«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում՝ ցածր ածխածնային զարգացման համատեքստում, գնահատվել են Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտից ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման հնարավորությունները
26 հուլիսի 2021
Հուլիսի 23-ին կայացավ ազգային աշխատաժողով՝ նվիրված Հայաստանի երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարության մաս կազմող գյուղատնտեսության ոլորտից ջերմոցային գազերի (ՋԳ) արտանետումների կրճատման ներուժի գնահատման արդյունքներին։
Աշխատաժողովի նպատակն էր ներկայացնել «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ԵՄ-ՄԱԶԾ տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում «Ի-Վի Քոնսալթինգ» ՓԲԸ-ի և  «Ագրոբիզնեսի հետազոտությունների և կրթության միջազգային կենտրոն» հիմնադրամի (ICARE) կողմից իրականացված «Մեղմման հնարավորությունները և կլիմայական նկատառումների ներառումը գյուղատնտե­սությունում» ուսումնասիրությունը և քննարկել դրա հիմնական արդյունքները ոլորտի քաղաքականության մշակման պատասխանատուների և փորձագիտական շրջանակների հետ:
Միջոցառումը համախմբել էր մոտ 54 պետական պաշտոնյաների ՀՀ շրջակա միջավայրի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություններից, ՀՀ վիճակագրական և Կադաստրի կոմիտեներից, ներկայացուցիչների ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրից, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունից, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունից,  Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանից, Հ. Պետրոսյանի անվան հողագիտության, ագրոքիմիայի և մելիորացիայի գիտական կենտրոնից, Ագրոբիզնեսի և գյուղական զարգացման կենտրոն (CARD) հիմնադրամից, մասնագիտացված կառույցներ ներկայացնող և անհատ փորձագետների:
Ուսումնասիրության շրջանակում դիտարկվել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտը, որը ՋԳ  արտանետումների երկրորդ ամենախոշոր ոլորտն է (18․5), որպես մի շարք գործընթացների ուղղակի հետևանք, այդ թվում՝ աղիքային խմորման, գոմաղբի կառավարման, մշակաբույսերի պարարտանյութերի կիրառման և այլն։
Աշխատանքի հեղինակները առանձնահատուկ ուշադրություն գրավեցին ուսումնասիրության արդյունքում մշակված ընդհանուր բնույթի առաջարկությունների և ոլորտային հատուկ միջոցառումներ վրա: Վերջիններս ուղղված են առկա մարտահրավերների հաղթահարմանը, որոնք գյուղատնտեսության ոլորտն ավելի խոցելի են դարձնում կլիմայի փոփոխության նկատմամբ և ստեղծում են լրացուցիչ խոչընդոտներ դրա մեղմման գործողությունների համար:
Այնուհետև մասնակիցների միջև քննարկում ծավալվեց, որը վարեց ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը։ Քննարկմանը վեր հանվեցին առաջարկվող գործողությունների և իրականացման մեխանիզմների հետ կապված որոշակի մտահոգություններն ու դիտարկումները:
Ուսումնասիրության արդյունքները, այդ թվում՝ հաշվի առնելով նաև աշխատաժողովի ընթացքում հնչեցված նկատառումները, կարտահայտվեն երկրի Ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարությամբ:

On July 23, a national workshop was held on the results of the assessment of potential for reducing greenhouse gas (GHG) emissions from agriculture, which is part of Armenia's long-term low-emissions development strategy.
The aim of the Workshop was to present the study on "Mitigation Opportunities and Climate Mainstreaming in Agriculture" implemented by “EV Consulting” CJSC and the International Center for Agribusiness Research (ICARE) as part of the EU4Climate EU-UNDP regional project, and to discuss its findings with policy makers and experts’ community.
The event brought together around 54 participants, including officials from the RA Ministry of Environment, Ministry of Economy, Statistical Committee and Cadastre Committee, representatives from UNDP, FAO, GIZ, National Agrarian University of Armenia, Scientific Center of Soil Science, Agrochemistry and Melioration after H. Petrosyan, CARD Foundation, field specialized organizations and experts.
The Study analyzed the agricultural sector of Armenia, which is the second largest producer of GHG emissions (18․5), as a direct consequence of a number of processes, including enteric fermentation, manure management, application of crop fertilizers, etc.
The authors of the Study focused on the general recommendations, and developed sector-specific measures within it. These measures are aimed at overcoming existing challenges, that make the agricultural sector more vulnerable to climate change, and create additional barriers for mitigation of climate change impacts.
Afterwards, a discussion evolved among the participants, moderated by UNDP Climate Change Programme Coordinator, Diana Harutyunyan, during which certain concerns and observations regarding the proposed actions and implementation mechanisms were raised.
The results of the Study, including those raised by participants during the workshop, will be reflected in country's low-emission development strategy.