Ամփոփվել են «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի արդյունքները
Դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցավ «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի ավարտական աշխատաժողովը և Խորհրդի նիստը, որի ընթացքում շահառուներին  ներկայացվեցին ծրագրի ընթացքում իրականացված աշխատանքներն ու արդյունքները:
Ավելի քան 90 միջոցառում, ավելի քան 3200 մասնակից, հարմարվողականության 5 ոլորտային, 2 մարզային և 1 քաղաքային ծրագիր,  կլիմայական և կապակցված բնական վտանգների ատլաս Շիրակի և Լոռու մարզերի համար, կլիմայական ռիսկերի խոցելիության ոլորտային և մարզային գնահատումներ, հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման համակարգի մշակում, 9 ուղեցույց, վերապատրաստումներ որոշում կայացնողների, լրագրողների, դպրոցականների և ուսուցիչների համար և շատ ավելին:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը: Ելույթ ունեցան նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Իռա Փանոսյանը, ՀՀ շրջակա միջավայրի Ջրային քաղաքականության վարչության պետ Լիլիթ Աբրահամյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի Զբոսաշրջային արդյունքի զարգացման խորհրդական Անահիտ Ոսկանյանը, ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նունե Բակունցը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների էներգետիկայի վարչության ներկայացուցիչ Կարեն Հովսեփյանը, իսկ  ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը և ՀԱԾ ծրագրի անդամները ներկայացրեցին ծրագրի ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքները:
Աշխատաժողովի ներկաներին ողջունելիս Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանն ամփոփեց կլիմայական գործողությունների համատեքստում տարվա հիմնական ձեռքբերումները և շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԶԾ գործընկերներին աջակցության համար:
«Աշխարհն այսօր առաջնահերթություն է տալիս կլիմայական օրակարգի ֆինանսավորմանը, և այն պետությունը որն ամենաարագը կկարողանա փոխակերպվել և հարմարվել, նախ կունենա ավելի մեծ ֆինանասական հնարավորություններ, երկրորդը՝ ավելի արագ կկարողանա ձևավորել կարողություններ իր ներսում: Հաջորդ տարի մեզ համար ամենից շատ կարևորվելու են Կլիմայի մասին և Էկո-կրթության մասին օրենքները, Շրջակա միջավայրի ռազմավարությունը, ՀՀ Սահմանադրությունում կանաչ օրակարգի ամրագրումը: Այս ամենի իրականացման ընթացքում իհարկե Շրջակա միջավայրի նախարարությունը կարիք կունենա բոլոր ներկա գերատեսչությունների և գործընկերների աջակցությունը, քանի որ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունները լայն շրջանակը հավասարապես ընդգրկում է տնտեսության բոլոր ոլորտները» հավելեց նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը:
2019-ին մեկնարկած «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» ծրագիրն իրականացվել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից Շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգմամբ և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ: Ծրագրի նպատակներն էին աջակցել ՀՀ կառավարությանը հարմարվողականության ազգային ծրագրի մշակման գործընթացքում, համակարգված շարունակական գործողությունների միջոցով նպաստել կայուն զարգացման հիմնարար կարողությունների ամրապնդմանն ու թիրախային խոցելի 6 ոլորտում՝ գյուղատնտեսություն, ջրային ռեսուրսներ, բնակավայրեր, առողջապահություն, տուրիզմ և էներգետիկա, կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության միջոցառումների ներդրման առաջնահերթության սահմանմանը և նպաստել ծրագրի ընթացում հստակեցված գերակա հարմարվողականության միջոցառումների իրականացման համար անհրաժեշտ  ֆինանսական ռեսուրսների  հայտնաբերմանը:
Իր ողջույնի խոսքում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին ընդգծեց, Հայաստանում կլիմայի փոփոխությանը դիմադրելուն և դրա ազդեցությունների մեղմմանն ուղղված գործողությունների պատեհությունն ու կարևորությունը:
«ՀԱԾ ծրագիրն ուղղված է եղել երկրի և ամբողջ աշխարհի ամենակարևոր մարտահրավերներից մեկին: Թեև, ինչպես նաև տիկին Գաբրիելյանը նշեց, որոշ դեպքերում որոշումներ կայացնելիս մենք ականատես ենք լինում, առաջնահերթությունների որոշման կոնֆլիկտի՝ այդուհանդերձ, որպես ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիր, մենք որևէ կասկած չունենք, որ կլիմայական գործողություններն այլևս չեն կարող հետաձգվել: Կլիմայական գործողությունները պետք է առաջնահերթություն ունենան տեղական, ազգային և գլոբալ մակարդակներում քննարկվող յուրաքանչյուր որոշման մեջ: Հուսով ենք, որ այս նախագիծը ներդրում կունենա Հայաստանում կլիմայական ճիշտ որոշումներ կայացնելու գործում:
Այս նախագիծն իրապես իր ներդրումն է ունեցել երկրի հարմարվողականության ճիշտ ուղու բացահայտման գործում՝ տարբեր ոլորտներում կարողությունների զարգացման, գիտելիքի, իրազեկության բարձրացման, քաղաքականություններ մշակելու և ստեղծելու միջոցով, և մենք այդ բոլոր մանրամասները կլսենք այսօր ավելի ուշ:
Սակայն առջևում, իհարկե, այդ նախագծված ռազմավարությունների և միջոցառումների իրականացումն է: Մենք բոլորս պետք է միավորենք ջանքերը և շարունակենք իրականացնել այդ առաջարկությունները և առաջնահերթությունները, ինչպես նաև գործողությունները, որոնք ուրվագծվել են քաղաքականության փաստաթղթերի միջոցով այս ծրագրի շրջանակում և դրա ավարտից հետո: Սրանով թույլ տվեք ևս մեկ անգամ հաստատել ՄԱԶԾ-ի հանձնառությունը՝ կանգնելու Կառավարության կողքին՝ համագործակցելոււ և տրամադրելու հնարավոր աջակցությունը կլիմայական խելացի որոշումների իրականացման և երկրի կանաչ կայուն զարգացման հետագծին անցնելու կարևոր գարծընթացում» նշեց Նաթիա Նացվլիշվիլին:
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնացեց Շրջակա միջավայրի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Առողջապահության, Էկոնոմիկայի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, Քաղաքաշինության կոմիտեի, Վիճակագրական կոմիտեի, ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի, Հիմնադրամների, ՄԱԶԾ և միջազգային հաստատությունների ավել քան 80 ներակացուցիչ:

The final workshop and Project Board of the UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project (NAP) took place on December 20. During the event, results and main achievements of the Project were presented and discussed with the stakeholders.
Over 90 events with more than 3200 participants, 5 sectoral, 2 provincial and 1 city adaptation plans, climate and associated natural hazards atlas for Shirak and Lori provinces, sectoral and regional climate risk vulnerability assessments, adaptation monitoring and evaluation system, 9 guidelines, trainings for decision makers, journalists, school children and teachers and much more
During the event, UNDP Resident Representative Natia Natsvlishvili and RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan delivered opening remarks. Deputy Minister of Economy Ira Panosyan; Head of the Water Policy Department of the Ministry of Environment Lilit Abrahamyan; Tour Product Development Advisor at Tourism Committee of the of the RA Ministry of Economy Anahit Voskanyan; Deputy General Director of the National Center for Disease Control and Prevention of the RA Ministry of Health Nune Bakunts; representative of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Karen Hovsepyan delivered speeches. UNDP Climate Change Programme Coordinator Diana Harutyunyan, and members of UNDP-GCF NAP project presented results of activities carried out during the project.
In her welcome speech, Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan summarized the main achievements of the year in the context of climate action and thanked UNDP partners for their support.
“Financing of the climate agenda is prioritized around the globe today, and the state that can transform and adapt the fastest will have greater financial capacity, and will be able to build capacity within itself more quickly. Next year, we are going to focus on the Laws on Climate and Eco-education, the Environmental Strategy and adding the green agenda to the Constitution. During the implementation of all this, of course, the Ministry of Environment will need the support of all present departments and partners, because the wide range of climate change impacts equally covers all sectors of the economy” concluded Deputy Minister Gabrielyan.
Launched in 2019, the "National Adaptation Plan to advance medium and long-term adaptation planning in Armenia" was implemented by the UNDP in Armenia under the coordination of the Ministry of Environment with the funding from the Green Climate Fund. The project aimed at supporting the RA Government in the process of developing a national adaptation plan, contributing to the strengthening of the fundamental capacities of sustainable development through coordinated continuous actions and prioritizing the implementation of climate change adaptation measures in six vulnerable sectors: agriculture, water resources, settlements, health care, tourism and energy.
In her welcoming speech, UNDP Resident Representative Natia Natsvlishvili emphasized the timeliness and importance of actions aimed at building resilience towards climate change challenges and mitigating its effects in Armenia.
“NAP project has been addressing one of the most critical challenges of the country and around the world. Even though, we often witness - as Ms. Gabrielyan has also referred to - a conflict during making some decisions what to prioritize, there is no doubt in our feelings and in our understanding as UNDP that climate action cannot be postponed any longer. The climate action shall take priority in every decision discussed at the local, national and global levels. We hope that this project has been such that will create and make yet another contribution to making right climate decisions in Armenia.
This project has indeed been putting its contribution into identifying the right way for the country to adapt through generating evidence knowledge, awareness, policies into various sectors and we will hear all of those details later today.
What is ahead of us is of course the implementation. We will all need to roll up our sleeves and go ahead with implementing those recommendations and priorities and the policy actions that have been outlined through the policy documents in the framework of this project and beyond. And in this let me once again confirm UNDP’s commitment to stand next to the Government in supporting and providing every possible assistance towards the transition to the climate smart decisions and the green sustainable development trajectory of the country” said Natia Natsvlishvili.
Over 80 representatives of Ministries of Environment; Territorial Administration and Infrastructures; Health; Economy; Education, Science, Culture and Sports and Emergency Situations, Urban Development Committee, Statistical Committee, "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO, Public Administration Academy of RA, foundations, UNDP and international institutions attended the event and participated online.