ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում գնահատվել է պետական սեկտորում ԿՓ հարմարվողականությանն առնչվող կարողությունների զարգացման դասընթացների անհրաժեշտությունը
30 հունիսի 2021
Հունիսի 30-ին առցանց հարթակում կայացած աշխատաժողովի ընթացքում ամփոփվել են «Պետական կառավարման հաստատությունների և ՏԻՄ շրջանում գյուղատնտեսության և ջրային ռեսուրսների ոլորտներում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն առնչվող կարողությունների բացերի բացահայտման նպատակով դասընթացների կարիքի գնահատում» ուսումնասիրության արդյունքները: Վերլուծությունն իրականացվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում, «Ի-Վի Քոնսալթինգ» ՓԲԸ կողմից: Հետազոտութայն նպատակը՝ կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականությանն առնչվող հիմնական կարողությունների ներկա բացերի և դասընթացների կարիքի գնահատումն է գյուղատնտեսություն և ջրային ռեսուրսներ ոլորտներում՝ պլանավորման, բյուջետավորման և որոշումների ընդունման պրոցեսներում կլիմայի փոփոխության և կլիմայական ռիսկերի ինտեգրման համար:
Քանակական և որակական հետազոտությունների անցկացման գործիքակազմով իրականացված դասընթացի կարիքի գնահատումն ընդգրկել է ռազմավարական և կազմակերպական, գործառութային և պաշտոնեական, ինչպես նաև անհատական կարիքի վերլուծություն։ Հետազոտության ընթացքում գյուղատնտեսության և ջրային ռեսուրսների ոլորտներում գործառույթներ ունեցող նախարարությունների, մարզպետարանների, Երևանի քաղաքապետարանի ու վարչական շրջանների աշխատակազմի համապատասխան բաժինների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության, խորհրդատվական և գիտակրթական կառույցների ղեկավար անձնակազմի շրջանում իրականացվել է շուրջ 38 որակական հարցազրույց:
Հարցվածների 81.7 տոկոսը գտնում է, որ կլիմայի փոփոխության և կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության տարբեր թեմաների վերաբերյալ ունի այս կամ այն խորության վերապատրաստման կարիք: Մասնավորապես պարզվել է, որ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության և մարզային բաժինների հարցված ներկայացուցիչների մոտ կեսը, անկախ պատրաստվածության և գիտելիքների մակարդակից, կլիմայի փոփոխության և կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության վերաբերյալ ներածական դասընթացների կարիք է տեսել։ Մարզպետարանների և ՏԻՄ-երի ներկայացուցիչների հիմնական մասը կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության ուղղությամբ մասնագիտական վերապատրաստումներ չեն անցել։ Համայնքային և մարզային մակարդակներում առկա է հիմնավոր և համապարփակ ներածական դասընթացների անհրաժեշտություն:
Առցանց աշխատաժողովի ընթացքում ուսումնասիրության արդյունքներն ու առաջարկները ներկայացվել և քննարկվել են միջոցառման ավելի քան 40 մասնակիցների հետ: Դրանք հետագայում կօգտագործվեն ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում ՀՀ պետական մարմինների մասնագետների համար կլիմայի փոփոխությանը և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ վերապատրաստումների կազմակերպման համար:

Results of the “Training Need Analysis (TNA) to identify capacity gaps of governmental sector staff and self-governing bodies in the Climate Change Adaptation in agriculture and water sectors” assessment were summarized during a webinar held on June 30. The assessment was implemented by EV Consulting CJSC, in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project. The main objective of the survey was to assess climate change adaptation capacity gaps and training needs for mainstreaming climate change concerns and climate risks into planning, budgeting, and decision-making processes in all administrative levels in water resource and agriculture sectors.
The training need assessment implemented by qualitative and quantitative research tools included strategic and organizational, functionality/job, and individual need analysis. During the research, about 38 in-depth interviews were conducted among ministries, regional administrations operating in the agriculture and water resource sectors, relevant departments of Yerevan municipality and administrations staff, and senior staff of civil society, advisory, and scientific-educational structures.
81.7 percent of respondents think that there is a need for in-depth training on various topics regarding climate change and climate change adaptation. In particular, it turned out that about half of the surveyed representatives of the RA Ministry of Economy's Agricultural Extension, Innovation and Monitoring department and its regional branches, regardless of their knowledge level found it necessary to acquire introductory courses on climate change and climate change adaptation. Most of the representatives of regional administrations and local self-government have received no professional training in the field of climate change adaptation. A need for a sound and comprehensive introductory training at the community and regional levels has been identified.
Results of the survey were presented and discussed with over 40 participants of the webinar. Main findings of the assessment will be further used in the frame of UNDP-GCF NAP project to organize trainings on climate change adaptation related topics for specialists of governmental bodies.