ՄԱԶԾ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Կլիմայական խոստում» ծրագրի շրջանակներում Երևանը կունենա Կայուն էներգիայի և կլիմայական գործողությունների ծրագիրը (ԿԷԿԳԾ)
28 օգոստոսի 2023
Հուլիսի 28-ին Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցավ ՄԱԶԾ «Կլիմայական խոստում» ծրագրի շրջանակներում մշակվելիք Երևանի Կայուն էներգիայի և կլիմայական գործողությունների ծրագրի (ԿԷԿԳԾ) մեկնարկային փուլի հանդիպումը:
Հանդիպման նպատակն էր  քննարկել անհրաժեշտ գործողությունները նախանշել և գնահատել փաստաթղթի մշակման ընթացիկ կարիքներն ու բացերը հիմնական գործընկերների հետ: Փաստաթղթի մշակման համար արդեն ընտրվել է մասնագիտացված ընկերություն՝ «Էներգախնայողության և աջակցության հիմնադրամը»:
Մեկնարկային հանդիպմանը մասնակցում էին Երևանի քաղաքապետարանի Զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանը, ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող Դիանա Հարությունյանը, ՄԱԶԾ գրասենյակի ոլորտի հիմնական փորձագետները, ինչպես նաև՝ քաղաքապետարանի տարբեր համայնքային ոլորտներ ղեկավարող և համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, մասնակիցներ «Էներգախնայողության և աջակցության հիմնադրամից»։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Երևանի քաղաքապետարանի Զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանը բարձր գնահատեց Հայաստանում ՄԱԶԾ գրասենյակի հետ շարունակական համագործակցությունը Երևանում և Հայաստանի համայնքներում էներգաարդյունավետության և էներգախնայողության առաջմղման գործում՝ ուշադրություն հրավիրելով համատեղ համագործակցության հիմնական ձեռքբերումների վրա։
«Այս հանդիպման կարևորությունը կայանում է նրանում, որ այն հիմք ստեղծի ԿԷԿԳԾ-ի մշակման արդյունավետ մեկնարկի համար և առաջիկա տարիների համար էներգաարդյունավետության և էներգախնայողության ոլորտում Երևանի քաղաքապետարանի օրակարգի իրականացման համար»,- նշեց պարոն Հարությունյանը։
«Իսկապես, սա շատ կարևոր փաստաթուղթ է, որն այժմ Երևանին անհրաժեշտ է, քանի որ մինչև 2030 թվականը քաղաքը պետք է կատարի Քաղաքապետերի դաշնագրով քաղաքապետարանի ստանձնած պարտավորությունները: Ավելի վաղ՝ 2014թ. Երևանի քաղաքապետարանի ավագանին հաստատել էր մեր մշակած էներգախնայողության առաջմղման գործողությունների պլանը, որն այն ժամանակ խորը վերլուծության չենթարկվեց կարիքներն ու բացերը բացահայտելու, շտկելու և վերջնական պլանը մշակելու համար»,- նշեց ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող Դիանա Հարությունյանը՝ ընդգծելով ՄԱԶԾ-ի հետ քաղաքապետարանի արդյունավետ համագործակցությունը։
Այնուհետև «Էներգախնայողության և աջակցության հիմնադրամի» թիմի ղեկավար Աստղինե Պասոյանը ներկայացրեց Երևանի կայուն էներգիայի և կլիմայական գործողությունների 2020-2030 թվականների ծրագիրը՝ ուշադրություն հրավիրելով անհրաժեշտ ելակետային տվյալների հավաքագրման, դրանց մշակման և համակարգման, ելակետային տվյալների ռեգիստրի մշակման, էներգետիկ զարգացման ծրագրերի կայուն մոնիտորինգի, ռիսկերի և խոցելիության գնահատման, մեղմման և հարմարվողականության միջոցառումների վրա:
Հանդիպումն արդյունավետ էր անհրաժեշտ երկկողմանի պայմանավորվածությունների ձեռքբերման առումով՝ անհրաժեշտ գործողություններ սկսելու և հաջորդ քայլերը սահմանելու համար, որպեսզի հետագայում մշակվի Երևանի կայուն էներգիայի և կլիմայական գործողությունների ծրագիրը։

Yerevan will have its Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP), under UNDP funded “Climate Promise” project
28 August 2023
Alt Alt Alt Alt Alt
On 28 July, the inception phase meeting on Yerevan Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP), to be designed under “Climate Promise” project, the UNDP initiative, took place at Yerevan Municipality.
The meeting aimed at discussion of steps to outline the necessary actions and to assess the current needs and gaps for the design of the document between the key counterparts. For the development of the document a specified company, “Energy Saving and Support Fund”, has already been selected.
The inception meeting was attended by the Head of the Department of Development and Investment Programs, Yerevan Municipality, Armen Harutyunyan, UNDP Climate Change Programme Coordinator Diana Harutyunyan, key experts of the field from UNDP in Armenia, as well as representatives from Municipality departments coordinating various sectors of the community, community organizations, the Energy Saving and Support Fund.
Welcoming the participants of the meeting, Armen Harutyunyan, the Head of the Department of Development and Investment Programs, Yerevan Municipality, highly appreciated the continuous collaboration with UNDP in Armenia in advancing energy efficiency and energy saving in Yerevan and communities of Armenia, drawing to some key achievements of joint collaboration.
“The importance of this meeting lies in setting the base for effective start of the development of the SECAP and realization of the Yerevan Municipality agenda in energy efficiency and saving for Yerevan in the coming years”, mentioned Mr. Harutyunyan.
“Indeed, this is a very important document that Yerevan needs currently, as it will fulfill the commitments of the Municipality under the Covenant of Mayors by 2030. Earlier in 2014, we have developed the action plan for advancing energy efficiency that was adopted by the Council of Elders of Yerevan Municipality, which at that time was not analyzed in depth to identify and address the needs and gaps and to finalize the document”, mentioned Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Programme Coordinator, emphasizing the productive cooperation between UNDP in Armenia and the Municipality.
Afterwards, Astghine Pasoyan, the Team Lead from “Energy Saving and Support Fund” presented Yerevan Sustainable Energy and Climate Action Plan 2020-2030, drawing attention to the necessary baseline data collection, its processing and coordination, development of baseline data register, monitoring of sustainable energy development projects, risk and vulnerability assessment, mitigation and adaptation measures.
vThe meeting served effective in terms of reaching necessary bilateral agreements to launch the necessary actions and define the next steps for further processing of the design of Yerevan Sustainable Energy and Climate Action Plan.