ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում մեկնարկել է «Կլիմայի փոփոխությունն ու հարմարվողականությունը Հայաստանում» իրազեկման արշավ
21 հուլիսի 2020
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում սկսվել է իրազեկման արշավ, որի պաշտոնական բացումն ազդարարեց հուլիսի 18-ին մեկնարկած սեմինար-քննարկումների շարքը։ Շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համատեղ կազմակերպված առցանց ներածական դասընթացը,  նախատեսված է ինչպես բնապահպանական, այնպես էլ  ՀՀ հանրային նշանակության տարբեր ոլորտներ լուսաբանող լրագրողների և մեդիաբովանդակություն ստեղծող այլ մասնագետների համար։ Միջոցառման բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ տկն. Միհաելա Ստոյկոսկան։
«Չափազանց կարևոր է կլիմայի փոփոխության և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության հարցերը դիտարկել զարգացման ավելի լայն համատեքստում, մասնավորապես պատկերացնելով դրանց կարևորությունը մեզ և մեր ապագայի համար, ոչ միայն որպես հասարակություն, կազմակերպություն, այլև որպես անհատներ: Չափազանց կարևոր է ապահովել ոչ միայն քաղաքականություն մշակողների, այլև հասարակության բոլոր ներակայացուցիչների իրազեկվածությունը կլիմայի փոփոխությանը առնչվող հարցերի վերաբերյալ: Դա անհրաժեշտ է մարդկանց վերաբերմունքը և պահվածքը փոխելու համար: Կլիմայի փոփոխության շուրջ դեռևս կա թերահավատություն, քանի որ հեշտ չէ ընկալել այն բոլոր ազդեցությունները, որոնք կլիմայի փոփոխությունն ունի մեր կյանքի, աշխատանքի, առողջության և ապագայի վրա: Այս համատեքստում առավել ակնհայտ է դառնում լրատվամիջոցների և մեդիաբովանդակություն ստեղծողների դերակատորությունը ոչ միայն պարզապես նորությունները հրապարակելու առումով, այլև որպես գործընկեր, որը կարող է ազգային իշխանություններին և զարգացման կազմակերպություններին, ինչպիսիք են ՄԱԶԾ-ն, օգնել հանրայնացնելու կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ տեղեկատվությունն ու փաստերը, որոնց հիման վրա մարդկիկ կարող են տեղեկացված և գիտակից որոշումներ կայացնել»,- իր ելույթում նշեց տկն. Ստոյկոսկան:
Առցանց նախաձեռնության թիրախում կլիմայի փոփոխության նկատմամբ առավել խոցելի վեց ոլորտներում՝ գյուղատնտեսություն, ջրային ռեսուրսներ, էներգետիկա, բնակավայրեր, առողջապահություն և տուրիզմ, կլիմայի փոփոխության մարտահրավերներն ու հարմարվողականության լուծումներն են։ Մասնակիցների հետ աշխատանքի շրջանակում որպես բանախոսներ ներգրավվել են թիրախային ոլորտները համակարգող կառույցների շուրջ երկու տասնյակ ներկայացուցիչներ և փորձագետներ։
Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը մարդու գործունեության տարբեր ոլորտների վրա օրեցօր աճում է, ուստի այս համատեքստում կենսական նշանակություն են ստանում միջոցառումները, որոնք օգնում են մեղմել կամ կանխարգելել կլիմայի փոփոխության վնասակար հետևանքները, ինչպես նաև գտնել լուծումներ կլիմայական նոր պայմաններում ապրելու և զարգանալու համար։ Այս կարևոր գործընթացի հիմնական շահառուն հանրության բոլոր շերտերն են՝ պետությունից ու մասնագիտական համայնքներից մինչև շարքային բնակիչ։ Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն ուղղված գործընթացներում առանձին դերակատարություն է ստանում հանրային իրազեկումը։ Ուստի զարմանալի չէ, որ Ծրագրի առաջին արշավն ուղղված է հենց լրագրողներին և մեդիաբովանդակություն ստեղծող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։
Կրթաճանաչողական սեմինարների նպատակն է ոլորտային մասնագետների հետ ուղիղ շփման և հանրամատչելի նյութերի միջոցով նախաձեռնության մասնակիցներին ներկայացնել կլիմայի փոփոխության նկատմամբ առավել խոցելի ոլորտների վրա կլիմայի փոփոխության առկա և հնարավոր ազդեցություններն ու դրանց ուղղված հարմարվողականության միջոցառումները։ Սեմինար-քննարկումները կօգնեն մասնակիցներին առավել արդյունավետորեն իրականացնել տարբեր կառույցների կողմից իրականացվող գործունեության ուսումնասիրություններ՝ նպաստելով հանրային լայն շրջանակների համար մատչելի թեմատիկ բովանդակության տարածման գործընթացին և հարային վերահսկողությանը։ Բացի այդ, մասնակիցները ոլորտի փորձագետներից կլիմայի փոփոխության, դրա ռիսկերի, խոցելիության, ազդեցությունների և այլ առնչվող հարցերի վերաբերյալ իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները ստանալու հնարավորություն կունենան:
Սեմինար-քննարկման երկրորդ առցանց հանդիպումը նախատեսվում է հուլիսի 25-ին։ Հաջորդիվ կիրականացվեն հանրային ավելի լայն շրջանակների իրազեկմանն ուղղված միջոցառումներ, որոնք կօգնեն տեղեկանալ մեր երկում կլիմայի փոփոխությանն ու հարմարվողականությանն ուղղված գործընթացներին, արդյունքներին և հնարավորություններին, ինչպես նաև պատկերացնել դրանցում համայնքների և հասարակության դերակատարությունը:

An awareness campaign on climate change and climate change adaptation related issues was launched within the Armenia’s National Adaptation Plan UNDP-GCF project. The campaign officially opened on July 18 with a series of online workshops. The introductory event organized jointly with the Ministry of Environment was intended for journalists and media content specialists covering environmental and public issues as well as different economic sectors of Armenia. Deputy Resident Representative of UNDP Ms. Mihaela Stojkoska welcomed the participants of the event.
“It is extremely important for us to see climate change and climate change adaptation issues in a wider development context and in wider sense of the implications that they have on us not only as societies and organizations but also as individuals. It is extremely important that evidence based information is available from the policy makers down to individual citizens. Information on climate change is essential for changing people’s attitudes and behavior. Many are still skeptical about climate change because it is not easy to comprehend and to adjust to the concept of climate change and to how it affects our lives, our jobs, our health and our future. This is where the media and everybody who creates media content is extremely important, not simply as news broadcasters, but an ally who can help the national authorities and development partners such as UNDP to pass those messages to spread the information and the evidence that can help people make those informed based decisions” Ms. Stojkoska mentioned in her speech.
The online initiative targets climate change challenges and adaptation solutions in six areas most vulnerable to climate change: agriculture, water resources, energy, settlements, human health and tourism. As part of the work with the participants, about two dozen experts and representatives of public bodies coordinating targeted sectors are involved in the workshops as speakers.
The impact of climate change on various spheres of human activity is growing day by day. In this context, measures taken to help mitigate or prevent the harmful effects of climate change, as well as to find solutions for living and developing in new climate conditions become essential.
The main beneficiaries of this important process are all segments of the society, from the government and professional communities to ordinary residents. Public awareness has a particular role in climate change adaptation processes. Therefore, it is not surprising that the first awareness campaign of the Program is aimed at journalists and media content developers.
The objective of these educational workshops is to introduce to the participants the existing and potential impacts of climate change in the most vulnerable areas, as well as present adaptation measures through a direct contact with industry professionals and dissemination of educational materials.
Workshops will help participants to more efficiently implement assessments of the activities carried out by different governmental bodies, contributing to the dissemination of thematic content to wide public. In addition, participants will have the opportunity to receive answers to their questions about climate change, its risks, vulnerabilities, impacts, and other related issues directly from industry experts.
The second educational workshop is planned for July 25. It will be followed by a series of awareness raising events aimed at a wider public, which will help further spread information on climate change adaptation processes and their outcomes, as well as the role of communities and the society in general.