Գիտելիքի և փորձի փոխանակումը կխթանի «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի Չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման (ՉՀՀ) համակարգի մշակման հաջորդ փուլը
16 մայիսի 2022
Մայիսի 11-12-ը «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված «Ջերմոցային գազերի արտանետումների գույքագրման ազգային համակարգի մշակման ճանապարհային քարտեզ» թեմայով աշխատաժողովը համախմբել էր շուրջ 80 մասնակցի՝ ներկայացուցիչներ ԱլԳ երկրների կառավարություններից, Ավստրիայի շրջակա միջավայրի գործակալությունից, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինությունից (DG NEAR) և Եվրոպական հանձնաժողովի կլիմայական գործողությունների գլխավոր տնօրինությունից (DG CLIMA), ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրից, ինչպես նաև ոլորտի մասնագետներ և փորձագետներ:
Աշխատաժողովի նպատակն էր ներկայացնել և քննարկել Ավստրիայի շրջակա միջավայրի գործակալության կողմից իրականացված Զեկույց-բացթողումների վերլուծության արդյունքները Հայաստանում, Ադրբեջանում, Վրաստանում և Մոլդովայում գործող ջերմոցային գազերի արտանետումների գույքագրման համակարգերի վերաբերյալ: Վերլուծությունն իրականացվել է «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի տեխնիկական փորձագիտության և ԱլԳ երկրների կարողությունների զարգացման բաղադրիչի շրջանակներում՝ Փարիզյան համաձայնագրի նոր թափանցիկության շրջանակի ներքո երկրներում կոշտ արտանետումների ՉՀՀ-ների ներդրման  նպատակով։
Ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին՝ ԵՀ Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինությունից պարոն Յոակիմ Ֆրենդինը կոչ արեց կառավարություններին պատրաստակամ լինել հետևելու կարգավորումների շրջանակին և նախանշել հատուկ ծրագրեր ներգրավելու ավելի մեծ ներդրումներ կանաչ վերափոխումն արագացնելու նպատակով։
«ԵՄ հանձնաժողովը շարունակում է հավատարիմ մնալ կլիմայական ընդգրկուն քաղաքականությունների մշակմանը և իրականացմանը, ներառյալ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում ԱլԳ երկրների համար ՉՀՀ համակարգերի մշակմանը, ինչպես նաև հատուկ ֆոնդերի և ֆինանսական հարթակների հատկացման վերաբերյալ խորհրդատվությանը: Այս գործընթացը էապես կարևոր է ԱլԳ երկրների համար՝ Փարիզյան համաձայնագրի Թափանցիկության շրջանակի ներքո կառավարությունների հաշվետվությունների պահանջների բավարարման տեսանկյունից»:
ՄԱԶԾ տարածաշրջանային գրասենյակի «Բնություն, Կլիմա և Էներգիա» թիմի ղեկավար տիկին Լաուրա Ալթինգերը կարևորեց աշխատաժողովի պատեհաժամ անցկացումը ահագնացող գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում և ընդգծեց ՄԱԶԾ-ի կողմից աջակցության հանձնառությունը «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում և «Կլիմայական խոստում» և այլ հարակից նախաձեռնությունների հետ համագործակցության միջոցով:
«ՉՀՀ համակարգը առանցքային նշանակություն ունի ածխածնի շուկաների համար, և իրավական ՉՀՀ համակարգերի ստեղծումը երաշխավորում է արտանետումների վերաբերյալ հավաստի տեղեկատվություն, որն էլ արտանետումների առևտրային համակարգերի համար հիմնաքարային է», - ամփոփեց տիկին Լաուրա Ալթինգերը:
Այնուհետև ԱլԳ երկրների ներկայացուցիչները (25 մասնակից Հայաստանից) ներկայացրին ՉՀՀ-ի մշակման ներկայիս վիճակը տեղական մակարդակներում: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության անունից՝ Կլիմայական քաղաքականության վարչությունից տիկին Տաթևիկ Մանուչարյանը հակիրճ ներկայացրեց Հայաստանի կլիմայական օրակարգի ընթացիկ վիճակը, մասնավորապես  «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանում ջերմոցային գազերի արտանետումների գույքագրման ազգային համակարգի ճանապարհային քարտեզ»-ի մշակման ընթացքը։ Փաստաթուղթը լրացուցիչ խորհրդատվությունների կարիք ունի խթանելու երկրի տեխնիկական փորձագիտության մակարդակը և կարողությունների զարգացումը՝ երկրի ներսում կոշտ արտանետումների համար ՉՀՀ կայուն շրջանակի ներդրման համար:
Այնուհետև Եվրոպական հանձնաժողովի կլիմայական գործողությունների գլխավոր տնօրինությունից տիկին Իզաբելա Գրունդովան խոսեց ԵՄ անդամ երկրներում ՉՀՀ համակարգերի կարգավորման և այդ համակարգերի կառավարման, ներառյալ ջերմոցային գազերի արտանետումների գույքագրման համապատասխան պահանջների մասին։
Աշխատաժողովի մասնակիցները ծանոթացան Խորվաթիայի և Ուկրաինայի ուսումնասիրություններին՝ ՋԳ արտանետումների գույքագրման ազգային համակարգերի ստեղծման համար իրավական և ինստիտուցիոնալ շրջանակների մշակման, ստեղծման ընթացքում հանդիպած խնդիրների և հիմնական քաղած դասերի վերաբերյալ:
Հետևեց խմբային քննարկումը, որի հիմական առանցքն էր ավելի բարձրորակ տվյալների հավաքագրումը, տվյալների բացերի և ժամանակաշրջանների համապատասխանության համար հնարավոևր լուծումները, ՉՀՀ համակարգերի իրավական շրջանակներում հանդիպող խոչընդոտները, նպատակները և փորձը, ինչպես նաև մշտական փորձագիտական ​​թիմերի ստեղծման անհրաժեշտությունը։
Երկրորդ օրվա քննարկմն թեման էր ՋԳ արտանետումների գույքագրման համակարգերի որակի ապահովման և որակի վերահսկողության լավագույն փորձի փոխանակումը, որը ներկայացվեց Ավստրիայի շրջակա միջավայրի գործակալության փորձագետների կողմից և ամփոփվեց դրանց իրականացման վերաբերյալ օրինակներով:
Մասնակիցները բարձրացրին իրենց մտահոգություններն ու հարցերը ներկայացված թեմաների վերաբերյալ և ստացան լրացուցիչ պարզաբանումներ և խորհրդատվություն ՉՀՀ համակարգերի գործարկման վերաբերյալ:
Աշխատաժողովը արդյունավետ էր ԱլԳ երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, եվրոպական լավագույն փորձի տեղայնացմամբ կլիմայական դիմակայունության բարձրացման համար համապատասխան գիտելիքների և տեխնիկական քննարկումների փոխանակման տեսանկյունից: Միջոցառումը մեկ քայլ առաջ էր ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ թափանցիկության շրջանակի պահանջներին համապատասխան ազգային գույքագրման համակարգերի մշակման համար՝ հիմնվելով ԵՄ փորձի վրա և համաձայն ազգային առանձնահատուկ պայմաններին:

On 11-12 May, the workshop on “Roadmap for the development of a functional National Greenhouse Gas Emissions Inventory System” took place within “EU4Climate” project, that gathered together around 80 participants, including representatives of EaP countries’ governments, Environment Agency Austria (EAA), DG NEAR and DG CLIMA, UNDP, as well as practitioners and experts of the field.
The workshop aimed to present and discuss the outcomes of the Review/gap analysis carried out by Environment Agency Austria (EAA) on the existing greenhouse gases inventory systems in Armenia, Azerbaijan, Georgia and Moldova. The activity was implemented under the Project’s technical expertise and capacity building to EaP countries on the introduction of robust domestic emissions monitoring, reporting and verification (MRV) frameworks, in accordance with the new Transparency Framework under the Paris Agreement.
Welcoming the workshop participants, Mr. Joakim Frendin from DG NEAR, called for the governments’ willingness for compliance to the regulations framework and design of concrete project pipelines to attract more investments for speeding up the green transition.
“The EU Commission remains committed to support the development and implementation of wide climate policies, including MRV systems for EaP countries within EU4Climate, together with advice and allocation of special funds and financial platforms. This process is crucial for EaP countries to meet the reporting requirements of the governments under Transparency Framework of Paris Agreement”.
Ms. Laura Altinger, the Team lead of Nature, Climate and Energy, UNDP IRH, highlighted the importance of the workshop in terms of its timeliness against the rising challenges globally and stressed the commitment of UNDP’s support through “EU4Climate” Project and in cooperation with Climate Promise and other related initiatives.
“The MRV system is a key building block for carbon markets and establishing legal MRV systems guarantees the credible information on emissions, which is the essential basis for the emissions trading systems”, summarized Ms. Laura Altinger.
Subsequently, the representatives of EaP countries (25 participants from Armenia) presented the current states of MRV development systems locally. On behalf of Climate Policy Department of the Ministry of Environment, Mrs. Tatevik Manucharyan briefed on the updates on Armenia’s climate agenda, and, in particular, the development of the “Roadmap for the Development of a Functional National Greenhouse Gas Emissions Inventory System for Armenia” within the “EU4Climate” project, that will need further consultations on enhancing country’s technical expertise and capacity for the introduction of robust domestic emissions MRV framework.
Afterwards, the regulation of the MRV systems in the EU member countries and the governance of these systems, including the respective requirements for the GHG Inventory were presented by Mrs. Izabela Grundova, from DG CLIMA.
The presentation of two case studies of Croatia and Ukraine of the development of legal and institutional framework for the national GHG inventory systems, the problems encountered, and the key learnings were presented to the workshop participants.
The further group discussion focused on the acquisition of higher quality data, resolving data gaps and times series consistency, the barriers, goals and experiences in legal frameworks for the MRV systems and the needs of establishing stable expert teams.
The second-day discussion focused on sharing the best practices in Quality assurance and Quality control of GHG inventory systems shared by the experts of EAA and was summarized by provision of examples on their implementation.
The participants raised their concerns and issues for the presented topics and received further clarifications and advice on how to bring MRV systems into operation.
Workshop served productive for the exchange of respective knowledge and technical discussions on how to adopt to the best European experience in increasing the climate resilience of EaP countries, including Armenia. It was a step-forward for progressing the development of national inventory systems in line with the UNFCCC transparency requirements, building on the EU experience and in accordance of specific national circumstances.