Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության գործընթացում կանանց մասնակցության խրախուսման միջոցառումները շարունակվում են ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում
25 հոկտեմբերի 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ)  ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում շարունակվում են կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ու արձագանքման գործընթացներում կանանց մասնակցության խրախուսմանն ուղղված միջոցառումները:
Այս անգամ ծրագիրը կազմակերպել էր Շիրակի մարզի Հայկավան և Մարմաշեն համայնքների կանանց խմբերի մասնակցությունը հոկտեմբերի 22-23-ը անցկացվող Բերքի ամենամյա փառատոնին: Զբաղվելով գյուղատնտեսությամբ՝ այս կանայք լավատեղյակ են կլիմայի փոփոխության ազդեցություններից: Երկարատև երաշտներ, տեղումների քանակի կրճատում, ջրի սակավություն, վտանգավոր հիդրոօդերևութաբանական երևույթների  հաճախականության և ինտենսիվության ավելացում: Գյուղատնտեսության ոլորտում կլիմայի փոփոխության ազդեցությունն ակներև է:
Հայկավանի և Մարմաշենի կանանց խմբերի անդամները, սակայն, քաջ գիտակցում են կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության կարևորությունը: Տնկելով նոր՝ ջերմակայուն մշակաբույսեր, մշակելով ոչ ավանդական կուլտուրաներ, կիրառելով ցանքածածկ և գյուղատնտեսության ոլորտում  կիրառելի կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության այլ միջոցառումներ՝ նրանց հաջողվել է նվազեցնել կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունը և ապահովել իրենց փոքր կոոպերատիվների կայուն զարգացումը
Օրինակ՝ կարտոֆիլի բերքատվության վրա հուլիս-օգոստոս ամիսների միջին ջերմաստիճանի ավելացման վնասակար ազդեցությունը չեզոքացնելու համար, անցել են վաղահաս կարտոֆիլի սորտերի մշակման: Ազնվամորու Պոլկա սորտերը, որոնք փոփոխված կլիմայական պայմաններում ավելի բերքատու են, շուկայի պահանջարկը բավարարելու ավելի լավ տարբերակ են:
Օգտվելով ավելի տաք կլիմայական պայմանների ընձեռած հնարավորություններից՝ աճեցնում են բրուսելյան կաղամբ, քեյլ, ծնեբեկ, մինչդեռ կլիմայի փոփոխության արդյունքում երկարած գյուղատնտեսական սեզոնն այժմ թույլ է տալիս որոշ մշակաբույսերի դեպքում նույնիսկ երկու անգամ բերքը հավաքել:
Կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության և արձագանքման գործընթացներում կանանց ներգրավվածության խթանումը ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի ուշադրության կենտրոնում է: Կլիմայի փոփոխության համատեքստում կանանց խոցելիության գնահատումներ իրականացնելուց և դրանք ոլորտային ու մարզային հարմարվողականության ծրագրերում արտացոլելուց, թեմայի շուրջ պետական աշխատողների, լրատվամիջոցների, երիտասարդության և լայն հասարակության շրջանում իրազեկման բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ իրականացնելուց բացի, ծրագիրը համագործակցում է Կառավարության հետ՝ գենդերային ռազմավարությունում կլիմայի փոփոխության գենդերային հիմնախնդիրները ներառելու և  «Կլիմայի փոփոխության գենդերային և սոցիալական ազդեցությունների մեղմանն ուղղված 2023-2025 թվականների ծրագիրը և ծրագրի իրականացման միջոցառումների ցանկը» ընդունելու ուղղությամբ:

UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project continues to promote women engagement in climate change adaptation and response.
This time, the Project arranged participation of women groups from Haykavan and Marmashen communities of Shirak region in the yearly Harvest festival, held on October 22-23. Practicing agriculture, these woman are no stranger to the impacts of climate change. Prolonged draughts, decrease in precipitation, water shortage, increase in frequency and intensity of weather extremes. Climate change continues to severely impact farmers all around the country.
Members of Haykavan and Marmashen women groups, however, are well aware of the importance of climate change adaptation. Using new heat and draught resistant crops, cultivating non-traditional crops, practicing mulching, and other climate change adaptation measures applicable in the agricultural sector, they have managed to mitigate negative impacts of climate change and ensure sustainable growth of their small cooperatives.
For example to negate harmful impacts of temperature increase that affect greatly potato harvests, they now cultivate early potatoes, avoiding the hottest summer months. Polka primocane raspberry varieties, better suited to the changed climate, allow to ensure better harvests and better options to satisfy the market demand.
Capitalizing on opportunities offered by the warmer temperatures, non-traditional crops are cultivated, such as Brussels sprouts, kale, asparagus, while extended agricultural season now allows for double cropping for some plants.
Promoting women engagement in climate change adaptation and response has been in the focus of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan. Apart from assessing and including gender vulnerabilities in sectoral and marz adaptation plans, implementing awareness raising on issues faced by women and socially vulnerable groups in the context of climate change amongst state employees, media representatives, youth and general public, the Project cooperates with the government to include climate change vulnerabilities in the RA Gender Strategy and adopt “Climate change gender and social impacts mitigation plan for 2023-2025 and the respective list of measures”.