«Հայաստանի 2021-2030 թթ․Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների իրականացման ծրագիրը, ֆինանսավորման ռազմավարությունն ու ներդրումային պլանը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
04 ապրիլի 2023
«Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի Հանրապետության 2021-2030 թվականների Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների (ԱՍԳ) իրականացման ծրագիրը, ֆինանսավորման ռազմավարությունն ու ներդրումային պլանը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման նախագիծ.

Government Draft Decree on Approving the Implementation Plan, the Financing Strategy and the Investment Plan for 2021-2030 Nationally Determined Contributions of the Republic of Armenia
04 April 2023
The draft decree of the Government of the Republic of Armenia on approving "The Implementation Plan, the Financing Strategy and the Investment Plan for the Nationally Determined Contributions (NDCs) of the­ Republic­ of ­Armenia­ for 2021-2030­ under the Paris Agreement":