Հայաստանի ՋԳ արտանետումների գործակիցը 2010թ. համար
Picture (original)Հաշվի առնելով Կիոտոյի արձանագրության Մաքուր զարգացման մեխանիզմի (ՄԶՄ) ներքո ջերմոցային գազերի արտանետումների գործակցի գնահատման և կիրառման գործընթացի միջազգային ճանաչված կարևորությունը, ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, հանդիսանալով Հայաստանում ՄԶՄ Լիազորված ազգային մարմինը (ԼԱՄ), իրականացնում է ՀՀ էլեկտրական էներգահամակարգի համար CO2 արտանետման գործակցի հաշվարկը և հրապարակումը: Նման գործընթաց իրականացվում է արդեն 20 երկրներում, որտեղ տեղական ԼԱՄ-երը պարբերաբար հրատարակում են CO2 արտանետման գործակցի հաշվարկների արդյունքները, որոնք կիրառելի են այդ երկրներում ՄԶՄ նախագծերի իրականացման համար:
Հաշվի առնելով նախկին փորձը (CO2 արտանետման գործակցի առաջին հաշվարկն իրականացվել է 2009թ.) ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը դիմել է ՄԱԶԾ Հայաստանյան գրասենյակին 2010թ. համար նման հաշվարկ իրականացնելու գործընթացում աջակցություն ցուցաբերելու խնդրանքով: Այդ նախաձեռնության նպատակն է Հայաստանում տվյալների հավաքագրման և երկրում ջերմոցային գազերի արտանետումների գործակցի հաշվարկման (ԱԳ) հետ կապված ծախսերը կրճատելու միջոցով  ՄԶՄ նախագծերի մշակման ընթացքում օժանդակել և առավել դյուրին դարձնել ՄԶՄ ներքո վերականգնվող էներգետիկայի նախագծերի մշակումը:
Հաշվարկի համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը ստացվել է համապատասխան կազմակերպություններից, այն է` ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունից, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից, “Հաշվարկային կենտրոն” ՓԲԸ-ից և “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ից:
Ջերմոցային գազերի արտանետման գործակցի հաշվարկը 2010թ. համար իրականացվել է ըստ ՄԶՄ Գործադիր մարմնի կողմից հաստատված  "Էլեկտրական համակարգի ջերմոցային գազերի արտանետումների գործակցի հաշվարկման մեթոդաբանական գործիք" (տարբերակ 02.2.0) փաստաթղթի պահանջների:
Հաշվարկները կատարվել են MO Excel ծրագրի միջոցով ստեղծված հաշվարկային մոդելի միջոցով, որը թույլ է տալիս պարբերաբար արդիականացնել հաշվարկները, փոփոխելով ելակետային տվյալները:
Հաշվարկների արդյունքները ներկայացված են "2010թ. ջերմոցային գազերի արտանետումների հաշվարկ ՀՀ էլեկտրական համակարգերի համար" փաստաթղթում և կարող են կիրառվել ՄԶՄ նախագծային այնպիսի գործունեության մշակման համար, որտեղ նախագծային գործունեության արդյունքում իրականացվում է կամ էլեկտրաէներգիայի մատակարարում ցանցին (Հայաստանի համակցված էներգամատակարարման ցանց), կամ նախագծային գործունեությունը հանգեցնում է ցանցի կողմից տրամադրվելիք էներգախնայողության (օրինակ` պահանջարկի կողմից էներգախնայողության նախագծեր):
ՄԶՄ ներկայիս ընթացակարգերի համաձայն, բազային գծի գնահատման արդյունքները պետք է պարտադիր վավերացվեն Լիազորված գործառնական մարմնի (ՄԶՄ նախագծային փաստաթղթերի անկախ աուդիտ իրականացնող կազմակերպության) կողմից: Այսինքն, ԼԱՄ-ի կողմից առաջարկվող բազային գծի կիրառումը նախագծի մասնակիցներին կօգնի նվազեցնել բազային գծի մշակման հետ կապված ծախսերը. Դա, սակայն, ՄԶՄ նախագծի մասնակիցներին չի ազատում բազային գծի (որպես ՄԶՄ նախագծային փաստաթղթի հիմնական բաղադրիչի) հաշվարկի արդյունքների վավերացման պարտականությունից:
Հետևաբար, ՄԶՄ նախագծային գործունեության համար սույն բազային գծի հաշվարկման կիրառումը պետք է լինի ՄԶՄ Գործադիր մարմնի կողմից հաստատված համապատասխան կանոնների և ընթացակարգերի, ինչպես նաև Հայաստանում ՄԶՄ ԼԱՄ կողմից հաստատված ազգային ընթացակարգերի համաձայն:
Սույն փաստաթղթում ներկայացված ջերմոցային գազերի արտանետումների գործակիցը, որն  առաջարկվում է ԼԱՄ-ի կողմից ՄԶՄ նախագծային գործունեության մշակման համար: Այնուամենայնիվ, նախագիծ մշակողների համար այն պարտադիր չէ:
Ենթադրվում է, որ Հայաստանում ՄԶՄ ԼԱՄ-ը կստեղծի հետագա տարիների համար արտանետումների գործակցի հաշվարկման  փորձի շարունակման,  ինչպես նաև պաշտոնական աղբյուրներից էներգահամակարգի վերաբերյալ նոր տվյալների հիման վրա  տեղեկատվության լրամշակման համապատասխան ընթացակարգ:

Armenian Grid Emission Factor for 2010
Grid CO2 Emission Factor (GEF) for the Electricity System of the Republic of Armenia for the year 2010
Picture (original)In line with the current international recognition of importance of development and application of standardized baselines under the Clean Development Mechanism (CDM),  the Armenian Designated National Authority (DNA) for CDM takes the lead in developing and publishing grid EF for the Armenian power system.  As the grid EF is a classical public good, already 20 DNAs have published results of grid EF calculations valid for  application for CDM project activities in the host countries.
The Ministry of Nature Protection of RA (MoNP) acting as the CDM DNA in Armenia has followed the established good practice of the previous year (the first calculation of GEF was carried out in 2009) and requested assistance of UNDP Armenia in calculating CO2 emission factor for the RA electricity system for the year 2010. This initiative was aimed to ease and facilitate development of renewable energy projects under the CDM in Armenia via reducing CDM project development costs associated with data collection and calculation of the country grid emission factor (EF).
The information on Armenia power sector data were requested and obtained from the relevant authorities: Ministry of Energy and Natural Resources of RA,  Public Service Regulatory Commission of RA,  Settlement Centre CJSC and ArmRusgazprom CJSC.
The calculation of grid EF for the Armenian electricity system for the year 2010 was performed in accordance with the “Tool to calculate the emission factor for an electricity system", Version 02.2.0  approved by the CDM Executive Board at its 61st session.
Calculations were made by means of MO Excel based calculation model developed by the national experts. The model allows annual update of the grid EF.
The results of the calculations are presented in the "Calculation of grid EF for the Electricity System of RA for the year 2010" document and can be applied for development of CDM project activity where a project activity supplies electricity to a grid (integrated power supply network of Armenia) or a project activity results in savings of electricity that would have been provided by the grid (e.g. demand-side energy efficiency projects).
According to the acting CDM procedures, baseline study is a subject to validation by a Designated Operational Entity (DOE). In other words, application of the baseline the DNA will help project participants to reduce transaction costs associated with baseline development; however, it does not release them from an obligation to validate the baseline once it is used for CDM project activity as a component of Project Design Document (PDD).
Thus, application of this baseline calculation for CDM project activities should be in accordance with the relevant rules and procedures set by the CDM Executive Board as well as with national procedures set by the CDM DNA in Armenia.
Grid EF presented in this document is recommended by the DNA for development of CDM project activities; however, it is not compulsory for project developers.
It is assumed that the CDM DNA of Armenia will set an appropriate procedure to continue the practice of grid EF calculation for the subsequent years to update grid EF of  the power system of Armenia.