«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն աջակցում է երկրներին ներառելու աղետների դիմակայունությունը և բնական վտանգների կառավարումն հարմարվողականության ազգային պլաններում
01 ապրիլի 2021
Մարտի 30-31-ին, «Հարմարվողականության ազգային ռազմավարություններ և ծրագրեր» թեմայով 3-րդ տարածաշրջանային առցանց վեբինարը համախմբել էր շուրջ 100 մասնակիցների, այդ թվում՝ ԵՄ Արևելյան գործընկերության վեց երկրների կառավարությունների ​​պաշտոնյաներ և կլիմայի փոփոխության գծով փորձագետներ, ներկայացուցիչներ ՄԱԿՓՇԿ-ից, Եվրոպական հանձնաժողովի Կլիմայական գործողությունների գլխավոր տնօրինությունից, Ավստրիայի Շրջակա միջավայրի գործակալությունից, Եվրոպական շրջակա միջավայրի գործակալությունից և ՄԱԶԾ տարածաշրջանային գրասենյակից: Վեբինարը կազմակերպվել էր «ԵՄ-ն կլիմայի համար»  ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է ԵՄ կողմից և իրականացվում է ՄԱԶԾ կողմից և օգնում է ԱլԳ երկրներին հասնելու իրենց Ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումներով (ԱՄՍՆ) սահմանված կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության հավակնոտ նպատակներին:
Երկօրյա աշխատաժողովի առանցքային թեման էր աղետների դիմակայունության և բնական վտանգների կառավարման կառավարման ինտեգրումը հարմարվողականության ազգային ծրագրերում (ՀԱԾ) և ենթազգային մակարդակի գործողություններում, ինչպես օրինակ՝ քաղաքների հարմարվողականությունը։
ՀՀ բնապահպանության նախարարության անունից Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ռուզաննա Գրիգորյանը ողջունեց մասնակիցներին և համառոտ ներկայացրեց հարմարվողականության ռազմավարական շրջանակը, ՀԱԾ-ի ուղղությամբ երկրի ջանքերն ու ներկայիս ձեռքբերումները: Նա կարևորեց գույքագրման միջոցառումը, որն ուղղված է վեց գերակա ոլորտներում իրավաբանական, ինստիտուցիոնալ, խոցելիության գնահատումներին, հարմարվողականության բացերի և խոչընդոտների բացահայտմանը, ինչպես նաև խոսեց Հայաստանի երկու մարզերում արդեն փորձարկված ոլորտային հարմարվողականության ծրագրերի մասին։
«Կլիմայի փոփոխության ներկայիս և կանխատեսվող խոցելիությունների դիմակայման ուղղությամբ գիտակցված պլանավորումը երկարաժամկետ ժամանակահատվածում կհանգեցնի խնայողությունների, ավելի բարելավված հանրային առողջության և անվտանգության, աղետների վնասների կրճատման, նոր բիզնես հնարավորությունների և ներդրումների համար ավելի մեծ անվտանգության», - եզրափակեց տիկին Գրիգորյանը:
ԵՄ հարմարվողականության նոր ռազմավարության և դրա բաղադրիչների, հարմարվողականության ազգային ռազմավարությունների գործընթացում վերջինիս օգուտների, աղետների ռիսկերի նվազեցման և քաղաքների հարմարվողականության համար դրա բաղադրիչների մասին խոսեց  Լիվիու Ստիրբան՝ Եվրոպական հանձնաժողովի Կլիմայական գործողությունների գլխավոր տնօրինությունից (DG ClIMA):
Ազգային և անդրազգային փորձի և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության, աղետների ռիսկերի նվազեցման և ՀԱԾ-երում դրա ինտեգրաման օրինակների, Եվրոպայում այս երկու գործընթացների հարակցության ամրապնդման օգուտները ներկայացրեցին Եվրոպական շրջակա միջավայրի գործակալության, Ավստրիայի շրջակա միջավայրի գործակալության և Ավստրիայի գյուղատնտեսության, շրջանների և զբոսաշրջության դաշնային նախարարության ներկայացուցիչները։
Վեբինարի երկրորդ օրը մեկնարկեց ԱլԳ վեց երկրների ներկայացուցիչների կողմից խմբային վարժությունների արդյունքների ներկայացմամբ, որի ընթացքում մասնակիցները քննարկել և հատկորոշել էին յուրաքանչյուր երկրում կլիմայի փոփոխության արդյունքում առաջացած վտանգների տեսակները, դրանց հնարավոր ակտիվացումը և ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված գործողությունները, առկա բացերը և հարմարվողականության ավելի արդյունավետ պլանավորման համար անհրաժեշտ գործողությունները:
Գիտելիքի և տեղեկատվության արդյունավետ փոխանակման նպատակով, աշխատաժողովի երկրորդ օրվա նստաշրջանի հիմնական թեմատիկ առանցքն էր կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության և աղետների ռիսկերի նվազեցման վերաբերյալ ազգային և անդրազգային վեբ հարթակների ներկայացումը, ինչպես օրինակ՝ «Climate-ADAPT», CAPA (կլիմայի փոփոխության  հարմարվողականության հարթակ Ալպերի համար), Կլիմայի և առողջապահության եվրոպական դիտարանը, կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության շվեդական և դանիական հարթակները և օգտակար գիտելիքի կառավարման մի շարք գործիքներ: Մասնակիցներն իրենց հերթին կիսվեցին տեղական մակարդակներում գիտելիքի փոխանակման նպատակով հարմարվողականության հարթակների ստեղծման տեսլականներով:
Հաջորդեցին ելույթները ԵՄ քաղաքներում կլիմայի փոփոխության հիմնական ազդեցությունների, քաղաքների հարմարվողականության պլանների վրա ազդող գործոնների, ազգային մակարդակներում աջակցության տեսակների, ինչպես նաև՝ քաղաքների մակարդակում հարմարվողականության ռազմավարությունների, քաղաքականությունների և գործողությունների մասին:
Բացի այդ, ներկայացվեցին ԵՄ քաղաքներում հարմարվողականության հաջողած օրինակներ, որոնք իրականացվել են տարածքների խելացի պլանավորման և ենթակառուցվածքների նախագծման, աղետներին դիմակայելու ավելի բարձր պատրաստվածության, հասարակության իրազեկման և քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածության շնորհիվ: Այս օրինակների հաջողության գործոններն են հարմարվողականության հստակ տեսլականը, քաղաքացիների իրազեկվածությունը, ոլորտային սերտ համագործակցությունը, միջոցառումների վաղ պլանավորումը, ինչպես նաև՝ ֆինանսավորումը ոլորտային ինտեգրման և քրաուդֆանդինգի միջոցով:
Վեբինարի ավարտին՝ պլենար քննարկման ընթացքում, մասնակիցները հատկորոշեցին կլիմայի փոփոխության հետևանքով առաջացող հիմնական վտանգներն ու ռիսկերը, խոսեցին ԱլԳ վեց երկրների քաղաքներում ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ ձեռնարկված գործողությունների մասին, ինչպես նաև՝ հայտնեցին իրենց տեսակետները անհրաժեշտ պռտական աջակցության և հարմարվողականության հասցեագրման մեխանիզմների վերաբերյալ:
Վեբինարն արդյունավետ էր ոչ միայն ՀԱԾ-երում աղետների ռիսկերի նվազեցման և բնական վտանգների կառավարման կարևորման տեսանկյունից, այլև՝ հաջողած փորձի, ԵՄ ինստիտուտների և անդամ երկրների լավագույն պրակտիաների և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության վերաբերյալ գիտելիքի կառավարման գործիքների փոխանակման տեսանկյունից:

n 30-31 March, the 3rd online regional “Webinar on National Adaptation Strategies and Plans” brought together around 100 participants, including government officials and climate change experts from the six EU Eastern Partnership countries, representatives from the UNFCCC, DG CLIMA, Environment Agency of Austria (EAA), European Environment Agency (EEA) and UNDP regional office. The webinar was organized within the EU4Climate project, funded by the EU and implemented by UNDP, that assists EaP countries to reach the ambitious mitigation and adaptation targets set in their NDCs.
The two-day workshop focused on integrating disaster resilience and natural hazard management into the National Adaptation Plans (NAPs) and actions on sub-national level, like urban adaptation.
On behalf of the RA Ministry of Environment, Ruzanna Grigoryan, the Head of the Department of International Cooperation, welcomed the participants and briefed on the strategic framework of adaptation, country’s efforts and current achievements towards national adaptation planning. She emphasized the stocktaking exercise launched to identify legal, institutional, vulnerability assessments, adaptation gaps and barriers in six priority sectors, as well as the sector adaptation plans already piloted in two provinces of Armenia.
“Conscious planning to address current and projected vulnerabilities to climate change will in the long-term period result in savings, better public health and security, reduced damage from disasters, new business opportunities and greater security for investments”,- concluded Mrs. Grigoryan.
The EU’s new Adaptation Strategy, its components and contributions to NAP process, its elements for disaster risk reduction and urban adaptation were shared by Liviu Stirbat from DG ClIMA.
National and transnational experiences and examples of climate change adaptation, disaster risk reduction and mainstreaming in the NAPs, benefits of enhancing the coherence of these two processes across Europe were presented by the speakers from EEA, EAA and Federal Ministry of Agriculture, Regions and Tourism (BMLRT) of Austria.
The second day of the webinar began with representatives from six EaP countries delivering the results of the group exercises, where the participants discussed and identified the types of climate-driven hazards per country, their possible intensification and actions towards risks reduction, current gaps and necessary actions to be taken towards better adaptation planning.
To enhance knowledge and information sharing, the second-day session of the webinar mostly concentrated on introducing national and transnational web portals for knowledge exchange in climate change adaptation and disaster risk reduction, such as “Climate-ADAPT”, CAPA (Climate Adaptation Platform for the Alps), European Climate and Health Observatory, Swedish and Danish platforms of climate change adaptation and a range of useful knowledge management tools. The participants, in their turn, shared with the visions of developing adaptation portals of knowledge exchange at local levels.
Following presentations focused on major climate change impacts in the EU’s cities, factors influencing cities ability for adaptation actions, types of support at national levels, as well as strategies, policies and activities on urban level adaptation.
Moreover, successful urban adaptation examples implemented in the EU’s cities through measures of smarter spacial planning and infrastructure design, better disaster preparedness, public knowledge building and civil society engagement were presented. The success factors of these examples include clear vision on adaptation, citizens’ awareness, strong sectoral cooperation, early planning of measures, as well as financing through sectoral mainstreaming and crowdfunding.
At the end of the webinar, the plenary discussion among the participants revealed key climate-driven hazards and risks, actions taken for reduction of risks across the cities in EaP six countries, as well as participants’ views on necessary national support and mechanisms of addressing urban adaptation within the NAPs.
The webinar was productive in terms of not only identifying the relevance of disaster risk reduction and natural hazard management in the NAPs, but also sharing effective experiences, best practices of the EU institutions and member states and tools of knowledge management on climate change adaptation.