ՄԱԶԾ-ԳԷՀ CBIT ծրագրի շրջանակում կայացավ «Հայաստանում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկում և գնահատում» դասընթացը
20 ապրիլի 2023
Ապրիլի 20-ին «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցում» (CBIT) ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում կայացավ «Հայաստանում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկում և գնահատում» խորագրով դասընթացը:
Դասընթացի նպատակն էր շահառուներին ներկայացնել կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի անհրաժեշտությունը, կիրառելիությունը, միջազգային փորձը, ինչպես նաև ակտիվ խմբային աշխատանքների ու քննարկումների միջոցով զարգացնել մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի գործարկման, տվյալների կառավարման և ոլորտային հարմարվողականության կարճաժամկետ, միջնա­ժամկետ և երկարաժամկետ ցուցիչների հստակեցման, դրանց մշտադիտարկման և գնահատման համար անհրաժեշտ ընթացակարգերի  գործառնականացման կարողությունները:
Դասընթացն անցկացվում էր CBIT ծրագրի կապալառու «Գաուսս» միջազգային կազմակերպության կողմից և նախատեսված էր ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի և Փարիզյան համաձայնագրի պահանջների և դրույթների կատարման հարցերով միջգերատեսչական համակարգող խորհրդի, դրա աշխատանքային խմբերի անդամների, այլ պետական գերատեսչությունների, գիտական և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչների համար:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը, ով ընդգծեց կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի կարևորությունը ոլորտային ու մարզային հարմարվողականության ծրագրերի շրջանակում ներառված միջոցառումների ընթացքի և արդյունավետության գնահատման, երկարաժամկետ հարմարվողականության քաղաքականության պլանավորման գործընթացում:
Հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համար կենսունակ մեխանիզմի ստեղծումն ազգային հարմարվողականության պլանավորման գործընթացի կարևոր բաղադրիչներից է:  Ըստ ՀՀ կառավարության 749-ն որոշման՝ ազգային, ոլորտային և մարզային հարմարվողականության ծրագրերը մշակվում են 5-ամյա պարբերականությամբ: Այս համատեքստում, ինչպես նաև հաշվի առնելով կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների կանխատեսումների բարդությունը, առանձնակի կարևորվում է իրականացվող հարմարվողականության միջոցառումների մշտադիտարկումն ու դրանց արդյունավետության գնահատումը՝ ըստ հաստատված ոլորտային ցուցիչների և ստանդարտ գործառնական ընթացակարգերի:
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց Շրջակա միջավայրի, Էկոնոմիկայի,  Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Արտակարգ իրավիճակների, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Առողջապահության և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների, Կադաստրի կոմիտեի, Վիճակագրության կոմիտեի, Քաղաքաշինության կոմիտեի, ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ, «Գաուսս» միջազգային խորհրդատ­վական ընկերությունների, գիտական հաստատությունների և ՄԱԶԾ ավելի քան 50 ներկայացուցիչ:
Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի՝ ներառյալ գյուղատնտեսության և ջրային ռեսուրսների ոլորտների համար ցուցիչների մշակման աշխատանքները մեկնարկել էին 2022թ.-ին «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում:

On April 20 training workshop on “Adaptation monitoring and evaluation in Armenia” took place in the frame of UNDP-GEF Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement (CBIT) project.
The workshop aimed at presenting to the stakeholders the necessity, applicability, international experience of the climate change adaptation monitoring and evaluation system, as well as, through active group work and discussions, building the capacity for the operation of the monitoring and evaluation system, data management and specification of short-term, medium-term and long-term indicators of sectoral adaptation, their monitoring and the ability to operationalize the procedures required for assessment.
The training was conducted by Gauss International, a contractor of the CBIT project, and was intended for the Interagency Coordinating Council on the Implementation of the Requirements and Provisions of the UNFCCC and the Paris Agreement, members of its working groups, other state agencies, as well as the scientific and expert community.
During the event, UNDP Climate Change Program Coordinator Diana Harutyunyan delivered welcoming remarks, emphasizing the importance of the climate change adaptation monitoring and evaluation system in the process of assessing the progress and effectiveness of measures included in the framework of sectoral and regional adaptation programs, and in the process of long-term adaptation policy planning.
Establishing a viable mechanism for monitoring and evaluation of adaptation is an important component of the national adaptation planning process. According to RA Government Decision No. 749, national, sectoral and regional adaptation programs are developed at 5-year intervals. In this context, as well as considering the complexity of predicting the effects of climate change, it is particularly important to monitor implemented adaptation measures and evaluate their effectiveness according to established sectoral indicators and standard operating procedures.
Over 50 representatives of Ministries of Environment; Economy; Territorial Administration and Infrastructure; Emergency Situations; Labour and Social Affairs; Health and High-tech Industry; Cadastre Committee; Statistics Committee; Urban Development Committee; "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNOC; Environmental Program Implementation Office; "Gauss" international consulting company, UNDP and scientific attended the event and participated online
The work on the development of the climate change adaptation monitoring and assessment system, including indicators for the agriculture and water resources sectors, was launched in 2022 within the framework of the UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project.