համար ստեղծված Geonode երկրատարածական տվյալների կառավարման առցանց համակարգը: ՄԱԶԾ աջակցության ներքո «ԳԵՈՌԻՍԿ» ընկերությունը նաև  պատրաստակամություն է հայտնել իրականացնել դասընթացներ Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից նշանակված կառույցի համապատասխան մասնագետների համար` GeoNode առցանց համակարգի կառա­վար­ման սկզբունքների, ինչպես նաև ստեղծված քարտեզների պահպանման, լրացման, թարմացման և հասանելիության ապահովման վերաբերյալ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը և Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ​​ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկին:
Իր ողջույնի խոսքում Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանն ընդգծեց կլիմայի փոփոխության ռիսկերի վերաբերյալ հավաստի տեղեկատվության առկայության կարևորությունը և ոլորտում տարբեր պետական ​​կառույցների, միջազգային կազմա­կեր­պությունների և գիտական ​​կառույցների միջև համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ​​ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկին շեշտեց մարզային հարմարվո­ղականության պլանների և կլիմայական համապատասխան բնական վտանգների և ռիսկերի ատլասի մշակման կարևորությունը և վստահություն հայտնեց, որ մշակված քարտեզները կօգնեն քաղա­քա­կանություն մշակող պաշտոնյաներին համայնքների կլիմայական դիմակայունության բարձ­րաց­մանն ուղղված ծրագրերի նախագծման և նախաձեռ­նությունների իրականացման հարցում:
Աշխատաժողովին ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց Շրջակա միջավայրի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Էկոնոմիկայի, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների, «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի, ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի, ՀՀ կադաստրի կոմիտեի, Շիրակի և Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի, ինչպես նաև գիտակրթական հաստատությունների ու ՄԱԶԾ ավելի քան 50 ներկայացուցիչ:

“Presentation and discussion of Climate and related natural hazards and risks atlas” workshop took place on August 15. The event was organized in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project; works were completed by Project subcontractor “GEORISK” scientific research company.
The workshop aimed at presenting and discussing “Climate related natural hazards and risks atlas” developed for Shirak and Lori regions, as well as GeoNode online system for collection, management and free distribution of geospatial data. “GEORISK” company, under the support of UNDP-GCF NAP Project, expressed readiness to conduct a training for the staff of the entity designated by the Ministry of Environment on the principles of managing GeoNode online system, as well as on the maintenance, amendment, updating and provision of access to the created maps.
Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan and UNDP Deputy Resident Representative in Armenia Konstantin Sokulskiy delivered opening remarks during the event.
In her welcome speech Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan emphasized the importance of having reliable information on climate change risks and the need for cooperation between various state structures, international organizations and scientific institutions.
UNDP Deputy Resident Representative in Armenia Konstantin Sokulskiy stressed the importance of the development of provincial as well as climate related natural hazards and risks atlases and expressed confidence that the developed maps will serve policy makers in designing programs and implementing initiatives aimed at increasing the climate resilience of communities.
Over 50 representatives of the RA Ministries of Environment; Education, Science, Culture and Sports; Territorial Administration and Infrastructure; Economy, High Technologies and Industry; "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO; RA Urban Development Committee; Statistical Committee; Cadastre Committee; Shirak and Lori Regional Administrations, as well as experts of UNDP and scientific and educational institutions attended the event and participated online.