«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում Տավուշի մարզի երիտասարդների համար կազմակերպվել է ծառատունկ և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մասին կրթական զրույց
16 հոկտեմբերի 2020
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 15-ին Տավուշի մարզի սամանամերձ 9 համայնքների երիտասարդության համար կազմակերպվել է ծառատունկ և կլիմայի փոփոխության ռիսկերի, խոցելիության, ազդեցությունների, ինչպես նաև հարմարվողականության միջոցառումների մասին կրթական զրույց: Միջոցառմանը մասնակցել են Նոյեմբերյան, Կողբ, Բերդավան, Այրում, Լճքաձոր, Հաղթանակ, Պտղավան, Դովեղ և Ջուջևան համայնքների երիտասարդները: Միջոցառումը կազմակերպվել է Կողբի Արվեստի դպրոցի հետ համագործակցությամբ:
Անտառտնկման և համայնքներում կանաչ գոտիների ընդլայնման աշխատանքները կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության միջոցառումներից են: Այնուամենայնիվ, հաճախ անտառածածկ տարածքների շրջակայքում տեղակայված համայնքների բնակիչները բավարար իրազեկված չեն անտառապատման օգուտների, անտառային հրդեհների ռիսկերի մեղմման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն առնչվող այլ հարցերի մասին: Միջոցառման նպատակն էր խաղերի միջոցով բարձրացնել նշված համայնքների դպրոցների աշակերտների և ուսուցիչների իրազեկվածությունը կլիմայի փոփոխությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ՝ միաժամանակ հնարավորություն տալով մասնակցել ծառատունկին:
Միջոցառմանը մասնակցել է 8-12 տարեկան ավելի քան 30 դպրոցական և ուսուցիչ, որոնք միոցառման ընթացքում Կողբի արվեստի դպրոցի կողմից պահպանվող տարածքում տնկել են 50 ծառ: Ծառատունկի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են ծառերի տնկման տեխնիկային և դրա օգուտներին: Միջոցառման երկրորդ մասը ներառել է կրթական զրույցներ և խաղեր կլիմայի փոփոխության ռիսկերի, խոցելիության, ազդեցությունների, ինչպես նաև հարմարվողականության միջոցառումների վերաբերյալ: Միջոցառման երիտասարդ մասնակիցները ստացել են նվերներ, իսկ ուսուցիչները՝ «ԱԲԳ Կլիմայի փոփոխության ուսումնական ձեռնարկներ» և «Ծառաբույսերի տնկման համառոտ ուղեցույցեր»՝ հետագա օգտագործման համար:
Միջոցառումն ամփոփող տեսանյութը դիտեք այստեղ:
Միջոցառումը նախագծել և կազմակերպել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի կապալառու «Փրոփր» ընկերությունը` COVID համաճարակի համատեքստում սահմանված անվտանգության կանոններին համապատասխան:

Tree planting and Climate Change Talks organized for the youth of Tavush region in the frame of Armenia’s adaptation planning project
16 October 2020
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
A tree-planting event paired with educational talks on climate change risks, vulnerabilities, impacts as well as climate change adaptation practices was organized on October 15 in the frame on Armenia’s National Adaptation Plan UNDP-GCF Project. The event engaged the youth of 9 near border communities of Tavush region, including Noyemberyan, Koghb, Berdavan, Ayrum, Ltchkadzor, Haghtanak, Ptghavan, Dovegh and Jojevan and was organized in partnership with Koghb Art School.
Forestation and expansion of green zones in communities are among climate change adaptation measures. However, often times, communities living around forested areas themselves aren’t well equipped with knowledge on benefits of forestation, mitigation of forest fire risks and other subjects related to climate change adaptation. The purpose of the event was to engage schoolchildren and teachers in a practical activity and relevant quizzes to raise their knowledge on the subject.
Over 30 schoolchildren, aged 8-12, and teachers participated in the event planting 50 trees on the territory maintained by Koghb Art School. Tree planting techniques and its uses were explained to participants of the event. Second part of the event included educational talks and quizzes on climate change risks, vulnerabilities, impacts as well as adaptation practices.
Young participants of the event received gift packs, while copies of the “A brief guide to planting trees” brochure and “ABC. Climate Change Educational Handbook” were distributed to the school teachers for further use.
Highlights of the event can be found here.
The activity was planned and organized by the project contractor Proper Company, following safety measures established in the context of COVID pandemic.