Կլիմայի փոփոխության հիմախնդիրներն ու լուծումները ՀՀ կառավարության և Ազգային ժողովի համագործակցության համատեքստում
06 փետրվարի 2023
Փետրվարի 3-ին ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ «Խորհրդարանի դերը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում» թեմատիկ հանդիպումը՝ ԱԺ խորհրդարանականների և հանձնաժողովների անդամների, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Քննարկման առանցքում էին ՀՀ Ազգային ժողովի օրակարգում կլիմայի փոփոխության խնդիրների ինտեգրումը, կլիմայի փոփոխության ազդեցություններին ուղղված գործողություններում Ազգային ժողովի հնարավոր ներգրավածության հարցերը։ Մասնավորապես, ՀՀ խորհրդարանականները՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանի և ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող  Դիանա Հարությունյանի հետ միասին քննարկեցին և նախանշեցին ՀՀ Ազգային ժողովում «Կլիմայի փոփոխության» օրակարգը ձևավորելու և դրանում առաջնահերթությունների և հիմնական գործողությունների սահմանելու հետ կապված հարցեր։
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության ստանձնած պարտավորությունները և առաջնահերթությունները կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում։ Նա անդրադարձավ նաև ոլորտային մի շարք հիմախնդիրների, որոնց շուրջ համագործակցության և լուծումների քննարկման նպատակով կողմերը համաձայնեցին շարունակական դարձնել նման ձևաչափի հանդիպումները։
Հանդիպման մասնակիցների կողմից նախանշվեց նաև Ազգային ժողովում կլիմայի փոփոխության հարցերով միջհանձնաժողովային աշխատանքային խմբի ձևավորումը՝ բաղկացած ոլորտային հանձնաժողովների ներկայացուցիչներից՝ ի նպաստ համագործակցության եզրերի ձևավորմանը և առավել արդյունավետ և ակտիվ փոխգործակցությանը։
Հանդիպման մասնակիցները կարևորեցին կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում Կառավարության և Ազգային ժողովի միջև ընդլայնված համագործակցությունը, որն առավել արդյունավետ պայմաններ կստեղծի ԱԺ խորհրդարանական վերահսկողության օրակարգի լիարժեք իրականացման համար։
Սույն քննարկման և հետագա հանիպումների համար հիմք են ծառայում 2022 թ․ նոյեմբերի 25-26-ը կայացած  «Խորհրդարանի դերը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում» ՀՀ խորհրդարանականների համար կազմակերպված համաժողովի արդյունքում հավաքագրված առաջարկությունները։ Համաժողովը համակազմակերպվել էր ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի (ՆՀԺԽ), ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի և ՄԱԶԾ Բանգկոկի տարածաշրջանային գրասենյակի «Գենդերազգայուն և ռիսկերի վրա հիմնված կայուն զարգացման գլոբալ ծրագրի» կողմից։

Climate Change Related Issues and Solutions in the Context of Cooperation between the Government and the National Assembly of Armenia
06 February 2023
On 3rd of February in the frames of UNDP “Modern Parliament for a Modern Armenia” project a thematic meeting on "Parliamentary Action on Climate Change" was held in the National Assembly of Armenia, with the participation of NA parliamentarians and members of Committees, and representatives from the Ministry of Environment and United Nations Development Programme in Armenia.
The discussion focused on integrating climate change related issues into the agenda of National Assembly and the possibilities of its engagement in the actions against climate change impacts. In particular, the Parliamentarians, together with the Deputy Minister of Environment, Gayane Gabrielyan and the Coordinator of UNDP Climate Change Programme, Diana Harutyunyan, exchanged views and outlined the Climate Change Agenda in the National Assembly and identified the priorities and the main actions to be included in the Agenda.
The Deputy Minister of Environment, Gayane Gabrielyan, presented the commitments and priorities of the Armenian Government against climate change. She also touched upon a number of sectoral issues for which the participants reached an agreement on continuously organizing similar meetings to establish cooperation and seek solutions to the pointed out issues.
The participants of the meeting also outlined the establishment of an inter-committee working group on climate change issues in the National Assembly, consisting of representatives from sectoral Committees, in order to facilitate cooperation and to promote more effective and active collaboration.
They emphasized the importance of the strengthened cooperation between the Government and the National Assembly in the fight against climate change, that will serve more effectively to the full implementation of the NA parliamentary oversightl agenda.
The meeting and further discussions are based on the recommendations provide during the “Parliamentary Action on Climate Change: Conference for Parliamentarians in Armenia” held on November 25-26, 2022. It was co-organized by UNDP “Modern Parliament for a Modern Armenia” Project (MAP), UNDP Climate Change Programme, and UNDP Bangkok Regional Hub Global Programme on Gender-Responsive and Risk-Informed Sustainable Development.