ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում քննարկվել են հարմարվողականության վերաբերյալ հաղորդակցության և իրազեկման ազգային ռազմավարության նախագիծը և առաջարկվող միջոցառումների ցանկը
21 հուլիսի 2022
Հուլիսի 22-ին «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծարգրի շրջանակում կազմակերպված աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել է ծրագրի շրջանակում մշակված հարմարվողականության ազգային ծրագրի գործընթացի և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականու­թյան վերաբերյալ հա­ղորդակցության և իրա­զեկման ազգային ռազմավարության նախագիծը և առաջարկվող միջոցառումների ցանկը:
Հարմարվողականության ազգային գործընթացի և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականու­թյան վերաբերյալ հա­ղորդակցության և իրա­զեկման ազգային ռազմավարական մո­տեցումների մշակումը նախատեսված է ՀՀ կառավորության 2021թ. մայիսի 13-ի 749-Լ որոշմամբ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը և ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը, ովքեր ընդգծեցին կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության վերբերյալ ազգային, մարզային և տեղական մակարդակներով հանրային իրազեկման կարևորությունը և այդ գործընթացին Շրջակա միջավայրի նախարարությունից բացի կառավարության այլ կառույցների համակարգված մասնակցության անհրաժեշտությունը:
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց ՀՀ շրջակա միջավայրի, Արտակարգ իրավիճակների, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների, «Հիդրոօդերեւութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Վիճակագրական կոմիտեի, Կադաստրի կոմիտեի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, ՄԱԶԾ, Սիվիտտա Հայաստան» ընկերության ԴՈՊԻՆԳ Կրեատիվ Էջենսիի ավելի քան 20 ներկայացուցիչ:
Ավելի վաղ՝ հունիսի 16-ին, հարմարվողականության ազգային ծրագրի հաղորդակցման ռազմավարության նախագիծն ու միջոցառումների ցանկը ներկայացվել էր մարզպետարանների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված դասընթաց-աշխատաժողովի ընթացքում: Միջոցառման մասնակիցներին ներկայացվել էր նաև ՀՀ կառավորության 2021թ. մայիսի 13-ի 749-Լ որոշմամբ հաստատված հարմարվողականության ազգային ծրագիրը (ՀԱԾ), դրա սկզբունքները,  գործընթացները, շահառու կառույցների դերակատարությունները:
Ներկայացված նյութերը և հարմարվողականության ազգային ծրագրի գործընթացի և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականու­թյան վերաբերյալ հա­ղորդակցության և իրա­զեկման ազգային ռազմավարության նախագիծը և առաջարկվող միջոցառումների ցանկը

The draft National Strategy for Communication and Awareness Raising on Adaptation and the List of Proposed Measures discussed in the frame of UNDP-GCF NAP project
21 July 2022
On July 22, during a workshop organized in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project, the draft of the “Strategic ap­pro­aches for national com­mu­ni­cation and outreach on cli­ma­te change adap­tation aware­ness and the national adaptation planning pro­cess” and the list of proposed measures were presented and discussed with the stakeholders.
Development of the strategic ap­pro­aches for national com­mu­ni­cation and outreach on cli­ma­te change adap­tation aware­ness and the national adaptation planning pro­cess is envisaged by the RA Government decree N 749-L, dated May 13, 2021.
RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan and UNDP Climate Change Program Coordinator Diana Harutyunyan delivered opening remarks, emphasizing the importance of public awareness on climate change and adaptation related issues at the national, regional and local levels and the need for coordinated participation of other governmental bodies in these processes in addition to the Ministry of Environment.
Over 20 representatives from the RA Ministries of Environment, Emergency situations and Education, Science, Culture and Sports, “Hydrometeorology and Monitoring Center” SNCO, Public Services Regulatory Commission, RA Statistical Committee, UNDP, CIVITTA Armenia, Doping Creative Agency attended and participated online.