ԵՄ-ն և ՄԱԶԾ-ը գործարկում են ԱլԳ երկրներում կլիմայական քաղաքականությունների և օրենսդրության բարելավման մասին www.eu4climate.eu տեղեկատվական կայքէջը
18 սեպտեմբերի 2020
ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրը գործարկել է կայքէջ, որտեղ մանրամասն տեղեկություններ են ներկայացվում ծրագրի, դրա նպատակների և հիմնական գործողությունների մասին: Կայքէջն ապահովում է ավելի մատչելի հասանելիություն կլիմայական քաղաքականությունների և օրենսդրության բարելավման մասին զեկույցներին Արևելյան գործընկերության վեց երկրներում՝ Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Մոլդովայի Հանրապետությունում և Ուկրաինայում։
Բացի ոլորտի թարմ նորություններից և ծրագրի առանձին գործողություններից, այս հարթակը կարևոր տեղեկություններ է տրամադրում ԱլԳ երկրներում բարձր արտանետումներ ունեցող հիմնական ոլորտների, ջերմոցային գազերի արտանետումների մակարդակի և քաղաքացիների կյանքի վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների մեղղման ուղղությամբ կառավարությունների կողմից ձեռնարկվող գործողությունների մասին։
«Կայէջի գործարկումը հնարավորություն է տալիս ունենալ ստեղծել ոլորտին առնչվող թեմաների մասին մեկ համապարփակ հարթակ, որտեղ արտացոլվելու են  ինչպես կառավարությունների, այնպես էլ հասարակության բոլոր հատվածներում դերակատարների կողմից շարունակական քայլերի ու պարտավորությունների իրականացումը», - նշեց «ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի  ղեկավար Եվգեն Գրոզան:
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն աջակցում է Արևելյան գործընկերության վեց երկրների կառավարություններին՝ Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բելառուսին, Վրաստանին, Մոլդովայի Հանրապետությանը և Ուկրաինային, դիմակայել պայքարել կլիմայի փոփոխությանը։
«Կայքէջը կարևոր գործիք է ծրագրի գործողությունների մասին տեղեկատվություն ստանալու համար, ինչպես նաև հետևելու մեր նպատակի՝ Փարիզյան համաձայնագրի պահանջների իրականացման ուղղությամբ ԱլԳ յուրաքանչյուր երկրի գրանցած առաջընթացի մանրամասներին», - ասաց Եվրոպական հանձնաժողովի Արևելյան գործընկերության բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը։
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրը նախաձեռնություն է, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից և իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից։ Այն աջակցում է ԱլԳ երկրներին «Կլիմայի փոփոխության մասին» Փարիզյան համաձայնագրի իրագործման և կլիմային առնչվող քաղաքականությունների և օրենսդրության բարելավման հարցում։ Ծրագրի նպատակն է՝ սահմանափակել կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը քաղաքացիների կյանքի վրա և ավելի դիմակայուն դարձնել նրանց։ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն աջակցում է ԱլԳ երկրներին`ցածր արտանետումներին և կլիմայի փոփոխության հանդեպ դիմակայնությանն ուղղված նպատակները ներառելու զարգացման քաղաքականությունների և ծրագրերի մեջ, կատարելագործելու և ամրապնդելու կլիմայական  քաղաքականությունների և օրենսդրության ներդաշնակեցումը։

EU and UNDP launch a website showcasing improvement of climate policies and legislation in EaP countries – www.eu4climate.eu
18 September 2020
The EU-supported EU4Climate project has launched a website with a detailed information about the project, its objectives and main activities. The site offers easier access to the reports about the improvement of climate policies and legislation in the six Eastern Partnership Countries - Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine.
Besides the latest news in the field and featured activities of the project, the portal provides important information about the main emitter sectors in EaP countries, the level of greenhouse gas emission and actions the governments take for limiting climate change impact on citizens’ lives.
“The launch of www.eu4climate.eu allows having a comprehensive portal for a topic that requires continuous efforts and commitments of governments as well as actors across all sectors of society,” noted Yevgen Groza, the Regional Manager of EU4Climate.
EU4Climate helps the governments in the six Eastern Partnership Countries - Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine - to take action against climate change.
“The website is an important tool for finding information on project activities, but even more so to track the detailed progress of each EaP country in fulfilling the requirements of the Paris Agreement, which is our goal,” said Vassilis Maragos, Head of Unit for the Eastern Partnership in the European Commission.
The EU4Climate initiative is funded by the European Union and implemented by the United Nations Development Programme. It supports countries in implementing the Paris Climate Agreement and improving climate policies and legislation. Its ambition is to limit the effects of climate and make citizens more resilient to them. It will assist the EaP countries to integrate the low-emissions and climate resilience objectives into development policies and plans, to improve and consolidate climate policies and legislative alignment.