Ցածր արտանետումներով երկարաժամկետ ռազմավարությունների մշակումը կարևոր քայլ Հայաստանում կլիմայական նպատակներին հասնելու համար
23 հոկտեմբերի 2020
Հոկտեմբերի 19-20-ին ՄԱԶԾ տարածաշրջանային գրասենյակը, Եվրոպական հանձնաժողովի և ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրների գործընկերների հետ միասին, «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ԵՄ-ՄԱԶԾ տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել էր երկօրյա տարածաշրջանային առցանց «Վեբինար ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունների (ՑԱԶԵՌ) և կլիմայական քաղաքականության ինտեգրման վերաբերյալ»։
Միջոցառումը նպատակ ուներ ծառայել որպես հարթակ կլիմայական  քաղաքականությունների մշակման գլոբալ լավագույն գործելակերպերից դասեր քաղելու և ԱլԳ վեց երկրների, ներառյալ Հայաստանի քաղաքականություն մշակողների, գործնական մասնագետների և փորձագետների միջև գիտելիքների և փորձի փոխանակման, ինչպես նաև՝ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում ԱլԳ երկրների կողմից ներկայիս գրանցած արդյունքները ներկայացնելու համար։:
ԵՄ և ԱլԳ երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Վրաստան, Մոլդովայի Հանրապետություն և Ուկրաինա) շուրջ 80 պետական և միջազգային պաշտոնյաներ և փորձագետներ մասնակցեցին միջոցառմանը` կիսելու իրենց տեսլականները, լավագույն փորձը և տեղեկատվությունը իրենց երկրներում ՑԱԶԵՌ-ի մշակման  ընթացքի և ձեռքբերումների վերաբերյալ:
Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության (DG NEAR) ներկայացուցիչ Մայքլ Ռուպը ողջունեց մասնակիցներին և համառոտ ներկայացրեց նոր «Բարեփոխումների օրակարգը 2020 թ․-ից հետո», որում «Շրջակա միջավայրը և կլիման» հիմնական գերակայություններից մեկն է: Ինչպես սահմանված է «ԵՄ Կանաչ գործարք»-ով, ԿՈՎԻԴ-19-ից կանաչ, արդար վերականգնումը ևս կձևավորի Արևելյան գործընկերության շրջանակի օրակարգը` սահմանելով երկրների կարիքներին համահունչ նպատակներ և քաղաքականություններ` ավելի լավ վերականգնվելու համար: Նոր քաղաքական երկխոսության և կարգավորող համակարգ առաջնահերթ նախատեսված են տարածաշրջանային ծրագրերի, այդ թվում՝ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի համար:
Պրն․ Ռուպը կարևորեց նման միջոցառումը, որը քննարկում է «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի ներքո ՑԱԶԵՌ-ի մշակման հարցում գործնական քայլերը, մարտահրավերներն ու օգուտները ` որպես ԵՄ-ի կողմից երկրներին գործնականում աջակցելու հիանալի օրինակ: «Կլիմայական քաղաքականության մշակումն ու արդյունավետությունը պահանջում են քրտնաջան աշխատանք և վճռականություն, քանի որ ռազմավարության մշակումը խնդրի կարևոր բաղադրիչն է՝ ուղղորդելու երկրներին Փարիզյան համաձայնագրով սահմանված գլոբալ ջերմաստիճանի նպատակներին հասնելու, ինչպես նաև՝ ձեռնարկելու գործողություններ ԱՄՍԳ-ների վերջնականացման և իրականացմանն համար», - նշեց Մայքլ Ռուպը:
Վեբինարի 1-ին նստաշրջանի ընթացքում ԱլԳ երկրների կառավարությունների ներկայացուցիչները ներկայացրին ՑԱԶԵՌ-ի ընթացիկ վիճակը և ընդհանուր առմամբ երկրների կլիմայական քաղաքականությունների  և ռազմավարություններին մշակման վերաբերյալ:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը կարևորեց «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում տրամադրված հսկայական աջակցությունը ԱՄՍՆԳ-ի վերանայման գործում և տեղեկացրեց ծրագրի շրջանակներում՝ Հայաստանում ՄԱԶԾ գրասենյակի աջակցությամբ, Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից 2020թ․ թարմացված ԱՄՍԳ նախագծի մշակման մասին։ Վերահաստատելով Հայաստանի հավատարմությունը մշակելու ՑԱԶԵՌ-ը ներկայացնելու 2050թ.համար հայտարարված նպատակով ջերմոցային գազերի ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարությունը և ինտեգրելու կլիմայական հարցերը ոլորտային զարգացման ռազմավարությունների մեջ , տիկին Ղափլանյանը նշեց, որ Հայաստանի ջանքերը ավելի կանաչ և կայուն տնտեսություն ունենալու համար համահունչ են ԵՄ կլիմայական օրակարգի և Կանաչ գործարքի մոտեցումների հետ: «Ոլորտային վերլուծությունները և քաղաքականության առաջարկությունները կձևավորեն ոլորտային ծրագրեր և ուսումնասիրություններ` որպես ՑԱԶԵՌ շրջանակի ներդրում՝՝ հիմք ծառայելով «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրով ձեռնարկված քայլերի վերջնական արդյունքներին», - ասաց Իրինա Ղափլանյանը: Փոխնախարարը համառոտ ներկայացրեց նաև «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգիայի ազգային նոր ծրագրի» նախագիծը, տրանսպորտային ոլորտում մեղմման ներուժի գնահատման նպատակով կատարված վերլուծական աշխատանքը, ինչպես նաև՝ գյուղատնտեսության և անտառային տնտեսության ոլորտներում վերջերս ձեռնարկված աշխատանքները:
Նստաշրջանը ամփոփվեց «ՑԱԶԵՌ-երի մշակման վերաբերյալ ոչ առցանց վարժանքով»՝ ԱլԳ երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Վարժանքը գործնական գործիք էր` կիսելու ազգային փորձը ջերմաստիճանի բարձրացման, ջերմոցային գազերի արտանետումներ առաջացնող ոլորտներիև ԵՄ Արևելյան գործընկերության վեց երկրների կոնկրետ ցուցանիշների և արտանետումների խթանիչների վերաբերյալ:
Երկրորդ նստաշրջանը մեկնարկեց «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգիայի 2021-2030 թվականների ազգային ծրագրի» մշակման թիմի ղեկավար Վահրամ Ավանեսյանի կողմից Հայաստանի կողմից վարժանքի արդյունքների վերաբերյալ հակիրճ ներկայացմամբ: Տեղեկատվություն տրամադրվեց կլիմայի փոփոխության հիմնական ազդեցությունների, դրա ռիսկերի և Կառավարության համապատասխան գործողությունների մասին արտանետումներ առաջացնող հիմնական գործոնների, էներգետիկայի, անտառտնտեսության և գյուղատնտեսության ոլորտներում կլիմայական ցուցանիշների օգտագործման վերաբերյալ։
Վեբինարը շարունակվեց երկրների ներկայացուցիչների կողմից «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում թիրախների և նախաձեռնությունների իրականացման վերաբերյալ զեկույցներով: Մասնավորապես, քննարկվեցին երկրներում կլիմայական քաղաքականության վիճակի, ԱՄՍԳ մշակման և դրա վերանայման, կլիմայական ռազմավարությունների, գործողությունների պլանների և ոլորտային քաղաքականություններում կլիմայական ինտեգրման մեխանիզմների, ՑԱԶԵՌ-երի մշակման գործընթացների և դրանց իրականացման լավագույն ուղիների, երկրների համատեքստի և օրենսդրությունների հետ համահունչ առկա ճանապարհային քարտեզների և տեղական մոտեցումների հետ կապված հարցերը: Կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության ուղղությամբ կատարված գործողությունների, կլիմայի փոփոխության ազդեցության գնահատման նպատակով կատարված հետազոտության վերաբերյալ նույնպես եղան զեկույցներ։
Հայաստանի «Վերականգնվող ռեսուրսների և էներգաարդյունավետության հիմնադրամ (R2E2)»-ի («ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակում ունեցած պայմանագրով) փոխտնօրեն Առնելա Այվազյանի հակիրճ զեկույցիցհետո, թիմի փորձագետ տիկին Աստղինե Փասոյանը խոսեց «2021-2030 թվականների համար էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ազգային ծրագրի» մասին՝ կենտրոնանալով էներգետիկ համակարգի ցածր ածխածնային զարգացման քաղաքականության, ծրագրի հիմնական բաղադրիչների, այլ քաղաքականությունների հետ ներդաշնակեցման և շահագրգիռ կողմերի հետ խորհրդակցությունների վրա: Տիկին Փասոյանը ներկայացրեց նաև «Կայուն էներգետիկ քաղաքականության շրջանակը Հայաստանում»` անդրադառնալով միջազգային պայմանագրերին, որոնց մաս է կազմում Հայաստանը, ռազմավարական և իրավական դաշտին, ընթացիկ ծրագրերին ու պլաններին, մինչ օրս գրանցված դրական քայլերին ու հաջողություններին, էներգախնայողության ոլորտի պիլոտային ծրագրերին և դեռևս չլուծված խնդիրներին, բացերին և այն բնագավառներին, որոնք ունեն հղկումների կարիք:
Վեբինարի ավարտին «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի տարածաշրջանային համակարգող Եվգեն Գրոզան ամփոփեց քննարկումների հիմնական արդյունքները և իր երախտագիտությունը հայտնեց բոլոր զեկուցողներին՝ յուրաքանչյուր երկրում ՑԱԶԵՌ-ի գործընթացի ընթացքն ու փորձը կիսելու համար:
Ամփոփելով՝ երկօրյա վեբինարը հիանալի հարթակ էր ԱլԳ վեց երկրների համար՝ ընդհանուր առմամբ, Փարիզյան համաձայնագրով սահմանված միջազգային պարտավորությունների կատարման մոտեցումների և մեխանիզմների փոխանակման առումով և, մասնավորապես, ԱՄՍԳ-ների և ՑԱԶԵՌ-երի վերանայման և մշակման, ինչպես նաև՝ միջազգային լավագույն գործելակերպերը սովորելու և տեսլականներով ու հայեցակարգերով կիսվելու առումով, որոնք կաջակցեն երկրներում ռազմավարությունների մշակմանը և կխթանեն ավելի սերտ համագործակցություն ԱլԳ երկրների միջև՝ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրով սահմանված թիրախներին և նպատակներին հասնելու համար:

On 19-20 October 2020, the UNDP IRH, along with its partners from the European Commission and EU Eastern Partnership Countries, organized a two-day regional online “Webinar on Long-Term Low Emissions Development Strategies (LT-LEDS) and climate policy mainstreaming” under the EU-UNDP “EU4Climate” regional project.
The event aimed to serve as a platform to learn from global best practices in developing climate policies and to exchange knowledge and experience among policy makers, practitioners and experts from the six EaP Countries, including Armenia, as well as to present to date results achieved by EaP countries under “EU4Climate” project.
Around 80 public and international officials and experts from the EU and EaP countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine) participated in the event to share visions, best practices and information on current activities and achievements towards domestic LT-LEDS development processes.
The representative from the European Commission Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR), Michael Rupp, welcomed  the participants and briefed on the new “Reform Agenda beyond 2020”, in which “Environment and Climate” is one of the key priorities identified. As set by the EU Green Deal - a green, just recovery from COVID-19 will also shape the agenda of the Eastern Partnership Framework, putting goals and policies aligned with the needs of countries to build back better. The new policy dialogue and regulatory system is primarily provided for regional programs, including “EU4Climate” project.
Mr. Rupp highlighted the importance of such event, discussing practical steps, challenges and benefits in developing LT-LEDS under “EU4Climate”, as an excellent example of how the EU supports countries in practice. “Development and effectiveness of climate policies requires hard work and determination, as the strategy development is the key part of the puzzle in guiding countries towards reaching global temperature goals agreed under Paris Agreement, as well as putting actions towards finalization and implementations of NDCs”, - stated Michael Rupp.
During the 1st session of the webinar, the representatives of each EaP country government presented current status on LT-LEDS and more broadly on countries’ climate policy elaborations and strategy developments.
Irina Ghaplanyan, the Deputy Minister of Environment, highlighted the tremendous support in updating the INDC in the frames of “EU4Climate” project and informed on the development of draft 2020 updated NDC by the Ministry of Environment under the Project, with the support of UNDP in Armenia. Reiterating Armenia’s commitment for the development of LT-LEDS, submission of long-term low GHG emissions development strategy with a declared goal for 2050 and mainstreaming climate in sectoral development strategies, Ms. Ghaplanyan mentioned that Armenia’s efforts towards more green and resilient economy are aligned with the EU’s climate agenda and Green Deal approaches. “Sectoral analyses and policy recommendations will be elaborated as sectoral programmes and studies to serve as an input to LT-LEDS framework, leading to final outputs of the efforts made under “EU4Climate” project”, - stated Irina Ghaplanyan. The Deputy Minister also briefed on drafting the new “National Programme on Energy Saving and Renewable Energy”, analytical work made towards assessment of mitigation potential in transport sector, as well as those of recently initiated for agriculture and forestry sectors.
The session was summarized with an “Offline exercise on the development of LEDSs” with the participation of representatives from EaP countries. The Exercise was a practical tool to share national experience in the provided topics on temperature rises, GHG emitter sectors, certain indicators and emission drivers per six EU Eastern Partnership countries.
The 2nd session began with briefing on the results of the Exercise on behalf of Armenia by Vahram Avanesyan, the Team leader for development of “National Program on Energy saving and renewable energy for 2021-2030” under the “EU4Climate” project. Information on major impacts of climate change, its risks and the Government’s respective actions, main drivers of GHG emissions, the use of climate change indicators across energy, forestry and agriculture sectors was provided.
The webinar continued with the presentations from countries’ representatives on the implementation of targets and initiatives under “EU4Climate” project. In particular, countries’ status regarding climate policy, NDC development and its revision, climate strategies, action plans and climate mainstreaming mechanisms in sectoral policies, LEDSs development processes and concepts identifying the best pathways of their implementation, the existing roadmaps and domestic approaches aligned with the local context and legislations were discussed. Activities made towards climate mitigation and adaptation, the research completed for climate change impact assessment also were part of the presentations.
After a brief introduction by Arnela Ayvazyan, the Deputy Director of Armenian Renewable Resources and Energy Efficiency Fund (R2E2, contracted under EU4Climate Project), Ms. Astghine Pasoyan, the Team Expert, spoke on the approach for developing the “National Program on Energy Saving and Renewable Energy for 2021-2030”, focusing on low-carbon development policies for the energy system, Program’s key elements, alignment with other policies and consultations with stakeholders. Ms. Pasoyan also presented Sustainable Energy Policy Framework in Armenia, referring to international treaties Armenia is part of, the strategic and legal framework, current programs and plans, positive steps and successes to date, the pilot projects of energy saving and remaining issues, gaps and spheres that need further tailoring.
At the end of the webinar, Yevgen Groza, the Regional Coordinator of “EU4Climate” project summarized the key outputs of the discussions and expressed his thankfulness to all the presenters for sharing the progress and experiences on LT-LEDS process per country.
To summarize, the 2-day webinar was an excellent platform for six EaP countries in terms of exchanging approaches and mechanisms for implementation of international commitments under Paris Agreement in general and, in particular, the revision and development of NDCs and LT-LEDSs, as well as learning the international best practices and sharing visions and concepts that will lay ground for facilitation of strategy developments domestically and lead to closer cooperation between EaP countries to reach the targets and goals set by “EU4Climate” project.