Հայաստանի «Էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի 2022-2030թթ. ծրագիրը» ներկայացվել է COP27 կողմնակի միջոցառմանը
17 նոյեմբերի 2022
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 27-րդ համաժողովի (COP27) շրջանակներում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից կազմակերպված կից միջոցառմանը ներկայացվեց «ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրներում կլիմայի երկարաժամկետ ռազմավարությունների մշակումը»  համեմատական վերլուծությունը՝ շեշտադրվելով երկրների առաջընթացն իրենց ցածր արտանետումներով զարգացման ճանապարհներին:
Ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունները կարևոր նշանակություն ունեն երկրների Ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններով (ԱՍԳ) նախատեսված հավակնոտ թիրախների իրագործման հարցում: Այս առումով, «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն աջակցում է Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրներին  մշակելու և իրականացնելու կլիմայական քաղաքականություններ ի նպաստ Փարիզյան համաձայնագրի ներքո ցածր արտանետումներով և կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայուն զարգացման:
«ԵՄ-ն հաստատապես կանգնած է ԱլԳ երկրների կողքին՝ մինչև 2050 թվականը մշակելու և իրականացնելու ածխածնային չեզոքության հասնելու կլիմայական քաղաքականություններ: Այս նպատակով, «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն աջակցում է ԱլԳ երկրներին մշակելու ցածր արտանետումներով ռազմավարություններ ռեսուրսարդյունավետ, ցածր արտանետումներով և կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայուն տնտեսություններ ստեղծելու համար»,-ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նշեց Եվրոպական հանձնաժողովի Արևելյան գործընկերության և ինստիտուցիոնալ զարգացման հարցերով տնօրեն պարոն Լոուրենս Մերեդիթը:
«Քանի որ ԱլԳ տարածաշրջանը հայտնի է էներգետիկ ռեսուրսների ինտենսիվ կիրառության տնտեսություններով և կրում է կլիմայական ճգնաժամի ծանր ազդեցությունները, ՄԱԶԾ-ը ԵՄ-ի հետ համատեղ աջակցում է այս տարածաշրջանում քաղաքականությունների մշակմանը, այդ թվում՝ ցածր ածխածնային և կլիմայական դիմակայունության զարգացմանը», - ասաց Շրիլատա Կամիլան՝ ՄԱԶԾ Կլիմայի հարմարվողականության գծով ղեկավարը:
Շրջակա միջավայրի փոխնախարար տիկին Գայանե Գաբրիելյանը խոսեց ՀՀ կառավարության կողմից երկրի տնտեսական ոլորտներում կլիմայական մարտահրավերների դիմակայման ուղղությամբ իրականացվող հիմնական ռազմավարությունների և քաղաքականությունների շրջանակի մասին:
«ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԶԾ կողմից իրականացվող «ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի աջակցությամբ Հայաստանի երկարաժամկետ, ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարության և ՀՀ կլիմայի մասին օրենքի մշակումը ևս մեկ ռազմավարական հիմնաքար կհանդիսանա: Սա Կառավարությանը կապահովի այս դարի երկրորդ կեսին՝ ածխածնային չեզոքության ճանապարհին կլիմայական քաղաքականության նպատակներին հասնելու տեսլականով, և կաջակցի շրջակա միջավայրի համար անվտանգ, երկարաժամկետ պլանավորումներին էներգետիկայի, արդյունաբերության, տրանսպորտի, թափոնների, գյուղատնտեսության, հողօգտագործման, հողօգտագործման փոփոխության և անտառային տնտեսության ոլորտներում»,- նշեց տիկին Գաբրիելյանը։
Միջոցառման ընթացքում ԱլԳ երկրների ներկայացուցիչները ներկայացրին «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում մշակված ոլորտային ուսումնասիրություններ՝ փոխանակելով իրենց գիտելիքն ու փորձը տեղական մակարդակում կլիմայական չեզոքության հասնելու քաղաքականությունների մշակման վերաբերյալ:
Ներկայացնելով Հայաստանի ոլորտային ուսումնասիրությունը՝ «Էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի 2022-2030 թթ. ծրագիրը»՝ ՄԱԶԾ Հայաստանի Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող տիկին Դիանա Հարությունյանը խոսեց 2022թ. Կառավարության կողմից ընդունված ծրագրում իրականացվող քաղաքականության ուղղությունների, նպատակների, թիրախների և դրա իրականացման մեխանիզմների մասին:
«Որպես էներգետիկ անկախության և անվտանգության երաշխիք՝ Հայաստանը դիտարկում է վերականգնվող էներգիայի ընդլայնումը (արևային, քամու, երկրաջերմային) երկրի էներգետիկ քաղաքականության կարևոր ուղղություն, և այդ  նպատակով էլ ծրագիրը կարևորում է էներգիայի պահպանման մարտկոցային համակարգերի ներդրման և զարգացման հնարավորությունը»,-ասաց տիկին Հարությունյանը։
Ներքին պահանջարկի բավարարման նպատակով երկիրը ձգտելու է մինչև 2030 թվականը կրճատել էներգիայի արտադրության հետևանքով առաջացող ջերմոցային գազերի արտանետումները ավելի քան 60 տոկոսով՝ համեմատ 1990 թվականի արտանետումներին: Իսկ մինչև 2030 թվականը էներգետիկ ոլորտում ՋԳ արտանետումները 1990 թվականի համեմատ կնվազեն 50 տոկոսով: Էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության տեսանկյունից ծրագրում առաջնահերթությունը տրված է տնային տնտեսություններին, տրանսպորտին և հանրակրթական դպրոցներին՝ հետամուտ լինելով բարձրացնելու «էլեկտրաֆիկացման» մակարդակը (գազի փոխարինումը էլեկտրաէներգիայով):
Այնուհետև ԱլԳ մյուս երկրները ներկայացրին իրենց իրականացրած ոլորտային ուսումնասիրությունները՝ կիսվելով համապատասխան ոլորտներում քաղաքականության մշակման վերաբերյալ իրենց փորձով և հիմնական գործողություններով:
Ամփոփելով՝ կից միջոցառումը արժեքավոր հնարավորություն էր բարձրաձայնելու «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի աջակցությամբ ԱլԳ երկրների գրանցած հիմնական արդյունքների և ձեռքբերումների մասին՝ ներկայացնելով դրանք որպես COP27-ի կլիմայական գլոբալ գործողության մի մաս:

n the frames of the 27th Conference of Parties (COP27) of the United Nations Framework Convention on Climate Change, a side event was held by the United Nations Development Programme, where a Comparative analysis on developing “Long-Term Climate Strategies in the EU Eastern Partnership countries” was presented, highlighting countries’ progress made on their low emission development pathways
The Long-term Low emissions development strategies are essential for implementation of the ambitious targets set under the countries’ Nationally Determined Contributions (NDCs). In this regard, the EU4Climate project supports countries in Eastern Partnership region (EaP) in development and implementation of climate-related policies to contribute to their low emission and climate resilient development under Paris Agreement.
Welcoming the participants of the event, Mr. Lawrence Meredith, Director for the EU’s Eastern Neighbourhood and Institution Building at the European Commission said, “The EU firmly stands by EaP countries to develop and implement climate related policies towards carbon neutrality by 2050. For this, the EU4Climate project is there to support the EaP countries for developing their low emissions strategies for building a resource-efficient, low emission, and climate-resilient economy.”
“As EaP region represents energy intensive economies and carries severe impacts resulting from climate crisis, UNDP has been supporting the policy development in this region, including low carbon development and climate resilience building in joint effort with the EU”, said Srilata Kammila, UNDP’s Global Head for Climate Adaptation.
Mrs. Gayane Gabrielyan, the Deputy Minister of Environment spoke on the main strategic and policy framework led by the local Government of against the climate challenges that the country is facing across the economic sectors.
“Development of the Long-Term Low Emissions Development Strategy of Armenia, as well as Climate Law of Armenia will be another strategic milestone achieved, supported by EU funded and UNDP implemented EU4Climate regional project. It will provide the Government with a vision of the mid-century climate policy goals to be achieved on the pathway to carbon neutrality in the second half of this century and it will assist in the environmentally sound long-term planning in the Energy, Industry, Transport, Waste, Agriculture, Land Use, Land-Use Change and Forestry sectors”, mentioned Mrs. Gabrielyan.
Within the event, the representatives of EaP countries presented case studies designed within the EU4Climate project, exchanging knowledge and experience on developing policies to advance climate neutrality locally.
Delivering Armenia’s case study on “Energy Efficiency and Renewable Energy Program for 2022-2030” Mrs. Diana Harutyunyan, UNDP Armenia Climate Change Programme Coordinator, spoke about the directions, goals, and targets of the policies and implementation mechanisms pursued in the Program, that was adopted by the Government in 2022.
“Armenia considers the further development of renewable energy (solar, wind, geothermal) a critical direction of its energy policy as an essential guarantee for energy independence and security, for which the Program emphasizes the possibility of introducing and developing battery energy storage systems”, said Mrs. Harutyunyan.
In order to meet the domestic demand, it will be pursued to reduce GHG emissions from energy production by more than 60 by 2030 compared to 1990. And by 2030, total GHG emissions in the energy sector will be reduced by 50 compared to 1990. In terms of energy saving and energy efficiency, the Program will focus on the areas/sectors of Households, Transport and Public schools by increasing the level of "electrification" (replacing gas with electric energy).
Subsequently the case studies were delivered by other EaP countries, sharing their practices and key actions on policy development in their respective areas.
In summary, the side event was a valuable opportunity to voice about the key outcomes and achievements the EaP countries have reached with the support of EU4Climate project and delivered as part of the global climate action at COP27.