Երևանի Արաբկիրի հայորդյաց տան հանդիսությունների դահլիճում ինֆրակարմիր ջեռուցման համակարգի ներդրման ծրագիր
Ինֆրակարմիր ջեռուցման համակարգի ներդրման շնորհիվ էլ.էներգիայի սպառումը ջեռուցման նպատակներով կնվազի շուրջ 40%-ով: Էլ.էներգիայի ընդհանուր տարեկան տնտեսումը կկազմի մոտ 5860 կՎտժ, որն իր հերթին կբերի ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատմանը տարեկան մոտ 3.57 CO2 համ. տ-ով: Համակարգի ներդրման աշխատանքները ավարտել է 2011թ. դեկտեմբերի 10-ին:
«Այբ կրթական հայգույց» հիմնադրամի «Այբ» ավագ դպրոցի ջերմացրտամատակարարման համակարգի էներգաարդյունավետության բարձրացում
«Այբ կրթական հայգույց» հիմնադրամի «Այբ» ավագ դպրոցի նախագծի տնօրինությունը դիմել էր ՄԱԶԾ/ԳԷՖ ծրագրի կառավարչին` ավագ դպրոցի ջերմացրտամատակարարման նախագծի փորձաքննական գնահատական մշակելու խնդրանքով: Ծրագրի մասնագետներն, ուսումնասիրելով նախագծային լուծումները, առաջարկեցին վերանայել ցրտամատակարարման սկզբունքը և կիրառել ջերմային պոմպեր, որոնք կարող են ապահովել նաև ջեռուցման և ներածող օդափոխության բազային բեռնվածքների ծածկումը: Ջերմապոմպային տարբերակով ջերմացրտամատակարարման շնորհիվ բնական գազի տարեկան տնտեսումը հասնում է շուրջ 37,5 հազ.նմ3-ի, որը վառելիքի ներկայիս սակագների պայմաններում հավասարազոր է 3,45 մլն.դրամի: Առաջնային էներգիայի տնտեսման արդյունքում ջերմոցային գազերի արտանետումների տարեկան կրճատումը կազմում է 70,5 տ CO2/տարի:
«Այբ կրթական հայգույցի» նախագիծ
«Գորիսի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում արևային ջրատաքացուցիչներով տաք ջրամատակարարման համակարգի ներդրում
«Գորիսի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ն քաղաքի գլխավոր հիվանդանոցն է և բժշկական ծառայություններ է մատուցում Սյունիքի մարզի ամբողջ բնակչությանը: Հիվանդանոցը կահավորված է 115 մահճակալներով և տարեկան սպասարկում է մոտ 4000 հիվանդի: Հաստատության ջեռուցումն և տաք ջրամատակարարումն իրականացվում է Համաշխարհային բանկի միջոցներով կառուցված ջերմամատակարարման համակարգի միջոցով: Տաք ջրի ստացման համար օգտագործվող գազի ծախսի կրճատման նպատակով Կենտրոնը դիմել է Ծրագրին և, ելնելով փորձագիտական ուսումնասիրության արդյունքներից, որոշում կայացվեց Կենտրոնում ներդնել բնապահպանական տեսանկյունից անվտանգ և էներգախնայող արևային ջրատաքացուցիչներով տաք ջրամատակարարման համակարգ: Նախագծի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է տաք ջրամատակարարման կարիքների համար գազի ծախսի և, հետևաբար, ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատում: Կապալառու ընկերությունը ընտրվել է 2011թ. հոկտեմբերին, իսկ աշխատանքները սկսվել են 2011թ. նոյեմբերին:

Introduction of Infrared Heating System in Assembly Hall of Hayordats House of Arabkir District of Yerevan City
Due to introduction of infrared heating system, electricity consumption for heating purposes decreases by about 40 per cent. Total annual savings of electricity reach 5860 kWh leading to greenhouse gases emission reduction of 3.57 CO2eq. tons. The system installation works were completed in December 2011.
Hayordats House of Arabkir District project
Heat and cold supply system’s energy efficiency improvement in “AYB” high school of “AYB Learning Hub” foundation
“AYB” high school of “AYB Learning Hub” foundation applied to the UNDP-GEF project for expertise and assessment of the high school’s heat and cold supply system. The Project specialists studied the designed solutions and proposed to revise cold supply principle and use heat pumps that could provide for basic energy loadings of heating and input ventilation also. Due to using thermal pumps for heating purposes, annual savings of natural gas reach about 37.5 thousand nm3, equivalent to 3.45 million AMD at the current fuel tariffs. Due to saving of primary energy, annual reduction of greenhouse gases emissions reaches 70,5 t CO2 equivalent.
Installation of hot water supply system with solar water heaters in “Goris Medical Center” CJSC
“Goris Medical Center” CJSC is the main hospital of Goris town that provides medical services to all the population of Syunik marz. The hospital has 115 in-patient places and serves about four thousand patients annually. Heating and hot water supply to the hospital is performed through heat supply system constructed with World Bank financing. To reduce natural gas consumption for hot water supply purposes, the Center applied to the Project and, based on expert study results, it was decided to install this environmentally friendly and energy saving systems with an expectation to reduce natural gas consumption for hot water supply purposes and thus decrease greenhouse gas emissions. Contractor company was selected in October 2011 and respective works commenced on November 25, 2011.