ԵՄ-ն խթանում է տեխնիկական ջանքերը՝ ուղղված կլիմայի փոփոխության ազդեցության դեմ պայքարի ազգային հարմարվողականության պլանների մշակմանը
22 նոյեմբերի 2020
Տեխնիկական կարողությունների ամրապնդմամբ կլիմայի փոփոխության ահագնացող հետևանքների դիմակայումը Հայաստանում Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող «ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի առաջնահերթություններից է։
Նոյեմբերի 18-19-ը ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Վեբինար՝ նվիրված ազգային հարմարվողականության ռազմավարություններին և ծրագրերին»՝ քննարկելու կլիմայի հարմարվողականության պլանավորման ազգային մոտեցումները:
Աշխատաժողովի հիմնական նպատակն էր աջակցել Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) վեց երկրների քաղաքականություն մշակողներին և տեխնիկական հարցերով պատասխանատուներին միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության ազգային ծրագրերի (ՀԱԾ) և կլիմայական ռիսկերի՝ ոլորտային պլանավորման գործընթացներում ինտեգրման միջոցով դիմակայել կլիմայի փոփոխության անբարենպաստ ազդեցություններին։
Հանդես գալով ՀՀ բնապահպանության նախարարության անունից՝ Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ռուզաննա Գրիգորյանը ընդգծեց ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության պլանավորման և իրականացման ուղղությամբ`հանուն ավելի դիմակայուն և կայուն ազգային զարգացման:
«Հարմարվողականության անհրաժեշտությունը՝ որպես ազգային անվտանգության ռազմավարության բաղկացուցիչ մաս, նշված է «Ազգային մակարդակով սահմնվախ նախատեսվող ներդրումներ»-ում: Հարմարվողականության ազգային պլանավորման գործընթացն ունենալու է մոնիտորինգի և գնահատման 5-ամյա ցիկլ, ինչը զուգաշխատություն կստեղծի ԱՄՍԳ-ի և ՀԱԾ-ի միջև՝ ապահովելով, որ երկու գործընթացները միմյանց տեղեկացնեն, և որ ազգային շահերը ճշգրիտ կերպով ներկայացված լինեն երկուսում էլ», - նշեց տիկին Գրիգորյանը։
Վեբինարի առաջին նստաշրջանի ընթացքում ԱլԳ վեց երկրների կառավարությունների ներկայացուցիչները հակիրճ ներկայացրին իրենց հարմարվողականության ազգային ծրագրերի մշակման ընթացիկ վիճակը՝ նշելով աշխատաժողովից իրենց ակնկալիքների մասին:
Երկօրյա սեմինարի ընթացքում քննարկումները և զեկույցները հիմնականում վերաբերում էին հարմարվողականության կարևորությանը և հարմարվողականության ազգային պլանավորման գործընթացի ընդհանուր նկարագրին, դրա նպատակներին և ՄԱԿ ԿՓՇԿ-ի պահանջներին, ինչպես նաև՝ ԱՄՍԳ-ում հարմարվողականության ասպեկտների ինտեգրմանը: Բացի դրանից, աշխատաժողովի մասնակիցներին ներկայացվեցին կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության քաղաքականության մշակման գործընթացում ինստիտուցիոնալ կարողությունների և տեխնոլոգիական կարիքների գնահատման արդյունքները:
Հարմարվողականության ազգային պլանավորման գործընթացում Հայաստանի առաջընթացի մասով «Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար hարմարվողականության ազգային ծրագրի» համակարգող Գոհար Հովհաննիսյանը ներկայացրեց ծրագրի բնութագիրը՝ կենտրոնանալով ընթացիկ վիճակի, նպատակների և զարգացման ազգային համատեքստի ու ռազմավարությունների հետ ծրագրի համապատասխանության վրա: Նա նաև համառոտ խոսեց Հարմարվողականության ազգային պլանավորման ռազմավարության հիմնական արժեքների ու իրականացման, ինչպես նաև՝ սկզբունքների ու համակարգման մեխանիզմների մասին:
Վեբինարի եզրափակիչ մասում՝գործնական նստաշրջանում, անցկացվեց «Հարմարվողականության պլանավորման վարժանք»-ը, որի արդյունքները ներկայցվեցին երկրների ներկայացուցիչների կողմից։
Երկօրյա աշխատաժողովը արդյունավետ հարթակ էր՝ համեմատելու հարմարվողականության ազգային պլանավորումների մշակման համար միջազգային փորձը տեղական համատեքստին հարմարեցնելուն ուղղված մոտեցումների նմանություններն ու տարբերությունները: Բացի այդ, այն խթանեց տարածաշրջանային մակարդակում փորձի փոխանակումը՝ տրամադրելով ուղղորդում, կիսելով լավագույն փորձառությունները և թեմատիկ ուսումնասիրությունները, ներկայացնելով գործիքներ, որոնք քաղաքականություն մշակողներն ու տեխնիկական հարցերով պետական ​​պաշտոնյաները կարող են օգտագործել ինտեգրված և ապացուցահեն հարմարվողականության ազգային պլանավորումներ մշակելու համար:

The EU Strengthens Technical Efforts for Developing National Adaptation Plans to Fight the Impacts of Climate Change
22 November 2020
Reinforcing technical capacities to address the rising effects of climate change is one of priorities of “EU4Climate” regional project, implemented in Armenia under the Eastern Partnership Framework.
On 18-19 November 2020, the “Webinar on National Adaptation Strategies and Plans” was held within the Project to discuss the experiences of national approaches to climate adaptation planning.
The principal objective of the Workshop was to support policy makers and technical officials in six Eastern Partnership Countries (EaP) to address the adverse impacts of climate change through medium and long-term National Adaptation Plan (NAP) and mainstreaming of climate risks into the sectoral planning processes.
On behalf of the Ministry of Environment of Armenia, Ruzanna Grigoryan, the Head of Department of International Cooperation, stressed the commitment of the Government of the Republic of Armenia towards climate change adaptation planning and implementation for more resilient and sustainable national development.
“The adaptation need, as an integral part of national security strategy, is stated in the Intended National Determined Contribution (INDC). The NAP process will be on a 5-year lifecycle monitoring and evaluation, which will build concurrency between the NDC and NAP, ensuring that the two processes inform one another, and that national interests are accurately represented in both”,- mentioned Mrs. Grigoryan.
During the first session of the Webinar, the Government representatives from six EaP countries briefly presented their national status on NAPs developments, outlining their expectations from the Workshop.
The topics of discussions and presentations during the two-day workshop concentrated on the importance of adaptation and the overview of NAP process, its objectives and UNFCCC requirements, as well as integrating adaptation aspects to the Nationally Determined Contributions (NDCs). Besides, the assessment results on institutional capacities and technology needs in developing climate change adaptation policies were shared with the participants of the Workshop.
Since Armenia is advancing its NAP development process, Gohar Hovhannisyan, the Project Coordinator of "National Adaptation Plan to Advance Medium and Long-Term Adaptation Planning in Armenia", presented the overview of the Project, focusing on the current status, objectives and compliance of the Project with national development context and strategies. She also briefed on the core values and implementation of NAP Strategy, as well as on principles and coordination mechanism of the national adaptation planning.
The practical session - Exercise on Adaptation Planning, and sharing the results of the Exercise by Country representatives was the conclusive part of the Webinar.
The two-day Workshop served a productive platform to assess similarities and differences between the approaches chosen for translating international guidance into the local context for development of the NAPs. Besides, it facilitated a regional exchange, providing guidance, highlighting emerging best practices and case studies, and presenting tools that policymakers and technical government officials can use towards formulating integrated and evidence-based NAPs.