Պաշտոնապես մեկնարկեց «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» ծրագիրը
10 մայիսի 2021
Մայիսի 7-ին պաշտոնապես մեկնարկեց «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագիրը։ Այն ֆինանսավորվում է Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի (ԳԷՀ) կողմից և իրականացվում է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից` Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հետ համատեղ: Միջոցառմանը մասնակցում էին շուրջ 70 մասնակից, ներառյալ` պետական ​​պաշտոնյաներ, ներկայացուցիչներ պետական ​​կառույցներից, ՄԱԶԾ գրասենյակից և ՄԱԿ-ի տեղական այլ գործակալություններից, տեխնիկական և գործառող մասնագետներ Շրջակա միջավայրի նախարարությունից և շահագրգիռ նախարարություններից, ինչպես նաև՝ ոլորտի առաջատար տեղական և միջազգային փորձագետներ:
Ծրագիրը կաջակցի ինստիտուցիոնալ և տեխնիկական կարողությունների զարգացմանը Փարիզյան համաձայնագրի 13-րդ հոդվածով սահմանված ընդլայնված թափանցիկության պահանջների բավարարման համար, համաձայն որի Հայաստանը պարտավորվում է պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրել իր Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների​​ իրագործման առաջընթացի, ինչպես նաև՝  կլիմայի հարմարվողականությանն ուղղված գործողությունների և ստացած աջակցության վերաբերյալ:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Հայաստանում ՄԱԶԾ գրասենյակի մշտական ​​ներկայացուցչի ժամանակավար պաշտոնակատար Միխայելա Ստոյկոսկան նշեց,-«Կլիմայի փոփոխությունը հրատապ և չափազանց լուրջ խնդիր է, որը գլոբալ սպառնալիք է մարդկության զարգացման համար և ազդում է մեր կյանքի բոլոր ոլորտների վրա: ՄԱԶԾ-ն հավատարիմ է մնում իր խոստմանը աջակցելու Հայաստանի կլիմայական հավակնոտ օրակարգի իրագործմանը ԱՍԳ-ի խթանման և դրա առաջընթացի մշտադիտարկման և հաշվետվողականության թափանցիկության շրջանակի ստեղծման միջոցով։ Այս ծրագիրը հնարավորություն է տալիս Հայաստանին ավելի համապարփակ և հասանելի դարձնել մեղմման և հարմարվողականության գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը և ավելի արդյունավետորեն հսկել իր ԱՍԳ-ի առաջընթացը»:
«Շրջակա միջավայրի նախարարությունը մեծապես կարևորում է Փարիզյան համաձայնագրով նախատեսված թափանցիկության պահանջների բավարումը: Այս կապակցությամբ, հայտնում ենք մեր երախտագիտությունը Հայաստանում ՄԱԶԾ գրասենյակին ստանձնելու այս ծրագրի իրագործումը, որով ազգային ինստիտուտները կզինվեն Փարիզյան համաձայնագրի թափանցիկության և հաշվետվողականության պահանջների բավարարման համար անհրաժեշտ կարողություններով, ինչպես նաև՝ կապահովվի Հայաստանի՝ միջազգային պայմանագրերով ստանձնած ազգային պարտավորությունների կատարման երկարաժամկետ թափանցիկություն», - իր ելույթում ասաց Շրջակա միջավայրի նախարարության Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ռուզաննա Գրիգորյանը՝ նախարարի տեղակալ Աննա Մազմանյանի անունից։
Այնուհետև «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» ծրագրի ՄԱԶԾ միջազգային խորհրդատու Սյուզան Լեգրոն ներկայացրեց Փարիզյան համաձայնագրի ընդլայնված թափանցիկության շրջանակի համաձայն զեկուցման պահանջները, իսկ ԳԷՀ-ի մշտադիտարկման և գնահատման պահանջների մասին մանրամասներ ներկայացրեց Տարածաշրջանային տեխնիկական խորհրդատու Էսթեր Բարիկսը։
Ծրագրի կառուցվածքի, դրա հիմնական նպատակների ու բաղադրիչների, ինչպես նաև՝ ռիսկերի և մեղմման միջոցառումների մասին խոսեց ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող Դիանա Հարությունյանը: Նա նաև համառոտ անդրադարձավ ծրագրի 1-ին տարվա պլանին, շահագրգիռ  պետական ​​կառույցների ներգրավվածությանը և ծրագրի համակարգման մեխանիզմներին:
Ծրագրի ակնկալվող արդյունքներից է նաև թափանցիկության գործողությունների գրանցման համար կարողությունների ամրապնդման միջոցով անցումը ըստ պահանջի զեկուցումից դեպի շարունակական՝ չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման (ՉՀՀ) գործընթացի, ինչպես նաև՝ արդյունավետ թափանցիկ հաշվետվողականության համար տվյալների կառավարումը՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների աղբյուրների և կլանիչների, թափանցիկության շրջանակի գործողությունների և ստացած օժանդակության մասին:

On the 7th of May, “Building Armenia’s national transparency framework under Paris Agreement” UNDP-GEF project was officially launched. The project is funded by the Global Environment Facility (GEF) and implemented by the Ministry of Environment of the Republic of Armenia in cooperation with UNDP in Armenia. The event hosted around 70 participants, including government officials, representatives from state bodies, UNDP in Armenia and other UN agencies, technical specialists and practitioners from Ministry of Environment and stakeholder ministries, as well as leading local and international experts of the field.
The project will provide support for building institutional and technical capacities to meet the enhanced transparency requirements of Article 13 of the Paris Agreement, under which Armenia is committed to regularly provide information on the progress made in implementing its Nationally Determined Contributions (NDCs), as well as on adaptation related actions and support received.
Welcoming the participants of the event, Mihaela Stojkoska, UNDP Resident Representative a.i. in Armenia, stated, “Climate change is an urgent and extremely serious issue that poses a global threat to human development and touches every aspect of our lives. UNDP remains faithful in its promise of supporting Armenia for implementing its ambitious climate agenda through enhancement of NDC implementation and establishing transparency framework for monitoring and reporting on its progress. This project allows Armenia to make information on mitigation and adaptation actions more comprehensive and accessible and to track the progress of its NDCs more efficiently.”
“The Ministry of Environment highly prioritizes the delivery of transparency requirements under Paris Agreement. In this regard, we express our gratitude to UNDP Armenia in taking the responsibility of implementing this project that will empower national institutions through building necessary capacities for meeting transparency and accountability requirements under Paris Agreement, as well as will ensure long term transparency in Armenia’s national commitments under international agreements,” mentioned Ruzanna Grigoryan, the Head of International Cooperation Department in her speech on behalf of the Deputy Minister of Environment, Anna Mazmanyan.
Subsequently, presentation dedicated to the reporting requirements under the Paris Agreement’s enhanced transparency framework, was delivered by Susan Legro, UNDP International Consultant of “Building Armenia’s national transparency framework under Paris Agreement” project, as well as details on GEF monitoring and evaluation requirements were provided in the presentation made by Esther Baricz, Regional Technical Adviser.
The project structure, its main objectives and components, as well as the risks and mitigation measures were presented by Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Programme Coordinator. She also briefed on the details on project’s 1st year plan, engagement of stakeholder state authorities and project coordination mechanisms.
The expected results of the project also include shifting from ad hoc reporting to a continuous process of monitoring, reporting, and verification (MRV) through capacity strengthening approach for capturing transparency activities of the country, data management for effective transparency reporting on GHG sources and sinks, as well as for transparency framework of actions and support.