«Կլիմայի փոփոխության ազգային հաշվետվությունների համար անհրաժեշտ վիճակագրական տվյալների հասանելիության և որակի ապահովման հիմնախնդիրները» աշխատաժողով
19 օգոստոսի 2022
Օգոստոսի 11-ին Վաղարշապատում «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցում» ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ «Կլիմայի փոփոխության ազգային հաշվետվությունների համար անհրաժեշտ վիճակագրական տվյալների հասանելիության և որակի ապահովման հիմնախնդիրները» թեմայով աշխատաժողով, որի նպատակն էր շահագրգիռ կողմերի և փորձագիտական համայնքի հետ քննարկել ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայի ներքո ազգային հաշվետվությունների ներկայացման նպատակով Հայաստանի պարտավորության կատարման համար անհրաժեշտ ցուցանիշները, կազմել բարելավման կարիք ունեցող ցուցանիշների ցանկը և նախանշել այդ ուղղությամբ հետագա աշխատանքների շրջանակը:  Աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ  ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը, ով կարևորեց կլիմայի փոփոխության վիճակագրությունը, որպեսզի հնարավոր լինի հետևել կլիմայի փոփոխության օրակարգի ազդեցությանը:
ՄԱԿ-ի վիճակագրական հանձնաժողովը 2022թ. մարտին ներկայացրեց ՄԱԿ-ի վիճակագրական վարչության կողմից մշակված կլիմայի փոփոխության վիճակագրության և ցուցանիշների ամբողջական ցանկը, որը ներառում է 158 ցուցանիշ։ Աշխատաժողովի ընթացքում, խմբային աշխատանքի և քննարկումների արդյունքում մասնակիցները ԿՓ ցուցանիշների ամբողջական ցանկից դուրս բերեցին այն ցուցանիշները, որոնք առավել կարևոր են Հայաստանի համար և խնդրահարույց են՝ հասանելիության և որակի տեսանկյունից։
Աշխատաժողովին մասնակցեցին ՀՀ շրջակա միջավայրի, Էկոնոմիկայի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Առողջապահության նախարարությունների, Վիճակագրական կոմիտեի, «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի, ինչպես նաև, կլիմայի փոփոխության, և գենդերային հիմնահարցերով զբաղվող շուրջ 40 մասնագետ, փորձագետ և հետազոտող:
Աշխատաժողովի օրակարգը
Ներկայացված նյութերը հասանելի են հետևյալ հղումներով․
ՀՀ ստանձնած պարտավորությունները «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի և Փարիզյան համաձայնագրի ներքո, Հայաստանի կլիմայական օրակարգը՝ Նոնա Բուդոյան
Կլիմայի փոփոխության վիճակագրության ճանապարհային քարտեզ՝ Նելլի Բաղդասարյան
Կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայի և Փարիզի համաձայնագրի ներքո պահանջվող ցուցանիշների ու տվյալների հասանելիության և որակի խնդիրները՝ Դիանա Հարությունյան

In the framework of “Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement,” the UNDP-GEF project, a one-day workshop entitled “The problems of accessibility and quality assurance of the statistical data for climate change national report”, took place on August 11, 2022, in Vagharshapat, Armenia. The overarching goal of the event was to organise a discussion among stakeholders and expert communities on necessary indicators for the fulfilment of Armenia’s obligation to submit national reports under the UN Climate Change Convention, as well as to compile a list of indicators that need to be improved, and outline the future framework of work to be conducted in that direction. It is worth mentioning that the Deputy Minister of Environment Ms․ Gayane Gabrielyan delivered opening remarks and stressed the importance of climate change statistics for tracking the climate agenda impact.
In March 2022, the UN Statistical Commission presented the complete list of climate change statistics and indicators (which comprises 158 indicators) created by the statistical department. During the workshop, group works and discussions were held. As a result, the participants underlined the indicators that need to be improved and discussed the problematic indicators to complete the list of Climate Change indicators applicable to Armenia.
The workshop was attended by around 40 representatives from the Ministry of Environment, Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, the Statistics Committee, “The Hydrometeriology and Monitoring Center” SNCO, representatives of the Environmental Protection and Mining Inspection Body, as well as experts on climate change, health, gender issues, researchers and UNDP Climate Change project representatives.